Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wolontariat Freestyle City

Przed rokiem Wolontariusze Freestyle City Festival zamienili miasto w ekstremalny fun park. Tym razem chcą pomagać i angażować się w inne wydarzenia w przestrzeni miasta. Mają kompetencje, aby współtworzyć rzeczywistość również innych festiwali i imprez, po obydwu stronach Olzy.

Tworzymy jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć pedagogicznych. Jeśli ktoś pyta, co to znaczy kreatywność i nowoczesna edukacja to odpowiadamy, że właśnie wolontariat ulicy, wolontariat miasta, uczestnictwo młodego człowieka w świecie dostępnym, a nie tylko widzianym przez okno z klasy szkolnej. Dialog międzypokoleniowy i nauka przez działanie to główne wartości naszej dydaktyki. – Tłumaczy Michał Paluch, pedagog, współorganizator Freestyle City. Wolontariat, który przed rokiem zgromadził ponad 120 osobową rzesze młodych ludzi z całego powiatu przygotowuje się do kolejnych działań w przestrzeni miasta. – Ta przestrzeń musi być otwarta dla młodego człowieka. To było jedno z ważniejszych doświadczeń w moim życiu. Jakość i ilość szkoleń dla zarządu wolontariatu, nowe podejście, wartości, jakie nam przyświecały, aktywność publiczna to wszystko sprawiło, że się rozwijamy i chcemy działać dalej. Zapraszamy do współpracy każdego, kto czuje w sobie pozytywny niepokój. – Podkreśla Andrzej Sitek, pedagog, członek prezydium wolontariatu FCF 2010, nagrodzony Medalem Honorowym 1200 lecia Cieszyna za działania z młodzieżą.

Uczniowie i studenci są szkoleni w zakresie komunikacji społecznej, zarządzania w zespole, pracy w presji stresu i czasu, wystąpień publicznych, współpracy z urzędnikami, przepisów prawnych i wielu innych kompetencji pozwalających na świadome i aktywne działanie w przestrzeni publicznej. – U nas nie ma lepszych I gorszych. Mam problemy w nauce, ale dla kolegów z FCF nie było to obojętne. Pomogli mi w nauce poprzez alternatywne podejście do przedmiotu. Ten wolontariat jest szalony, ale z drugiej strony bardzo praktyczny. – Zaznacza Kacper Plisz, licealista z Cieszyna. Nie znane są losy tegorocznej edycji festiwalu, ale wolontariat FC działa i zapewnia dyspozycyjność dla potrzeb innych festiwali i ciekawych przedsięwzięć. – Te działania to taki pedagogiczny fenomen nie tylko na skalę miasta czy regionu, ale możliwe, że w przyszłości również całego kraju. Ci młodzi ludzie godni są współpracy z każdym. Wspieramy te działania tym bardziej, że Komisja Europejska ogłosiła rok 2011, rokiem wolontariatu. – Dodaje Krzysztof Herok, radny Cieszyna, podharcmistrz ZHP.

Osoby zainteresowane freestylowym wolontariatem odsyłamy pod numer: 509 346 761 oraz 608 515 342.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: