Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wspieraj lokalnych przedsiębiorców i kupuj online

W związku z wprowadzaniem w Polsce kolejnych obostrzeń wielu przedsiębiorców zastanawia się nad przyszłością swoich firm. W najgorzej sytuacji są restauracje i kawiarnie, które zostały całkowicie zamknięte i mogą świadczyć jedynie usługi z dowozem. Problem pojawia się również w przypadku sklepów, które po początkowym oblężeniu, aktualnie odnotowują znaczny spadek klientów. Kto jeszcze jest w trudnej sytuacji i w jaki sposób można pomóc biznesom z terenu Śląska Cieszyńskiego?

Ograniczenia dotyczące handlu i spotkań dotykają praktycznie wszystkich przedsiębiorców. W zdecydowanie najgorszej sytuacji są restauracje i kawiarnie, jednak praktycznie wszystkie branże mierzą się aktualnie z problemami. Ludzie rzadziej wychodzą z domów, mniej kupują i zdecydowanie rzadziej sięgają po towary „nie pierwszej potrzeby”, w związku z czym gospodarkę czeka przestój. Pojawiają się jednak liczne akcje, które zachęcają do wspierania lokalnych przedsiębiorców.

W jaki sposób można pomóc? Przede wszystkim należy pamiętać, że to konsumenci w dużej mierze wybierają, która firma przetrwa, a która będzie musiała zostać zamknięta. Władze, zarówno centralne, jak i samorządowe, zachęcają do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Można to zrobić nie tylko przez wybieranie osiedlowego sklepu, zamiast popularnego dyskontu, ale również zamawiając jedzenia na dowóz, czy zakup różnego rodzaju sprzętów w lokalnych firmach. Jak można dowiedzieć się, które firmy wciąż działają, a które tymczasowo zawiesiły świadczenie określonych usług? Przede wszystkim można śledzić doniesienia w mediach społecznościowych. Tutaj można zaobserwować, jak niektóre przedsiębiorstwa zaadaptowały się w nowej sytuacji. Przykładowo, większość firm, które dotąd zajmowały się produkcją urządzeń reklamowych, aktualnie wprowadziło do swojej oferty zabezpieczenia dla pracowników (m.in. osłony dla osób pracujących w kasach sklepów). Część restauracji z kolei wprowadziła możliwość nie tylko zamawiania jedzenia z dowozem, ale również zamówienia zakupów z danego sklepu – w tym przypadku najczęściej wprowadzana jest stała opłata za usługę, niezależna od ilości zakupów.

Niektóre miejscowości zdecydowały się na wprowadzenie „baz danych” lokalnych firm, które działają w regionie i świadczą różnego rodzaju usługi. Z bazy (uzupełnianej przez przedsiębiorców i internautów) skorzystamy, chcąc coś zamówić w Cieszynie i Skoczowie. Poniżej lista miejsc, gdzie możemy się zaopatrzyć:

BRENNA

CHYBIE

W Chybiu brak oficjalnej bazy, zachęcamy jednak do posyłania własnych propozycji. Aktualnie udało nam się dotrzeć do informacji, że lokalne restauracje prowadzą sprzedaż dań z dowozem.

CIESZYN 

DĘBOWIEC

Podobnie jest w przypadku Gminy Dębowiec. Restauracje działają, jednak prowadzą sprzedaż dań (również obiady dnia) z dowozem.

GOLESZÓW

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku Gminy Goleszów. Część lokali zostało zamkniętych do odwołania (głównie lokale, które oprócz działalności restauracyjnej bazują na imprezach zorganizowanych). Jedzenie na wynos jednak uda nam się kupić, dostępne są również obiady dnia.

HAŻLACH

W Hażlachu część restauracji nie tylko dowozi posiłki, ale również oferuje zrobienie zakupów.

ISTEBNA

W Istebnej również, nie tylko zamówimy jedzenie z dowozem, ale również mamy możliwość zamówienia zakupów.

SKOCZÓW

STRUMIEŃ

W Strumieniu również uda nam się zamówić obiady z dowozem, restauracje jednak informują o zmianie zasad. Informacje można uzyskać podczas zamawiania posiłków.

USTROŃ

WISŁA

Uwaga! W związku z szybko zmieniającą się sytuacje społeczno gospodarczą, niektóre infornacje mogą być niepełne lub już nieaktulane. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-27 14:45:07
tom lem: "1984"
2020-03-27 17:37:51
nugrud: 1984 - czytałem ale nie widzę związku z tym newsem.
2020-03-27 20:33:57
FoxTrot: A na zakupy do lokalnych sklepów. Im więcej sklepów, tym mniej ludzi w każdym z nich i gwarancja, że się utrzymają pomimo tego, co jest. Stonka, KantLand i HoSSman sobie poradzą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: