Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wpierw Ukraina, teraz Koniaków

3 grudnia spłonął drewniany kościół na Stecówce. Wielka strata materialna, ale i duchowa. Jednak mieszkańcy od razu wiedzieli, że to, co spłonęło, trzeba odbudować. Jutro pierwsze z wielu wydarzeń, podczas którego zbierane będą środki na odbudowę świątyni.
Już jutro, w niedzielę o godzinie 18:00 członkowie Zespołu Regionalnego ‘Istebna’, zaśpiewają w Koniakowie na rzecz odbudowy kościółka na Stecówce. Z inicjatywą wyszli członkowie zespołu. Nie zabraknie kolęd i pastorałek góralskich. Jak zapowiada szef zespołu, Tadeusz Papierzyński, program kolędowy w tym roku jest nieco rozszerzony. Poszliśmy w stronę pastorałek góralskich, ale nie tylko tych naszych. Będą też te z Żywiecczyzny, Podhala czy Szpiszu. Jednym słowem przegląd całej góralszczyzny. Chcieliśmy przez to pokazać inne rejony i pieśni.
 
Niedzielny koncert kolędowy ‘Istebnej’, nie jest pierwszym w tym sezonie. Tuż przed samymi świętami zespół koncertował na Ukrainie. Program był bardzo bogaty, bo członkowie zespołu śpiewali m.in w konsulacie RP we Lwowie. Był to koncert pod patronatem konsula i abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Byliśmy również z koncertami w polskich parafiach. Objechaliśmy część województwa stanisławowskiego. W Iwano Frankiwsku podczas koncertu wręczaliśmy maskotki, które zbieraliśmy w Polsce przed naszym wyjazdem. Trafiły one do ubogich dzieci. – mówi Papierzyński.
 
Jak dodaje, zespół bardzo mocno przeżył koncert na majdanie w Iwano Frankiewsku. Taki plac ma każde miasto, ludzie spotykają się, modlą się i śpiewają. Zostaliśmy tam bardzo ciepło przyjęci. Wiele łez, szczególnie u starszych mieszkańców pojawiło się, kiedy śpiewaliśmy ‘Oj Maluśki, Maluśki’. Było to dla nas niesamowite, że klaskali i skandowali w naszą stronę. Bardzo się im podobało, że Polacy są z nimi. Zespół przeżył to mocno, że Ukraina bardzo silnie dąży w stronę europejską. Bardzo nas dziwiło, że nawet na budynkach urzędowych powiewały flagi Unii Europejskiej. – relacjonuje Tadeusz Papierzyński.
 
Górali z Istebnej w kolędowym repertuarze będzie można w niedzielę usłyszeć w kościele św. Bartłomieja w Koniakowie. Ten koncert, podczas którego prowadzona będzie zbiórka na odbudowę kościółka na Stecówce, odbędzie się o godzinie 18.00
 
Także jutro, w niedzielę zapraszamy na nasz koncert do Wisły. Będziemy śpiewać o godzinie 15.00 w kościele przy dworcu autobusowym – zaprasza Papierzyński.
 
Jan Bacza
 
 
Posłuchaj jak zespół 'Istebna' kolęduje - Zobacz materiał kolędy znowu za rok
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: