Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory do Sejmu 2015: Damian Machej

Do wyborów niedaleko. Czy już znacie wszystkich kandydatów do Sejmu? Kandydatom z powiatu cieszyńskiego wysłaliśmy identyczne pięć pytań i poprosiliśmy ich o odpowiedź. Dziś na nasze pytania odpowiada Damian Machej z Kończyc Małych, ''dwójka'' na liście nr 7: Komitet Wyborczy Wyborców ''Kukiz'15''.

Do wszystkich kandydatów, których udało nam się namierzyć, drogą mailową lub na Facebooku wysłaliśmy takie same pytania. Odpowiedzi kandydatów prezentujemy w porządku alfabetycznym.

 

DAMIAN MACHEJ: Ma 34 lata i od 6 lat jest żonaty, ojciec 5-latka. Wykształcenie: wyższe humanistyczne (pedagogika spec. informatyczno-techniczna), jest przedsiębiorcą – prowadzi firmę handlową- usługową w Czeskiej Republice oraz największy sklep internetowy z wyposażeniem gastronomicznym na tamtejszym rynku. Jest długoletnim gitarzystą zespołów rockowych i metalowych. Podkreśla, że nigdy nie należał i nie należy do partii politycznej.1. Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na kandydowanie w wyborach do Sejmu RP?


Jestem stosunkowo młodym człowiekiem, ale bardzo dobrze kojarzę wczesne lata 90. Był swego czasu taki program satyryczny, który oglądała cała Polska, emitowany od 91' do 94'. Pamiętacie? To było ponad 20 lat temu a poniższa ekipa nadal pośrednio lub bezpośrednio ma wpływ na polską politykę: P. Balcerowicz – koń; P. Cimoszewicz – szakal, P. Kaczyńscy – chomiki, P. Macierewicz – wyżeł, P. Miller – pająk, P. Niesiołowski – nietoperz, P. Tusk – kaczor, P. Wałęsa - lew itd. Dla mnie jako dziesięciolatka program był śmieszny. Dziś, ba... od wielu lat, owe twarze mają dla mnie wymiar raczej tragiczny - już mnie nie śmieszą i myślę, że wielu z Państwa czuje podobnie. Kandyduję ponieważ nie chcę, aby te osoby dożywotnio miały wpływ na mój kraj – ale to tylko jeden z powodów. Władza powinna wrócić w ręce obywateli. Politycy nie dotrzymują obietnic, nie przejmują się inicjatywami obywatelskimi, zbiórkami podpisów? Jasne, że nie! Dlaczego? Ponieważ obywatele nie mają nad politykami żadnej kontroli. Zmiana tego stanu rzeczy to jedno z podstawowych założeń ruchu KUKIZ'15. Kandyduję bo mam już dość tej farsy, którą uprawia się w Polsce. Jak to jest, że w Czechach, zaledwie kilka kilometrów stąd, nigdy nie czekałem w urzędzie czy u lekarza w żadnej kolejce? Wszystko załatwiane jest zawsze i wszędzie „od ręki,” bezproblemowo? Czy widząc kolejki w cieszyńskim wydziale komunikacji uwierzycie, że w Czeskim Cieszynie rejestracja samochodu zajmuje 2 minuty bez wcześniejszego umawiania się na wizytę? Dlaczego tak nie jest w Polsce? Czechy to nie jest lepszy kraj – jedynie ich klasa polityczna jest lepsza – znajdując się pod ciut większą niż u nas kontrolą obywateli a lepsza klasa polityczna to lepsze prawo, prostsze przepisy, łatwiejsze życie.

 

2. Jakimi najważniejszymi osiągnięciami w życiu społecznym/politycznym może się Pan/Pani poszczycić?

Po pierwsze nie jestem politykiem - jestem obywatelem, który kandyduje do Sejmu RP mając konkretne zadanie do zrealizowania. Kilka dni temu kandydat na premiera z ramienia PIS mówiła w Brzeszczach iż "tu rozpoczęła się moja kariera polityczna". Kariera?! I to jest problem a zarazem kwintesencja dzisiejszej klasy politycznej. W moim rozumieniu polityka to służba, misja - w żadnym wypadku nie powinna być drogą kariery - choć może, ale na pewno nie powinien o tym mówić kandydat, który realnie ma szansę stanąć na czele rządu. Ale wracając do tematu: Jestem założycielem Komitetu Referendalnego KUKIZ - Powiat Cieszyn i organizatorem Ruchu KUKIZ'15 na Śląsku Cieszyńskim, pełniłem także funkcję kierownika Centrum Dystrybucyjnego materiałów referendalnych dla Okręgu 27. Jestem długoletnim gitarzystą zespołów rockowych i metalowych, mam za sobą setki koncertów, zorganizowanych przedsięwzięć w Polsce i za granicą. Trudno mówić o najważniejszych osiągnięciach aczkolwiek uważam, że mógłbym zaliczyć doń właśnie moją kandydaturę w wyborach parlamentarnych. Dlaczego? Ponieważ owa kandydatura nie jest odgórną decyzją Pawła Kukiza lecz oddolną inicjatywą członków Komitetu Referendalnego KUKIZ - Powiat Cieszyn wyrażoną w głosowaniu, w dalszej kolejności konsekwencją demokratycznego głosowania przeprowadzonego przez przedstawicieli danych powiatów w Okręgu 27. Pozycja 2 na liście KUKIZ'15 dla Damiana Macheja to decyzja w którą pośrednio były zaangażowane setki ludzi - Paweł jedynie potwierdził ten wybór. To jest mój największy sukces.

 

3. Jakie będzie Pana/Pani zdaniem największe wyzwanie dla nowego rządu?

Wyzwaniem będzie stawienie czoła machinie propagandowej, sterowanej przez macki polityków. Nawet w przypadku sukcesu KUKIZ'15, w wyborach parlamentarnych, wejścia do rządu, nie mam najmniejszych złudzeń, że ruch nie będzie miał dobrej prasy skoro zamierza zniszczyć układ, który mediom zapewnia rewelacyjną egzystencję. Od momentu gigantycznego sukcesu Pawła w wyborach prezydenckich takiej prasy nie mamy. Ale poważniej: mówiono, że KUKIZ'15 nie posiada programu. Owszem, bo to nie program lecz Strategia Zmiany. Program to licytacja na obietnice - oni dają 500 zł na dziecko, dajmy zatem 501 zł. Nie o to chodzi. Wadą programu jest to, iż mimo dobrych intencji zawsze można powiedzieć: „chcieliśmy dobrze, ale czynniki niezależne od nas uniemożliwiły wykonanie programu – to nie nasza wina”. My odpowiadamy: „niestety - Wasza, należało owe czynniki przewidzieć”. Aby w ogóle mówić o wyzwaniach a w konsekwencji o rozwiązywaniu problemów, w pierwszej kolejności należy utworzyć solidny fundament na którym możemy zbudować silną Polskę. Największym wyzwaniem dla nowego rządu jest zatem odsunięcie od władzy, oderwanej od problemów Narodu, pasożytniczej klasy politycznej – aby to uczynić należy uchwalić nową Konstytucję przywracającą Narodowi podmiotowość. Kolejnym wyzwaniem jest kulejący wymiar sprawiedliwości – tu także należy przywrócić kontrolę obywatelom, chociażby poprzez zmianę sposobu powoływania sędziów - tak aby byli odpowiedzialni przed obywatelami a także poprzez instytucję tzw. sędziów pokoju, których wybieraliby obywatele w wyborach powszechnych i którzy orzekaliby w sprawach o wykroczenia i drobnych sąsiedzkich sprawach cywilnych. Dodatkowo rozprawy sądowe powinny z zasady toczyć się w trybie ciągłym – dzień po dniu. Istotnym wyzwaniem jest także zmierzenie się z obowiązującym prawem podatkowym, które de facto należy napisać od nowa. To proces długotrwały ale docelowa koncepcja KUKIZ'15 wygląda następująco: całkowita likwidacja podatku PIT, zastąpienie składek ZUS i NFZ jedną płatnością na Funduszu Płac (na wzór brytyjski – system PAYE), wprowadzenie linowego 0% VAT na produkty pierwszej potrzeby, uproszczenie VAT na wzór brytyjski (likwidacja zbędnych formularzy, ułatwienia dla importerów), zastąpienie skomplikowanego podatku CIT – 1% podatkiem przychodowym. Natomiast pierwszą ustawą, którą KUKIZ'15 przedstawi w Sejmie wyłonionym na jesieni będzie ustawa o deregulacji systemowej, która uwolni Polaków od biurokratycznego balastu i pozwoli im realizować swój potencjał, ambicje i pomysłowość bez codziennej walki z własnym państwem. Przedstawimy nową Ustawę Wilczka, opartą na zasadzie, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Zlikwidujemy dziesiątki niepotrzebnych licencji, zezwoleń i ograniczeń działalności gospodarczej. Pozwolimy ludziom działać i bogacić się bez przeszkód ze strony państwa.

 

4. Jaki Pana/Pani zdaniem jest najważniejszy problem/zagadnienie związane z regionem, które jako poseł/posłanka będzie Pani/Pan starał/-a się rozwiązać?


Wielu mieszkańców, szczególnie północnych rubieży naszego powiatu jest zatrudniona w górnictwie a ten obszar przemysłu znajduje szczególne zainteresowanie ruchu KUKIZ'15 – na co pośrednio wskazuje nawet nasz logotyp :). Aby uzdrowić sektor górnictwa węgla kamiennego musimy dokonać m.in. zmiany prawa geologicznego i górniczego w zakresie obostrzeń dotyczących certyfikacji urządzeń i materiałów technicznych wykorzystywanych do pracy pod ziemią i wydobycia. Obostrzenia te powodują, że np. śrubki, gwoździe, bloczki czy ubrania robocze kopalnie są zmuszone kupować po cenach 2-3 krotnie wyższych od rynkowych. Tymczasem te materiały niczym się nie różnią od tych wykorzystywanych w innych przedsiębiorstwach niż kopalnie. Należy także dokonać zmian w przepisach dot. sfery nadzorczo-administracyjnej w kopalniach, które powodują, iż sfera ta jest nadmiernie rozrośnięta, co w konsekwencji utrudnia kierowanie ruchem zakładu górniczego i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Kolejne konieczne zmiany to: obniżenie podatku VAT na węgiel aby przywrócić konkurencyjność polskiemu surowcowi. Obecnie VAT na polski węgiel jest najwyższy w Europie i wynosi 23 proc. Przykładowo surowiec z Rosji jest obłożony tylko 15-proc. podatkiem VAT. Musimy także zmniejszyć obciążenia podatkowe płaconych przez górnictwo na rzecz samorządów lokalnych lub wręcz całkowicie zawiesić te daniny na okres 2-3 lat. Przy czym ta decyzja powinna zapaść w drodze porozumienia z samorządami. Taki kompromis będzie korzystny dla obu stron. Przedsiębiorstwom górniczym ułatwi uzyskanie stabilizacji finansowej w początkowym okresie realizacji programu uzdrowienia branży, a samorządom zagwarantuje utrzymanie odpowiedniej liczby miejsc pracy na ich terenie. Jednak najważniejszą kwestią w zakresie górnictwa jest wypowiedzenie przez Polskę pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej. Realizacja zapisów tego dokumentu oznacza faktyczną likwidacją w Polsce sektora paliwowo-energetycznego opartego na węglu.

Nawiązując do innych działań dotyczących SCI. Odpowiem trochę przewrotnie. Proszę zwrócić uwagę na etymologię słowa „poseł”. To bardzo stary wyraz o dosyć jednoznacznym znaczeniu – poseł mógł coś doręczać (por. posłaniec) załatwiać jakąś sprawę (por. wysłannik), udać się z misją (delegat), być reprezentantem kogoś (por. przedstawiciel; parlamentarzysta). Ja to znaczenie rozumiem. Reasumując: poseł reprezentuje Was w parlamencie – Wasze poglądy, problemy, obawy, wizje. W pracy posła w moim odczuciu nie ma miejsca na własne „widzimisię”, ponieważ poseł jest jedynie narzędziem, sługą swoich wyborców. Rozumieją Państwo co chcę przez to powiedzieć?

 

5. Dlaczego wyborcy maja na Pana/Panią głosować - proszę podać 3 najważniejsze powody.

1. Startuję z KUKIZ'15, nie ukrywam tego faktu i jestem z tego dumny. Nie startuję ze skompromitowanych ugrupowań, które niemalże mikrodrukiem umieszczają własny logotyp na plakatach – aby przypadkiem nie drażnić wyborcy. Nie ukrywamy swojego lidera przez opinią publiczną. Nie jesteśmy także "tratwą ratunkową" dla partii tonących i nie odkrywamy w sobie poglądów lewicowych gdy przez lata podpisywaliśmy swoim nazwiskiem opcję z grubsza odmienną. KUKIZ'15 nie jest i nie będzie partią - jest ugrupowaniem obywatelskim, prawdziwie obywatelskim - nie tylko z nazwy. Nie pobieramy subwencji partyjnych - finansujemy się sami.

2. Walczę o mandat poselski z wysokiej, drugiej pozycji na liście. Moje ugrupowanie nie wystawiło mnie wyborach tylko po to aby zebrać głosy mieszkańców Gminy Zebrzydowice czy Powiatu Cieszyńskiego. Wadą ordynacji proporcjonalnej (obecnie obowiązującej) jest to, że istnieją na listach tzw. „miejsca biorące” - czyli poz. 1, 2 i 3 oraz ewentualnie 4 i 5 przy bardzo wysokim poparciu dla ugrupowania. To smutne, jednak nawet popularne nazwiska na pozycjach niższych niż 5, w praktyce mają tylko jeden cel: wspierać głosami lokalnych społeczności właśnie „miejsca biorące” i de facto nie mają większych szans na mandat. W KUKIZ'15 nie mamy jednak ludzi o znanych nazwiskach, łącznie z moim, dlatego ta zasada może nie koniecznie odnosi się do naszego ugrupowania. W każdym razie, poseł z KUKIZ'15 z terenu Śląska Cieszyńskiego leży w interesie wszystkich jego mieszkańców. Oczywiście możecie zignorować tą sugestię i oddać głos na partyjnych kandydatów bez szans lub działaczy PIS lub PO z Bielska, których w życiu nie widzieliście a których zainteresowanie Śląskiem Cieszyńskim ogranicza się do wizyty na naszym terenie dwa razy do roku przy okazji ważniejszych wydarzeń.

3. Posiadam własny rozum i dosyć rozwinięte umiejętności analityczno-dedukcyjne - a to sprowadza się do faktu, iż żaden przywódca, lider, wódz czy nawet Paweł Kukiz nie przekona mnie do głosowania czy głoszenia poglądów wbrew własnemu sumieniu i interesowi mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego.

 

Damian Machej - Lista nr 7 Komitet Wyborczy Wyborców  KUKIZ’15 - miejsce nr 2.

 

Wszystkie wiadomości związane z wyborami do Sejmu i Senatu 2015 znajdziesz tutaj:


 

NG

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-17 19:35:30
koszor: Panie Damianie czeka was ciężka praca, bo ten pasożytniczy system wszedł głęboko w społeczną tkankę. Trzeba takich ludzi, myślących i odważnych, a jednocześnie posiadających sumienie i biorących odpowiedzialność za swoje decyzje.
2015-10-17 20:05:35
obserwator ludowy: Pierwszy jakobin wśród kandydatów- obywatel kandydat Machej. Po zapoznaniu się punktem 1 mamy nieodparte wrażenie, że obywatel kandydat Machej to czechofil, ale jak sam podkreśla bezpartyjny. Obywatel kandydat Machej jest również demokratą szczerym, co wynika z punktu 2, który już został wybrany i to wybrany nie przez skompromitowane partie mające macki ale przez kolegów z Ruchu Kukiza. Z pewnością głosował również kandydat Ciemała, który tak pięknie wszystko wypisał parę dni temu na tym portalu. Duch jakobiński najlepiej widać w części 3 wypowiedzi, gdzie czytamy o: mackach polityków, układzie, pasożytniczej klasie politycznej jak również o ludowym wyłanianiu sędziów i tym podobnych innowacjach. Obywatel kandydat Machej zaskakuje nas dalej, w punkcie 4 okazuje się, że będąc z wykształcenia pedagogiem, a profesji handlowej biegły jest niezwykle w sprawach górniczych. Szczegółowe dane i precyzja wypowiedzi wskazywały by raczej, że czytamy wypowiedź jakiegoś Starego Strzechy, a nie młodego pedagoga, handlowca i metalowca muzycznego. W skazując dlaczego mamy głosować na obywatela kandydata Macheja wskazuje on, iż system proporcjonalny jest niesprawiedliwy, startuje z wysokiego miejsca i nie ma znanych nazwisk na jego liście oraz, że nie będzie słuchał Kukiza tylko własnego sumienia. Dedukcja będzie jego narzędziem w tym dziele, przeto życzymy obywatelowi kandydatowi Machejowi, aby nie opierał się na fałszywych przesłankach. Na koniec pisenka z dedykacja dla kandydata: <br />Ksiądz proboszcz już się zbliza<br />Już puka do mych drzwi<br />Pobiegnę go przywitac<br />W mym reku wino drży<br />O szczęście niepojęte<br />Ksiądz sam odwiedza mnie<br />Sąsiedzie wspomóż renta<br />Bym mógł pokazać się<br />W spiżarni trzymam koniak<br />W lodowce wódki dwie<br />Pobiegnę po kieliszki<br />Ksiądz lubi napic się<br />O szczęście niepojęte<br />Ksiądz wypił flaszki dwie<br />Sprowadzę go po schodach<br />Bo sam wywróci się<br />
2015-10-17 21:57:56
Damian Machej: Kandydat Machej także jako pierwszy, pod swoim nazwiskiem, odniesie się do wypowiedzi pamflecisty \&quot;obserwatora ludowego\&quot;.<br /><br />1. Kandydat Machej - Czechofil? Bez przesady. Widzi wady i zalety. O zaletach natomiast wspomina.<br />2. Kandydat Machej - wybrany przez kolegów z Ruchu Kukiza? A istnieje taka organizacja? Gdyby szanowny zoil wpadł na chociaż jedno spotkanko także miałby wpływ na ową kwestię.. taka jest różnica<br />3. Kandydat Machej - duch Jakobiński? Oj.. daleko idąca interpretacja. Ledwie powiew.. i to gdzieś z oddali..<br />4. Kandydat Machej - biegły? Rzekłby raczej \&quot;mniej więcej zorientowany\&quot; - tak jak w wielu innych dziedzinach bo i zainteresowania ma wszechstronne. Kandydat Machej coś tam wie.. ale do miana erudyty nie pretenduje.<br />4a. Kandydat Machej - pedagog, młody handlowiec, metalowiec i precyzja wypowiedzi? Niemożliwe!<br />5. Kandydat Machej - zwolennik JOW śmie kandydować w systemie proporcjonalnym? Na stos z nim!!<br /><br /><br />Jesteś obserwatorze inteligentny i cenię to. Szczerze urzekła mnie Twoja błyskotliwość. Używasz szumnych \&quot;mamy\&quot;, \&quot;życzymy\&quot; - niemalże pluralis majestatis. A może naprawdę jesteś głosem wyborców? W każdym razie w dedukcji bazujemy na założonych przesłankach - to czy Twoje lub moje są błędne będzie wymagało pewnej wnikliwości każdego z nas. Myślę, że się polubimy. Jak uważasz?<br />
2015-10-18 00:39:59
Herr Flick: Pamflecista Obserwator, he he.Kukiz 15- ciekawy ruch. Dobrze, ze wreszcie coś się dzieje, może uda się rozwalić tę sitwę?<br /><br />Obserwator- to fajna piosenka, co Ci się w niej nie podoba? Może zacytuj lepiej \&quot;Zoskę\&quot;- idealnie opisuje przecież szefową Zjednoczonej Lewicy. <br /><br />Kujawiak!!<br />
2015-10-18 11:47:06
wislanin135: Mam nadzieje, ze Pan Machej i jego partia \&quot;Kukis\&quot; nie dostanie glosow w wisle, Chyba wislanie jeszcze nie zapomnieli tekstu ktory spiewal Pan Kukis , a tym ktorzy go zapomnieli to zacytuje fragment \&quot; I nienawidzę wszystkich górali,<br />Szczególnie z Wisły ewangelików.<br />Bo wszystko było ukartowane,<br />Żeby pod wierchy ściągnąć turystów!\&quot;<br /><br />Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow i zycze przyjemnej niedzieli
2015-10-18 12:05:12
dyżurny: Wislanie na PO będą głosować..... by żyło się lepiej :) no chyba że na Nowoczesną.<br />Szerokiej drogi.....
2015-10-18 12:35:23
wislanin135: Szanowny użytkowniku dyżurny,<br />Wiślanie będą na tych głosować, co ich nie obrażają i ich z poczucia patriotyzmu i przynależności nie wyzuwają na przykład stwierdzeniami, które często słychać z ust ?Prezesa? i jego ?Bliskich? Polak-Katolik?. <br />Pozdrawiam wszystkich użytkowników i życzę przyjemnej niedzieli<br />
2015-10-18 13:27:27
skoczowiak911: Szanowny użytkowniku wislanin135 może warto było zaczerpnąć wiedzy na temat \&quot;Pirackiej płyty\&quot; zespołu Piersi i może w woli ścisłości zacytuje komentarz Kukiza: \&quot;Weźmy np. ?Pieśń o Małyszu?. Nie wszyscy załapali, o co w tym utworze chodzi. A pisałem go w momencie, kiedy Adaś miał pierwszy słabszy sezon i od razu na forach internetowych pojawiły się komentarze tych niby jego kibiców, że może lepiej niech wraca na dach. Od razu zaczęli z przyczajki obsmarowywać wybitnego sportowca. Nabijałem się po prostu z tej mentalności kibolsko-wieśniaczej. Liczyłem, że więcej ludzi załapie, o co w tym utworze chodzi,...\&quot; więc chyb nie do końca można twórczość artystyczną odnosić do polityki, a w szczególności do indywidualnych kandydatów - bo prezes powiedział to, minister tamto,- Dlatego w Polsce potrzebne są JOW-y by poseł odpowiedzialny był wobec własnych wyborców a nie za słowa prezesa czy wodza? A tak na marginesie to bardziej mnie martwią słowa panującej elity politycznej że Polska to \&quot;hu., dup. i kamieni kupa\&quot; czy że \&quot;za 6 tyś to pracuje złodziej albo idiota\&quot; niż ironiczny utwór muzyczny Kukiza...
2015-10-18 14:04:25
Herr Flick: Wiślaninie! Kompromitujesz siebie i Wisłę. Po pierwsze piszesz z błędem nazwisko Kukiza a po drugie nie załapałeś ironii w tej piosence.
2015-10-18 14:28:39
X-menka: wislanin135 - nie mam tu takiego znaczka aby skwitować twoją wypowiedź - znaczek nazywa się &lt;facepalm&gt;. Trzeba być lemingiem pasionym tylko na papce z tv aby nie jarzyć tak prostej ironii..
2015-10-18 19:30:35
koszor: Wiślanin przedstawiasz sprawę tak, jakby wszyscy ewangelicy mieli takie same poglądy jak ty. Jestem katolikiem, ale wielu moich znajomych - ewangelików myśli podobnie jak ja. Nie chcę już czytać takich komentarzy, które podkreślają ten głupi podział katolik - ewangelik. Od małego człowiek wyrastał we wsi, gdzie żyły razem te dwa nurty i jakoś nigdy mi nie przeszkadzało, czy kolega w klasie czy sąsiad jest katolikiem czy ewangelikiem.
2015-10-18 19:59:28
alternatywy 5: W Wiśle niema szans, tam się kochają w POpaprańcach i lewakach wszelkiej maści.
2015-10-18 21:10:16
blookerss: wislanin<br />Pisz tak dalej..., już zaczynasz odstraszać nie tylko wierzących a teraz i turystów -przez ciebie Wisła zbankrutuje!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: