Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wstąp do wojska. Wypłata 4,5 tys. zł i urlop

Wojsko Polskie właśnie ruszyło z rekrutacją do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.


Zgłosić się można w 70 punktach rekrutacyjnych. Wojsko Polskie pełniącym służbę proponuje 4,5 tys. zł wynagrodzenia i prawo do urlopu.

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod tym hasłem Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca do wstąpienia w szeregi wojskowe. W 70 punktach rekrutacyjnych w Polsce można się dowiedzieć na czym służba polega, jak długo trwa,a także zgłosić chęć jej odbycia.

Kto może służyć w wojsku?

Istnieją trzy rodzaje służby wojskowej: zawodowa, terytorialna i dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Kandydat do odbycia dobrowolnej służby przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. Otrzyma pensję żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej i prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze oraz pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej. Ponadto Wojsko Polskie na czas służby zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona  Ustawą o Obronie Ojczyzny - wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów).


- Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przygotowaliśmy wiele materiałów – informatory, ulotki oraz multimedia – zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na stronie wojska polskiego, dostępne są wnioski do pobrania.  

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć: kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

W województwie śląskim punktu znajdują się w następujących miejscowościach:

Chorzów – Centrum handlowe Carrefour ul. Parkowa 20,
Częstochowa – Plac Rady Europy;
Dąbrowa Górnicza – Centrum Handlowe Pogoria ul. Jana III Sobieskiego 6.
Katowice – Katowicki Park Leśny – Dolina 3 Stawów;
Pszczyna – Rynek Pszczyński;
Zabrze – Centrum Handlowe “Platan”, Plac Teatralny 12;
Żywiec – ul. Moszczanicka 9.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-23 22:30:00
doler: Polacy przygotujcie się że w kolejce do lekarza nie będziecie czekać już 6 miesięcy a 12, na rehabilancie nie 2 lata ( tak mojemu synowi zaproponowali) a 4 lata. Może wróg was nie zaatakuje ale i tak zdechniecie z braku służby zdrowia. Bo ktoś za ten rachunek będzie musiał zapłacić.
2022-05-24 18:51:33
sierżant_Niemyty_Wycior: W kontekście wojny tuż za miedzą i hekatobmy ofiar jakie ona pochłania nie ma chyba bardziej nonsensownej propozycji dla młodych jak ta, za psi grosz dać się przekwalifikować na potencjalne mięso armatnie.
2022-05-27 18:40:06
Stary Wiarus: Obrońcy Ojczyzny muszą być,patrz Finowie w 1939r. Chwała Bohaterom
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: