Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory do Sejmu 2015: Czesław Gluza

Do wyborów niedaleko. Czy już znacie wszystkich kandydatów do Sejmu? Kandydatom z powiatu cieszyńskiego wysłaliśmy identyczne pięć pytań i poprosiliśmy ich o odpowiedź. Dziś na nasze pytania odpowiada Czesław Gluza z Wisły, ''trójka'' na liście nr 6: Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

Do wszystkich kandydatów, których udało nam się namierzyć, drogą mailową lub na Facebooku wysłaliśmy takie same pytania. Odpowiedzi kandydatów prezentujemy w porządku alfabetycznym.

 

CZESŁAW TADEUSZ GLUZA: Wiek 59 lat. Absolwent socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od początku lat 90 związany z odrodzonym samorządem terytorialnym. Naczelnik wydziału w urzędzie miasta Ustroń. Wybrany dwukrotnie na starostę powiatu Cieszyńskiego. Poseł do Sejmu RP VII kadencji. Laureat Plebiscytu „Euro-Gmina Euro Partner 2009/2010”. Starosta roku województwa śląskiego. W życiu prywatnym ojciec córki i dziadek pięknej wnusi.
 

1.       Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na kandydowanie w wyborach do Sejmu RP?

Działalność polityczną i publiczną początkowo w skromnym zakresie, rozpocząłem już na studiach. Moje zainteresowania i aktywność zawsze koncentrowały się na sferze publicznej. Kandydowanie na posła VIII kadencji do Sejmu RP, to kontynuacja tej aktywności. Po wieloletniej pracy w samorządzie terytorialnym, posłowaniu, wiem co trzeba zrobić, aby poprawić życie mieszkańców naszego regionu, kraju, usprawnić działanie jego instytucji i sprawić by stały się przyjazne dla obywateli. Zadbam o interesy tzw. Polski lokalnej, naszych małych ojczyzn, które są solą ziemi na której przyszło nam żyć. Jestem jej rzecznikiem.

 

2.       Jakimi najważniejszymi osiągnięciami w życiu społecznym/politycznym może się Pan/Pani poszczycić?

- Przez prawie 17 lat praca na rzecz miasta Ustronia, jako pięknej i przyjaznej mieszkańcom i przyjezdnym miejscowości
- W czasie mojego starostowania, głównie dzięki pozyskanym funduszom europejskim przeprowadzono w powiecie Cieszyńskim wiele remontów i inwestycji drogowych, zbudowano obiekty sportowe m.in. orliki.
- Dokonano termomodernizacji budynków publicznych.
- Szczególnie ważne było zakończenie budowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie i wyposażenie go w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Wszystko to było możliwe dzięki gronu świetnych współpracowników i wielu radnym rozumiejącym potrzeby mieszkańców powiatu.

W trakcie posłowania jako członek Komisji Zdrowia oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a obecnie też Komisji Samorządu i Polityki Regionalnej. Pracowałem nad wieloma kwestiami będącymi przedmiotem ich działań. Wspierałem starania o pozyskanie środków na informatyzację Szpitala śląskiego.

Blokowałem wejście w życie dodatkowych ubezpieczeń dla szpitali, które narzucałyby na nie dodatkowe koszty.

Pracowałem nad korzystnymi dla pacjentów zmianami w ustawie o działalności leczniczej, dotyczącymi na przykład hospicjów, zawodu fizjoterapeuty, a przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w NFZ i zapewnienie racjonalności wydatków.

Dbałem o interesy gmin i powiatów stawiając ostro sprawy finansowania dróg lokalnych ( tzw. schetynówki ) i o zapewnienie dalszego dofinansowania uboższych gmin i powiatów.

Pracowałem także nad ustawą o bezpłatnej pomocy prawnej, zmianami wielu ustaw dotyczących zagadnień prawnych, ubezpieczeń społecznych, ochrony przeciwpożarowej itd.

 

3. Jaki Pana/Pani zdaniem jest najważniejszy problem/zagadnienie związane z regionem, które jako poseł/posłanka będzie Pani/Pan starał/-a się rozwiązać?

- Zadbanie o rozwój społeczno-gospodarczy całego regionu, bo to głównie determinuje jakość życia
- Nadanie nowego impulsu rozwojowego Śląskowi Cieszyńskiemu
- Starania o nowe inwestycje efektywne dobre i dobrze płatne miejsca pracy dla mieszkańców
- Ochrona walorów przyrodniczo-turystycznych regionu
- Rozwój bazy leczniczo-sanatoryjnej, turystycznej i sportowo rekreacyjnej
- Przedłużenie obwodnicy Ustronia w kierunku Wisły

 

4. Jakie będzie Pana/Pani zdaniem największe wyzwanie dla nowego rządu?

- Zapewnienie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli poprzez skuteczną politykę zagraniczną
- Wyrwanie kraju z pułapki tzw. średniego wzrostu – nieodczuwanego w portfelach przez większość obywateli
- Efektywne wykorzystanie środków unijnych, poprzez innowacyjność w gospodarce, tworzenie efektywnych i dobrze płatnych miejsc pracy
- Generalna poprawa dostępności usług zdrowotnych – sprawa szczególnie mi bliska
- Przyjazna i konsekwentna polityka rodzinna i senioralna
- Edukacja – na wysokim poziomie dostosowana do potrzeb nowoczesnego państwa
- Skuteczna ochrona interesu publicznego
Wszystko to tematy do szczególnej dyskusji

 

5. Dlaczego wyborcy maja na Pana/Panią głosować -  proszę podać 3 najważniejsze powody.

Przeszedłem praktycznie wszystkie szczeble działalności publicznej, od gminy przez powiat, do najwyższego organu władzy państwowej jakim jest Sejm RP.
Jestem dojrzałym, odpowiedzialnym politykiem, znającym realia, nieoderwanym od rzeczywistości, bo wiele razy obrywałem od niej po grzbiecie stając po stronie racji i spraw wydawałoby się oczywistych.
Dowiodłem, że potrafię walczyć o dobro publiczne ryzykując wiele.
Jestem rzetelny, często skuteczny.
Rozróżniam ziarna od plew.


Czesław Gluza Lista nr 6
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - miejsce nr 3

 

Wszystkie wiadomości związane z wyborami do Sejmu i Senatu 2015 znajdziesz tutaj:


 

NG

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-15 15:40:31
obserwator ludowy: Kandydat Gluza, noszący nieformalny tytuł Wielkiego Szpitalnika Księstwa Cieszyńskiego, w związku z tym, że od pewnego czasu głosił, iż PO skreciło na lewo i to się mu nie podoba postanowił kandydować z lewicy. Z pewnością po to aby ją rozsadzić od środka po wygranych wyborach. Ale o tym na razie cicho szaa ! Zwróćmy więc uwagę na punt 4. w udzielonych odpowiedziach. Priorytety kandydata Gluzy można by skondensować tak: ,,Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej.\" a warto przypomnieć, że są to słowa innego wielkiego ustroniaka Edwarda Gierka wypowiedziane na XI Plenum KC PZPR 4 września 1971. Analizując zaś punkt 3. warto by spytać jakich sztandarowych inwestycji na Śląsku Cieszyńskim z ostatnich czterech lat akuszerem był kandydat Gluza? O co zadbał, czemu dał nowy impuls oraz jakie czynił starania.? Z pewnościa w ziszczenie wielkich dzieł było by nam wtedy uwierzyć łatwiej.
2015-10-15 15:56:11
Gal: Czesław! Skończ Pan, sobie wstydu oszczędź!!!!
2015-10-15 18:00:10
Gal: Dyżurny, zetrzyj tablicę i przynieś kredę od tercjana!
2015-10-15 18:00:20
Madlene: Cytat: \'\'Generalna poprawa dostępności usług zdrowotnych ? sprawa szczególnie mi bliska\'\' a przez ostatnie 8 lat rządów PO czego dokonano? Pragnę przypomnieć odnośnie SLD oraz PSL - rządu koalicyjnego- w roku 2003 zmieniono ustawę o rentach socjalnych - renty przyznawane dotychczas przez MOPS przerzucone zostały do ZUS. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie przyjrzeć się dokładnie nowej ustawie. W tejże ustawie znalazły się przepisy krzywdzące ludzi chorych. W efekcie wiele osób młodych niepełnosprawnych, nierzadko z nowotworami zostało pozbawionych rent oraz ubezpieczeń. Pozbawionych szansy na leczenie, na życie. Skazani na niebyt życiowy. Takie to jest dbanie o człowieka. Wstyd!!! Kolejna ustawa - takze podjęta za rządów SLD PSL -2003 rok - zabranie finansowania Domów Pomocy Społecznej z budżetu państwa. Spowodowało to obciążenie gmin. Przez 8 lat nie zsrobiono nic by pomóc ludziom. Czy posłowie i posłanki myślą, że ludzie zapomnieli,( że mają amnezję) po kolejnych rządach i zagłosują ponownie na te wszystkie partie???
2015-10-15 18:53:56
Herr Flick: Czy to prawda, że po wyborach Pan Czesław zamierza zmienić płeć? Czy to prawda, że Pan Czesław smali cholewki do Ani Grodzkiej?<br /><br />Gdzie spojrzę dookoła dżungla, gdzie spojrzę dookoła.... farbowane lisy.<br /><br />Mydlene, z Twojej wypowiedzi wynika, ze wszystko co dobre to PSL, he he
2015-10-15 20:31:27
Jan Matsikaj: popieram Herr Flick-a<br />SLD-krytykanci bez pomysłu
2015-10-15 21:13:32
onyks2014: Ale to już było...i...czy wróci więcej? Z drugiej strony, on jako jeden z niewielu cos tam w naszym imieniu robił w tej Warszawce, a inne kotki tylko ogonki puszyły, ale zdjęcia maja niezłe. Zastanówcie się komu dajecie glos?
2015-10-15 21:36:00
alternatywy 5: Widać jakby co niektórym przybito ryła do koryta....dużym gwoździem. <br /><br /><br /> Ja tez wiem co trzeba zrobić - na początek. Wywalić wszystkich z polityki którzy do tej pory byli w przeciwnym razie NIC się nie zmieni na lepsze.
2015-10-15 23:55:36
kokoteczek: No raczej herr flick swiete slowa ja na teho pana tez nie bardzo z partii wyskoczyl bo wiadomo po tonie ale jekcze jakis czas poplywa pytanie czy pa. Gluza nie za wczas z ucieczka wyskoczyl...a tak wogole to nawet nie wiedziqlem ze tak bardzo poglady zmienil hehe
2015-10-16 10:56:14
mauto6: https://www.youtube.com/watch?t=3&amp;v=fJJEHs2JqzM
2015-10-16 15:33:24
kubulek51: Wywiady z tymi kandydatami to jest totalny bełkot. Zjednoczona/?/ Lewica wpuszczając wędrowniczka partyjnego <br />gluzę już na starcie przegrała wybory.<br />DROGI WYBORCO GŁOSUJĄC NA TYCH WETERANÓW POSŁOWANIA /gluza,kopeć,węglarzy/ PO RAZ KOLEJNY ZAFUNDUJECIE IM DOSTATNIE ŻYCIE NA NAJBLIŻSZE 4 LATA. A oni w zamian niczego dobrego dla regionu nie zrobią zresztą jak dotychczas.Natomiast będą bywali na wszystkich imprezach i domagali się szacunku na który w żadnej mierze nie zasługują.Przecież pamiętamy ich \&quot;dokonania\&quot; z okresu kiedy byli starostami,burmistrzami i radnymi.Wielu z nich dostało czerwona kartkę.Nie wspomnę już o zmianie barw partyjnych w czasie trwania kadencji.<br />MOŻEMY I MUSIMY TO ZMIENIĆ 25 pażdziernika 2015 roku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: