Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wykreślenie z BIK. Jak tego dokonać?

Chciałbyś wykreślić się z BIK? Są tylko dwie opcje. Będzie to bardzo łatwe, albo z góry niemożliwe. Zobacz, dlaczego tak jest i jak tego dokonać. Analizujemy też oferty tak zwanego ‘czyszczenia BIK’.

Wykreślenie z BIK. W jakich przypadkach jest możliwe? W jaki sposób napisać prośbę o wykreślenie z BIK i czym właściwie zajmuje się ta instytucja? Zobacz.

Czy można usunąć się z BIK?

Tak, ale nie w każdej sytuacji. Danych z BIK nie da się usunąć, jeśli jest się w trakcie spłacania zobowiązania kredytowego z banku, SKOK-u czy firmy pożyczkowej współpracujących z tym biurem. Co zatem dzieje się po spłacie zobowiązania? Istnieją dwie możliwości.

W pierwszej z nich terminowo spłaciłeś swój kredyt. To tak zwana pozytywna historia kredytowa. Jeśli nie chcesz, aby informacja o niej widniała w Biurze, to zostanie ona automatycznie usunięta, a jeśli chcesz by była ona dostępna to musisz wyrazić taką wolę. Pozytywna informacja kredytowa umożliwi ci łatwiejsze wzięcie kredytu czy pożyczki w przyszłości. Tych danych nie podejrzy nikt nieupoważniony. Zobaczyć mogą je jedynie instytucje w których ubiegasz się o kredyt na twoją wyraźną prośbę. W każdym momencie możesz też zgodę na przechowywanie takich danych wycofać.

W drugiej nie spłaciłeś terminowo zobowiązania. Minęło ponad 60 dni od czasu kiedy miałeś to zrobić i kredytodawca poinformował cię o fakcie wpisania tej zaległości do BIK-u. Teraz te dane mogą być przetwarzane bez twojej zgody aż przez 5 lat. Każda instytucja, która korzysta z usług biura, będzie mogła zobaczyć informacje o twojej zaległości - oczywiście pod warunkiem, że wyrazisz na to zgodę. Bez niej jednak nie będziesz mógł starać się o pożyczkę. W przypadku kiedy twoje dane trafiły do BIK-u w taki właśnie sposób to nie można ich usunąć. Wykreślenie z BIK nie nastąpi nawet po spłacie długu.

Negatywny wpis w BIK to nie koniec świata. Niewielkie zaległości nie stanowią przeszkody dla większości firm pożyczkowych, takich jak https://pankredyt.pl/. Wszystko zależy od polityki danej firmy. Jeśli masz dużą zdolność kredytową, to zaległości rzędu kilkuset złotych nie powinny stanowić większej przeszkody dla pożyczkodawców.

Jak wyczyścić BIK. Kiedy to możliwe?

Oferty typu ‘czyszczenie BIK’ za pieniądze są raczej niepoważne. Wszystko, co mogą zaoferować firmy sprzedające usługi tego typu możemy zrobić sami z poziomu własnego komputera poprzez napisanie krótkiego maila do BIK-u pod adresem kontakt@bik.pl, lub instytucji, która dokonała wpisu. Odpowiedzią na to, jak działa czyszczenie BIK jest więc “nie działa to wcale” lub jest to zwykłe pisemne cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Usunięcie z bazy BIK jest możliwe tylko w trzech przypadkach:

 • Wycofanie zgody klienta na przetwarzanie informacji o pozytywnej historii kredytowej po zakończeniu spłaty trwającego kredytu.
 • Od czasu kiedy w bazie pojawiły się negatywne informacje minęło 5 lat.
 • Dane są błędne.

Wniosek o usunięcie wpisu należy zazwyczaj kierować do instytucji, która dokonała wpisu na nasz temat. Może jednak zdarzyć się, że dana firma już nie istnieje bądź wpis jest wynikiem błędu bazy danych - wtedy bez żadnych wątpliwości powinniśmy skierować swoją prośbę bezpośrednio do BIK.

Prośba o wykreślenie z BIK. Jak napisać pismo o wykreślenie?

Jak napisać pismo do banku o wykreślenie z BIK? Jeśli spełniasz jeden z wymienionych wyżej warunków, to napisz prośbę, w której zawrzesz:

 • Swoje Imię, Nazwisko, adres i numer dokumentu tożsamości.
 • To, z jakiego powodu ubiegasz się o usunięcie danych - czy są one błędne czy też wycofujesz zgodę na przetwarzanie danych pozytywnych.
 • Numer i datę umowy na podstawie której powstał dany wpis.
 • Nazwę i adres banku, który dokonał wpisu.

Możesz ją sformułować na przykład w taki sposób: Wycofuję zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w bazie Biura Informacji Kredytowej, które znalazły się w niej przez zawarcie umowy kredytowej nr…. z dnia….  . Uprzejmie proszę o informację zwrotną. Z poważaniem ….

Taką prośbę możesz wysłać zarówno listownie jak i pocztą elektroniczną. Jeśli jest zasadna, a nie zostanie uznana to odwołaj się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana przez Związek Banków Polskich, której zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych o historii kredytowej Polaków.

Jeśli zostałeś wpisany do BIK-u to możesz czuć na tę instytucję złość. Niesłusznie. BIK chroni nie tylko instytucje finansowe ale też zwykłych ludzi. Czy chciałbyś dostać kredyt, którego i tak nie będziesz w stanie spłacić? To oznacza tylko kłopoty. BIK powstał po to, by zapewnić stabilność systemu finansowego w Polsce i tym samym obniżyć koszty pożyczania dla wszystkich.

BIK oprócz informacji negatywnych gromadzi również informacje pozytywne. Warunkiem jest, jak już pisaliśmy, aby wyrazić na to zgodę. Większość (90 proc.) informacji znajdujących się w BIK to informacje pozytywne.

Oprócz gromadzenia i udostępniania danych o kredytobiorcach BIK ma jeszcze inne zadania. Są to m.in:

 • Prowadzenie społecznych akcji edukacyjnych, takich jak nieskradzione.pl, która zwraca uwagę na problem kradzieży tożsamości.
 • Udostępnianie danych o scoringu klientom indywidualnym - w BIK-u możesz sprawdzić swoje dane. Niestety, w przeciwieństwie do Biur Informacji Gospodarczych taka usługa jest w BIK płatna.
 • Alerty BIK - po ich włączeniu BIK poinformuje cię, kiedy ktoś będzie sprawdzał twoje dane w bazie, czyli potencjalnie wyłudzał kredyt.
 • Wydawanie raportów i newsletterów powstałych na podstawie przetwarzanych danych. BIK prowadzi więc również działalność naukową i informacyjną.

Działania Biura Informacji Kredytowej są regulowane na mocy art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Prawie Bankowym. Alerty o wyłudzeniach przez rok obecnie (2019 r.)  kosztują 24 zł, a pojedynczy raport z BIK to koszt 39 zł.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: ES
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: