Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wyróżnili go, bo rzóndzi po naszemu fest!

Któż nie zna Józefa Niesyta z Jasienicy? Gawędziarz otrzymał niedawno wyróżnieni e w Konkursie na Najaktywniejszego Seniora Województwa Śląskiego.

- Józef Niesyt ma 75 lat, jest mieszkańcem Jasienicy. W swojej licznej działalności społecznej pełni m.in. funkcję przewodniczącego miejscowego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, organizuje liczne spotkania integracyjno-rozrywkowe oraz wycieczki krajoznawcze dla seniorów. Przede wszystkim jednak znany jest z promowania gwary Śląska Cieszyńskiego zarówno „na żywo”, jak i w piśmie. M.in. na łamach lokalnego czasopisma „Jasienica” co miesiąc publikuje pisany gwarą felieton, poruszający najczęściej wątki rodzimej tradycji zderzonej ze współczesną codziennością życia w Jasienicy – informuje gmina Jasienica.

Józef Niesyt słynie ze współpracy z Zespołem Regionalnym „Jasieniczanka”. Tam też tworzy scenki rodzajowe, związane z obrzędowością Śląska Cieszyńskiego. Jest znanym gawędziarzem, a jego zabawne gwarowe opowieści przyniosły mu wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w Konkursie Gwary Cieszyńskiej, Konkursie „Po naszymu, czyli po Śląsku”, organizowanym przez Polskie Radio Katowice, na Posiadach Gwarowych, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, czy w końcu na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Kandydaturę Józefa Niesyta do Konkursu na Najaktywniejszego Seniora i Najaktywniejszą Seniorkę Województwa Śląskiego zgłosił wójt Janusz Pierzyna, razem z kandydaturą Marii Dziadek, społeczniczką, która przez wiele dekad działała w lokalnych organizacjach społecznych. Józef Niesyt był jednym z 97 zgłoszonych do konkursu, następnie jury wybrało go do 12-osobowej grupy nominowanych do nagrody. Wyróżnienie odebrał z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza – dodaje gmina Jasienica.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-26 19:00:00
tom lem: ... nic tylko czekać na kolejne wyróżnienie ////https://dziennikzachodni.pl/wiceburmistrz-cieszyna-przyrownal-min-straz-graniczna-do-nazistow-jego-wpis-na-portalu-spolecznosciowym-wywolal-oburzenie/ar/c1-15923299////
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: