Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wymarzone podwórko w Pogwizdowie

W Pogwizdowie, przy Gminnym Ośrodku Kultury ma powstać podwórko z prawdziwego zdarzenia. Na pomysł taki wpadło i zamierza go zrealizować troje mieszkańców pobliskiego osiedla, którzy zawiązali nieformalną grupę „Podwórkowcy”. Wspiera ich GOK w Hażlachu.

 - Nasza siedziba znajduje się w Pogwizdowie. I jest tam największe osiedle jakie mamy w naszej gminie. Jest kilka osób, które chcą upiększyć nasze podwórko koło Gminnego Ośrodka Kultury, ale też gmina Hażlach to taka gmina, w której większość mieszkańców mieszka w swoich domkach, skąd ma możliwość wyjścia na podwórko, zapoznania się z przyrodą, z sąsiadami. Natomiast największe osiedle, jakie jest w naszej gminie nie ma takiej możliwości. I w Pogwizdowie ma to właśnie powstać przy Gminnym Ośrodku Kultury. Jesienią będzie spotkanie, podczas którego będzie można spotkać się z sąsiadami, upiec kiełbaski i będzie można sprawdzić jak działa to wymarzone podwórko. Bo teraz dzieci nie mają się gdzie bawić, mieszkańcy gdzie spotkać – wyjaśnia dyrektor GOK-u Cecylia Gasz Płońska.

Grupę PODWÓRKOWCY tworzą trzy osoby: Jakub Matusiak, Aleksander Matysiak i Dorota Węglarzy. Liderem grupy jest Jakub Matusiak - mieszkaniec osiedla w Pogwizdowie obok Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Północnej 5. Student, wolontariusz GOK-u, wieloletni uczestnik zajęć organizowanych przez tą placówkę. Wspiera go Aleksander Matysiak - sołtys Pogwizdowa, osoba organizująca wiele imprez, lokalny społecznik, a także wykwalifikowana księgowa, której wiedza z pewnością przyda się podczas rozliczania projektu. Bo grupa zyskała na jego realizację dofinansowanie z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, który na terenie naszego powiatu od 11 lat koordynuje Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. (O samym projekcie i uroczystym rozdaniu grantów pisaliśmy: Działaj Lokalnie – małe projekty które znaczą wiele ).

- Główny cel projektu to integracja mieszkańców osiedla w Pogwizdowie poprzez stworzenie miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu dla mieszkańców osiedla i uatrakcyjnienie zajęć GOK dla najmłodszych – wyjaśniają inicjatorzy zagospodarowania podwórka. - Projekt WYMARZONE PODWÓRKO skierowany jest głównie do mieszkańców osiedla mieszkaniowego, czyli pogwizdowskich bloków. Zamierzamy stworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom, młodzieży oraz dzieciom. Obecnie podwórko wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Pogwizdowie jest zaniedbane, służy głównie jako parking. Chcemy aby zmieniło swoje oblicze i stało się miejscem atrakcyjnym, ogólnodostępnym, w którym z przyjemnością usiądziemy przy wspólnym kręgu ogniskowym i zacieśnimy więzi międzyludzkie, a szczególnie międzypokoleniowe. Mieszkańcy bloków, a jest ich około 1500, nie mają takiej możliwości na terenie osiedla. Podczas wakacji WYMARZONE PODWÓRKO ma służyć do realizacji m.in. zabaw i gier. Lokalna społeczność, dla której podwórko chcemy stworzyć to zbiór przypadkowych osób, które zamieszkały na jednym osiedlu - typowe blokowisko. Chcemy aby poczuli się sąsiadami, podobnie jak to ma miejsce w innych rejonach Pogwizdowa. By ludzie mieli możliwość poznania się wzajemnie. GOK zagospodarowuje czas wolny dzieci i młodzieży, a stworzenie takiego przyjaznego podwórka umożliwi uatrakcyjnienie zajęć dla najmłodszych mieszkańców. Docelowo miejsce to ma służyć lokalnej społeczności, być ogólnodostępne, zarówno dla osób prywatnych jak i np. przedszkoli czy szkół chcących spędzić czas na powietrzu w przyjaznych warunkach – zapowiadają Podwórkowcy.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: