Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wspomnienie o Franciszku

Będzie film, spotkanie, wystawa. Wkrótce rocznica śmierci Franciszka Dzidy, najbardziej znanego filmowca amatora ze Śląska Cieszyńskiego. A co z jego filmami?

Wkrótce minie rok od śmierci Franciszka Dzidy, najbardziej znanego filmowca-amatora w Polsce, pierwowzoru postaci Filipa Mosza, bohatera filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. Co stało się z jego filmami?  W dobie, kiedy zrekonstruowany cyfrowo został Amator Kieślowskiego i jest dostępny bezpłatnie (na YouTube), czy filmy pierwowzoru postaci Mosza można gdzieś zobaczyć?

- Większość filmów jest zdigitalizowana i można je oglądać w klubie AKF Klaps. Obecnie trwają prace nad przekazanym przez Jego rodzinę archiwum filmowych i fotograficznym do klubu. Myślę, że do końca roku będzie gotowe i dostępne w Klapsie. Archiwum plastyczne jest w zarządzie brata Pana Jana Dzidy i Pani Anny Herczyńskiej - informuje nas Rafał Cymorek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu i dodaje: - Pod koniec roku planujemy rozpocząć prace nad filmem dokumentalnym o Franciszku zrealizowanym  przez klub, a w przyszłym roku zorganizować przegląd Jego filmów w Klapsie.

W pierwszą rocznice śmierci artysty z Chybia, 10 października w Chybiu będzie można zobaczyć też filmy o założycielu AKF "Klaps": - W związku z pierwszą rocznicą śmierci planujemy w Klapsie spotkanie pod tytułem "Wspomnienie o Franciszku",  w ramach którego otwieramy wystawę Jego fotografii w klubie oraz prezentujemy dwa filmy: "Moment olśnienia" - film o Franku Wojtka Szwieca z AKF Mikołów oraz nasz klapsowy film pt "Franciszkowi ku pamięci" - zapis Jego ostatniej drogi.. - zaprasza Rafał Cymorek. Spotkanie rozpocznie się o 19.00

Kilka dni później, 14 października na ATH w Bielsku w Galerii 3-2-0 zostanie otwarta wystawa retrospektywna podsumowująca dorobek plastyczny Franciszka Dzidy.


Pisaliśmy:

15 fotografii Franciszka Dzidy
Złoto dla Dzidy
Ostatnie pożegnanie Franciszka Dzidy (fotoreportaż)
Zmarł Franciszek Dzida
 

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: