Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wykład o roli położnej

Położna najczęściej kojarzy nam się z porodem, niewiele pań jednak wie, że z jej pomocy mogą korzystać kobiety w różnym wieku. Rolą położnej jest towarzyszyć kobiecie od dojrzewania aż do starości. Tego tematu dotyczył też kolejny wykład z cyklu Pro Salute, który odbył się  w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

W miniony wtorek (12 kwietnia) podczas wykładu z cyklu Pro Salute „Rola położnej w poszczególnych okresach życia kobiety od przekwitania do starości cz.II” mgr Elżbieta Gross przybliżyła uczestnikom spotkania zagadnienia związane z pracą położnej. Panie, które przybyły na wtorkowy wykład mogły na osobę położnej spojrzeć z nieco innej niż dotychczas perspektywy, bo ukazującej ją w kolejnych etapach życia kobiety.

- Położna kojarzy nam się często tylko z porodem i czasem po porodzie natomiast później nie bardzo wiemy na czym jej rola miałaby polegać – zauważyła prowadząca spotkanie Elżbieta Gross - Często dziwimy się przy zmianie lekarza rodzinnego, kiedy proszą nas o wypełnienie deklaracji wyboru położnej, pytamy - „ale po co mi ona w tym wieku?” - a jednak... Większość pań, które nie myślą już o posiadaniu dzieci, nie sądzi, że mogłaby znaleźć wsparcie u położnej. Tymczasem problemy okresu przekwitania, czyli menopauza, a także pomoc przy wszelkich dolegliwościach ginekologicznych, włącznie z opieką pooperacyjną i podstawową rehabilitacją, to także obszar jej działań.

Co jeszcze może zaoferować położna?

Nauczy prawidłowej techniki samobadania piersi, doradzi jak dbać o zdrowie. Opowie o badaniach, których kobiety nie powinny zaniedbywać np. cytologii.-  Oprócz tego położna sprawuje opiekę nad kobietą zagrożoną chorobą lub chorą ginekologicznie, ale także nad kobietą zdrową w różnych okresach je życia oraz nad jej rodziną - wyjaśnia prowadząca wykład.

 

BsK

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: