Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyremontowana biblioteka czeka na lepsze czasy

Odświeżone i wyremontowane pomieszczenia, kąciki czytelnicze, wydzielona strefa dla dzieci i młodzieży - dębowiecka biblioteka wypiękniała, ale czytelnicy na razie mogą tylko z daleka oglądać nowe wnętrza - wypożyczając książki przy tzw. drzwiach zamkniętych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowcu wypiękniała, ale też zyskała dodatkowe pomieszczenie. Wszystko dzięki przeprowadzonemu w tym roku remontowi. Nowa podłoga, regały i meble sprawiły, że wnętrze wygląda nowocześnie i przytulnie. Przede wszystkim mamy więcej miejsca, którego nam brakowało. Regały uginały się od książek, a nowych pozycji nie mieliśmy już, gdzie układać. Dodatkowe pomieszczenie to około 25 m2 nowej przestrzeni. Tam znajduje się teraz strefa dla dzieci i młodzieży. Udało nam się również wygospodarować przestrzeń na kąciki czytelnicze. Miejsca, gdzie można wygodnie usiąść i na przykład przeczytać gazetę, czy przejrzeć przewodniki – przyznaje Gabriela Hałgas Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu. 

Wyremontowana biblioteka czeka z utęsknieniem na czytelników, bo w czasach pandemii, wypożyczanie książek odbywa się przy tzw. zamkniętych drzwiach. Biblioteka jest cały czas otwarta, ale na pewnych zasadach w związku z pandemią.  Nie możemy sobie pozwolić, aby czytelnicy mieli dostęp do księgozbioru. W wejściu mamy wydzieloną strefę, gdzie obsługujemy czytelnika. Najlepszym rozwiązaniem w tych trudnych czasach jest zamówienie książki telefonicznie – zwraca uwagę Gabriela Hałgas. Podobnie wygląda sytuacja w filii dębowieckiej biblioteki, która znajduje się w Ogrodzonej. 

Wypożyczanie przy zamkniętych drzwiach nie jest jednak atrakcyjnym rozwiązaniem. Spadek liczby czytelników i wypożyczeń książek jest odczuwalny – zdradza dyrektor dębowieckiej biblioteki - to około 50% mniej - informuje. Obecnie Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowcu ma blisko 600 czytelników.Odnotowano (2020 r.) ponad 7 800 wypożyczeń. Jak przyznaje Gabriela Hałgas czytelnicy, w tym roku najczęściej sięgali po kryminały, polskie obyczajówki, thrillery oraz erotyki.  

 

mat.pras./MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: