Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wygodne „jamniki” do Jasienicy

26 fabrycznie nowych autobusów trafi do Beskidzkiego Związku Powiatowo – Gminnego i bielskiego PKS-u. Dziś podpisano umowę na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

 Autobusy okraszone będą nowym logotypem Komunikacji Beskidzkiej. Zaplanowano również nową kolorystykę. Umowę zawarli przedstawiciele Związku, PKS-u, a także firma Solaris Bus & Coach S.A., która wystartowała w przetargu na dostarczenie nowych pojazdów. Była to jedyna złożona oferta. W przyszłości „jamniki” jeździć będą m.in. do Jaworza i Jasienicy.

- Autobusy spod znaku "jamnika" trafią na drogi powiatu bielskiego i nie tylko, w dwóch dostawach. Pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk uzupełni tabor przewoźnika już w I połowie przyszłego roku. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. Autobusy klasy „MAXI” o nazwie handlowej Urbino 12 CNG wyposażone w wszelkie udogodnienia dla pasażerów, wycenione zostały przez oferenta na 1.003.000,00 PLN netto, co daje cenę łączną za popularnie nazywane „garbate jamniki” 32.075.940,00 PLN brutto – powiedział Radosław Ostałkiewicz, prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego.

Jak zaznaczył Radosław Ostałkiewicz, zgodnie z opiniami portali branżowych przetarg został bardzo dobrze przygotowany.

Nowe autobusy mają nadwozia i o długości 12 m, szerokości 2,550 m i wysokie na 3,250 m. Każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewniony będzie przez dwa wejścia w układzie 2-2-0. - Pojazdy będą napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6 o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika – dodał wójt Jaworza.

Przyjemną będzie również podróż w tak upalne dni, jak ostatnio. Pojazdy będą klimatyzowane z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców czuwać będzie monitoring. O czytelność komunikatów dla pasażerów zadbają trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości, świecące na biało. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków.

Wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł, a dofinansowanie unijne to aż 22,5 mln zł. Wkład własny PKS S.A w Bielsku-Białej to niespełna 4 mln zł.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-04 15:37:24
Ebenezer: Niech inne "powiaty" i gminy wyciagaja wnioski... Panie Szczurek...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: