Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystartowała siódma edycja Festiwalu Koncerty Wyższobramskie

Za nami  koncert inauguracyjny w ramach VII edycji festiwalu Koncerty Wyższobramskie w Kościele Jezusowym, w Cieszynie. Koncert rozpoczął muzyczny „support” w wykonaniu Mateusza Wojtasa, ucznia PSM w Cieszynie, w klasie organów Pawła Seligmana. Mateusz Wojtas wykonał Preludium G-dur BuxWV 147 Dietricha Buxtehudego, a także Preludium na temat pieśni "Brońże, Panie, nas na wieki" autorstwa ks. Adama Hławiczki. O godzinie 18.00 rozpoczął się koncert inauguracyjny.

Przybyłych słuchaczy przywitali ks. proboszcz Marcin Brzóska oraz Wojciech Wantulok, dyrektor artystyczny festiwalu. Solistą był Krzysztof Urbaniak, który jest absolwentem uczelni muzycznych w Warszawie i Stuttgarcie w klasach organów i klawesynu Józefa Serafina, Leszka Kędrackiego, Ludgera Lohmanna i Jörga Halubka. Pracuje na stanowisku profesora w klasie organów w Akademii Muzycznej w Łodzi, pracuje ponadto w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako wykładowca prowadzi kursy mistrzowskie m.in. na zaproszenie uczelni muzycznych w Tokyo, Seulu, Helsinkach, Lubece, Trieście i Budapeszcie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych. Jest jurorem najważniejszych międzynarodowych konkursów organowych. Koncertuje na całym świecie, wykonując co roku kilkadziesiąt solowych recitali. Ma na swoim koncie publikacje szeregu solowych płyt CD dla wydawnictw polskich, niemieckich i niderlandzkich, a jego nagrania nominowane były m.in. do Preis der Deutschen Schallplattenkritik, nagrody Niemieckich Krytyków. Kurator organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz rzeczoznawca do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2023 roku członek unikatowego w skali Europy Zespołu ds. Organów Historycznych przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu wykonawstwa muzyki organowej oraz organologii. Jako ekspert organowy konsultuje projekty konserwacji historycznych organów w kilku krajach Europy. Jest ponadto dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku oraz dyrektorem artystycznym Olkusza z ramienia stowarzyszenia European Cities of Historic Organs (ECHO).

Program koncertu - Sigfrid Karg-Elert - Symphonischer Choral Ach bleib mit deiner Gnade; Krzysztof Urbaniak - Improvisation-Interludium I - Johann Sebasian Bach - Passacaglia c-moll BWV 582; Krzysztof Urbaniak - Improvisation-Interludium II; Sigfrid Karg-Elert - Symphonischer Choral Jesu meine Freude op. 87/2 Introduzione (Inferno) – Canzone–Fuga con Corale. Koncert prowadziła Joanna Lazar-Chmielowska.

Wydarzenie zakończył ks. proboszcz Marcin Brzóska, który dziękował artyście za występ, melomanom za udział w koncercie i zaprosił na kolejny koncert w dniu 21.07.2024 do Kościoła Jezusowego w Cieszynie.

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: