Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyruszyła 23. piesza pielgrzymka Cieszyn/ Strumień na Jasną Górę

Dzisiaj (06.08) o godzinie 8.00 sprzed Parafii Rzymskokatolickiej Pw. Św. Jerzego w Cieszynie wyruszyła 23. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy pójdą przez 6 dni, pokonując ponad 150 km. Do Częstochowy dojdą 11 sierpnia w poniedziałek.

Dzisiaj (06.08) punktualnie o godzinie 7.00 w Parafii Pw. Św. Jerzego w Cieszynie odbyła się uroczysta Msza Święta, która otworzyła tegoroczną 23. pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy z uśmiechem na twarzy i intencjami w sercu na trasę wyruszyli o godzinie 8.00. Również dzisiaj (06.08)  marsz do Częstochowy rozpoczęli wierni ze Strumienia. Tam Msza Święta w kościele Świętej Barbary została odprawiona o godzinie 11-tej. Obie grupy zostaną jednak połączone. W pielgrzymce biorą udział głównie wierni z Cieszyna, pojawiają się również osoby z dekanatu goleszowskiego, skoczowskiego. Strumieński dekanat dochodzi i łączy się z nami dzisiaj w Pielgrzymowicach – mówi ks. Stefan Sputek, proboszcz parafii Świętego Jerzego w Cieszynie, organizator cieszyńskiej, pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Pątnicy do pokonania mają około 155 km. Dziś pielgrzymi dojdą do Krzyżowic. Najdłuższy odcinek jest dzisiaj, bo przed nami 35 km. Później będą już krótsze, po około 20 km. Póki co, pogoda jest doskonała, także miejmy nadzieję, że tak będzie do samego końca. Idziemy cały czas lewą stroną dwupasmówki. Dopiero w Pielgrzymowicach łączymy się z tymi, którzy idą prawą stroną. Później już idziemy razem – przyznaje ks. Stefan Sputek.

Drugiego dnia Pielgrzymi dojdą do Jaśkowic pokonując 22 km, trzeciego dnia po 21 km zatrzymają się w Kochłowicach, zaś czwartego w Brynicy, pokonując 28 km. Piąty dzień pielgrzymki to odcinek Brynica-Kamieńskie Młyny, 26 km. Do Częstochowy pątnicy dojdą szóstego dnia, pokonując 23 km. Tam Msza Święta na Wałach Jasnogórskich planowana jest około godziny 14.00.

Każdy z wiernych bierze udział w pielgrzymce z różnych powodów, różne są też intencje, z którymi wierni wyruszają i które później zostawiają na Jasnej Górze. To jest już 4 pielgrzymka. Ja zawsze idę na Jasną Górę, by podziękować za wszystko i prosić o zdrowie – mówi Pani Zofia, uczestniczka cieszyńskiej pielgrzymki. Wierni do wędrówki również odpowiednio się przygotowują, tak jak na przykład ks. Stefan Sputek. Chodzę trochę po górach. Byłem już w Łagiewnikach w tym roku. Także jestem zaprawiony w takich wyprawach.

W zeszłym roku w cieszyńskiej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział 380 osób. W tym roku zapisało się trochę mniej wiernych w porównaniu do lat ubiegłych. Teraz obecnie jest 300 osób zapisanych, ale dokładnie ilu będzie pielgrzymów tego nie wiem. Pewnie jeszcze po drodze będą się również zapisywać – dodaje ks. Stefan Sputek.

 Wśród wiernych, którzy wyruszyli z Cieszyna można było zauważyć ludzi w każdy wieku. Nie brakowało młodzieży oraz osób starszych. Jeżeli chodzi o najmłodszego pielgrzyma to w tym roku nie zauważyłem dzieci w wózkach. Natomiast najstarszy pielgrzym ma 72 lata – mówi ks. Stefan Sputek.

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: