Wykład ''Smog - wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie''

W poniedziałek (21.11) na ternie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Wantuły w Ustroniu odbył się wykład zatytułowany ''Smog - wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie''. Wykład został przygotowany przez dr Małgorzatę Węgierek, członka Ustrońskiego Klubu Ekologicznego. Prelegentka przez wiele lat prowadziła Terenową Stację Badań Zanieczyszczeń Atmosfery przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

W czasie wykładu można było poznać podstawowe informacje na temat powstawania smogu oraz jego skład. Dodatkowo zostały przekazane informacje, w jaki sposób oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasze zdrowie. Zgodnie z danymi, jakie podawała Małgorzata Węgierek, stacje monitoringu powietrza (z których dokładne zapisy można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach), problem dotyczy zarówno Ustronia, jak i Cieszyna, czy okolicznych miejscowości.

-Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci, które wdychają więcej powietrza w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Również dla osób, które już borykają się z problemami zdrowotnymi lub nie mogą ograniczyć ekspozycji na szkodliwe zanieczyszenia (praca na zewnątrz, przeciwwskazania do noszenia maseczki antysmogowej) - mówiła dr Małgorzata Węgierek

Dodatkowo można było dowiedzieć się, że w czasie, gdy normy dotyczące pyłu zawieszonego w powietrzu są wielokrotnie przekroczone, jogging na świeżym powietrzu, czy też spacery nie są, wbrew powszechnej opinii zdrowe. W czasie, gdy na zewnątrz jakość powietrza nie jest zbyt doba, zdecydowanie lepiej jest pozostać w domu, bądź też oddawać się aktywności fizycznej w zamkniętych pomieszczeniach. Na ryzyko zachorowań, związanych ze złym stanem powietrza szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, jednak dla nikogo przebywanie poza domem, w momencie, gdy jakość powietrza nie jest dobra, nie jest wskazane.

- Sama doświadczyłam niecodziennego zjawiska, jeżdżąc na nartach w Beskidzie Śląskim. Kolejka wywoziła wtedy narciarzy powyżej warstwy smogowej, jednak w momencie zjazdu, gdy znów wkraczało się w obszar zanieczyszczonego powietrza traci się na chwilę oddech i pojawia się gorsze samopoczucie – mówiła dr Węgierek.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-23 18:09:14
krokusik: Gadajcie sobie o zdrowiu. Jednak do ludzi przemawia ekonomia. <br />1. Ja kupiłem węgiel po 610 zł za tonę, a teraz jest po prawie 900 zł. Co jest grane?<br />2. Są dopłaty do wymiany pieców na podobno lepsze, czyli na droższy opał, który ciągle drożeje. Zamiast płacić za wymianę pieców to dotujcie opał lepszej klasy. Zjawię się na gminie z paragonem za dobry węgiel to dostanę częściowy zwrot kasy. Wtedy sam przekalkuluję czy warto mi flotem palić. Ale głupi urzędnik na to nie wpadnie.<br />3. Pamiętajcie, że wieś to wieś i jak jakiś burak wyprowadzi się z bloku na wieś to raczej powinien się dostosować, a nie wyzywać od kopciuchów.
2017-11-23 20:43:51
Przepierón: Na zdjęciu wszyscy wyglądają na znudzonych :)
2017-11-24 07:09:31
Równo-mierny: krokusik zdrowie to przemówi do Ciebie jak Ci go zabraknie, albo komuś Tobie bliskiemu. Ponad to nie usprawiedliwiaj swojego podejścia swoim stanem posiadania, bo to, że tylko o kasę Ci chodzi o wiadomo od początku.
2017-11-24 09:58:57
miglanc_7: Spoko wiejace Orkany zalatwia problem smogu ;-) A tak oowaznie to mamy panstwowe kopalnie ktore podnosza cene węgla. Jezeli zaklad jest panstwowy (czytaj nasz) to ceny powinny byc regulowane np 300 zl za tonę wtedy problemu by nie było A tak slyszymy o doplatach, vzy l i zas trzeba zatrudnic urzędnika ktory to bydzie robić. Nic w tym kraju pod tym wzgledem sie nie zmieniło
2017-11-24 11:49:12
szpinak: co taka damula wie o paleniu w piecu ha ha ha
2017-11-24 12:14:57
Przepierón: Nic sie nie bójcie, jeszcze bydziecie w zimnym siedzieć i sie na cyny gazu i wónglo dziwać, ale czystym luftym łoddychać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją