Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory 2015. Jak głosować w Konsulacie RP w Ostrawie

Osoby bawiące tymczasowo za granicą, albo mieszkające tam tymczasowo lub na stałe, jak choćby wielu Zaolziaków legitymujących się polskim obywatelstwem mogą głosować w konsulacie. Wyborcy, którzy zdecydują się na ten krok, będą wybierać posłów z okręgu warszawskiego nr 19, a senatorów z wydzielonego okręgu nr 44 obejmującego stołeczne dzielnice Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz.

Aby zagłosować w polskiej placówce dyplomatycznej, należy osobiście zarejestrować się w spisie wyborców, najlepiej poprzez stronę internetową ewybory.msz.gov.pl.  Można również dokonać rejestracji osobiście, telefonicznie lub wysłając do konsula zgłoszenia w formie faksu, tradycjynego listu bądź pocztą elektroniczną, podając wszystkie konieczne do rejestracji dane, a są to: numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, oraz dane adresowe w danym kraju. Termin rejestracji w spisie wyborców upływa na trzy dni przed wyborami, czyli do północy 22 października 2015 r. Warto wiedzieć, że wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców, którzy posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania, wydane przez urząd gminy w Polsce lub innego polskiego konsula. Innymi słowy, jeżeli ktoś wybiera się w dniu wyborów na wycieczkę do Ostrawy czy w okolice, śmiało może wziąć udział w głosowaniu w konsulacie. Z tym że, tak jak wspomniano wyżej, będzie wybierał parlamentarzystów z okręgów warszawskich.

A kto kandyduje w stolicy? Do Sejmu 370 osób z dziesięciu komitetów wyborczych, których „lokomotywami” są osoby znane w całej Polsce. Oto listę (nr 1) Prawa i Sprawiedliwości otwiera prezes tej formacji Jarosław KACZYŃSKI, a listę (nr 2) Platformy Obywatelskiej obecna premier Ewa KOPACZ. Stołeczną jedynką Partii Razem (nr 3) jest Adrian ZANDBERG, a Komitetu Wyborczego KORWiN (nr 4) eurodeputowany Janusz KORWIN-MIKKE. Polskie Stronnictwo Ludowe (nr 5) firmuje Tomasz JĘDRZEJCZAK, Zjednoczoną Lewicę SLD+TR+PPS+UP+Zieloni (nr 6) Barbara NOWACKA, a Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz’15” (nr 7) jego lider muzyk Paweł KUKIZ. Listę swojej formacji otwiera również Ryszard PETRU z „Nowoczesnej” (nr 8). Jedynką Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej (nr 11) jest Piotr IKONOWICZ, a Komitetu Wyborczego Wyborców Obywatele do Parlamentu (nr 16) Mariola RABCZON-MAZOWIECKA (pełna lista kandydatów do Sejmu RP z okręgu nr 19, z którego w ławach poselskich zasiądzie dwudziestu parlamentarzystów).

Natomiast o jeden mandat senatorski będą walczyć: córka gen. Władysława Andersa Anna ANDERS, wspierana przez PiS, reżyser teatralna i telewizyjna Barbara BORYS-DAMIĘCKA z komitetu PO i Katarzyna PAWLAK z Komitetu „Obywatele do Parlamentu” (szczegółowe informacje o kandydatach do Senatu RP z okręgu nr 44).

Wyborcy, którzy zdecydują się na głosowanie w Ostrawie więcej informacji znajdą na stronie Konsulatu Generalnego RP (ul. Blahoslavova 4, CZ - 701 00 Ostrava).

(ÿ)

 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: