Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wścieklizna w Skoczowie!

Spora część Skoczowa została przez Powiatowego Lekarza Weterynarii uznana za zagrożona wścieklizną. Władze Skoczowa apelują o niewypuszczanie kotów, a z psami wychodzenie jedynie na smyczy.

W Skoczowie doszło do zarażenia wścieklizną domowego kota przez chorego nietoperza. Zdarzenie miało miejsce na ul. Słonecznej w Skoczowie.

Za obszar zagrożony wścieklizną został uznany przez lek.wet. Bogusława Kubicę, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie (Rozporządzenie z dnia 27 czerwca 2016 r. nr 1/2016 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny, sposobu oznakowania tego obszaru oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tym obszarze) teren:

  • od strony północnej ul. Bielską od mostu drogowego na rzece Wiśle do torów kolejowych łączących Skoczów z Katowicami;
  • od strony wschodniej i południowej – wzdłuż torów kolejowych łączących Skoczów z Katowicami od przejazdu drogowego przez tory na ul. Bielskiej do mostu kolejowego na rzece Wiśle;
  • od strony zachodniej- wzdłuż rzeki Wisła od mostu kolejowego do mostu drogowego na ul. Bielskiej


- Zwracamy się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia swoich zwierząt przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania – szczepić przeciw tej chorobie – apelują władze miasta.

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie dot. postępowania w obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza

Nie wolno:
1. Pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru.
2. Przywozić do obszaru i wywozić z obszaru zagrożonego psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie. Zwierzęta takie można chwilowo wywieźć w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi zwierzętami wyłącznie do najbliższej lecznicy weterynaryjnej celem zaszczepienia tego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.
3. Dokarmiać bezdomnych zwierząt do czasu uznania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie ogniska choroby za wygasłe i uchyleniu rozporządzenia o obszarze zagrożonym.
4. Dotykać i/lub podnosić zauważonych padłych zwierząt (nietoperze, wiewiórki , kuny, myszy itp.). O takich znalezionych zwierzętach należy powiadomić Straż Miejską w Skoczowie 33 853 32 36 lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie – tel. kom. 694 446 876.

Zaleca się zaszczepienie kotów i doszczepienie psów przeciwko wściekliźnie na zasadach opisanych w punkcie 2.

5. Psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy.
6. Koty należy trzymać w zamknięciu.
7. Natychmiast zawiadamiać Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie o każdym nietypowym zachowaniu się zwierzęcia domowego – dot. zwłaszcza objawów agresji lub niemożności przyjmowania pokarmów lub wody.

Uwaga wścieklizna jest chorobą zakaźną i śmiertelną!

W zagrożonym wystąpieniem wścieklizny obszarze strażnicy miejscy będą rozdawać mieszkańcom ulotki informujące o powyższych zaleceniach dotyczących postępowania w zaistniałej sytuacji.

Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii (pdf)

 

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-28 12:13:45
ciamajda: Nietoperz kota, kot właściciela, właściciel......?
2016-06-28 13:07:01
Przepierón: właściciel......? Psa a pies jego babe, baba całe osiedle.
2016-06-28 13:56:10
ciamajda: @Przepierón. Z Ciebie jednak jest Przepierón:))
2016-06-28 20:51:26
Funio: Batman forever :)
2016-06-28 23:10:21
Karmelek: A nie można było sporządzić mapki z zaznaczonym obszarem zagrożenia???
2016-06-29 09:13:30
przemek1211: Zagrożenie istnieje wszędzie tam, gdzie psy i koty przemieszczają się swobodnie bez właściciela.<br />Nie wiadomo wtedy co upolują lub co ich upoluje...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: