Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Woda jest, kanalizacja ma być

Hażlach rozbudowuje sieć wodociągową. Choć rura z wodą dociera do większości posesji w gminie, to jednak są miejsca, gdzie jeszcze tylko studnia jest jedynym źródłem wody.
Zakończył się kolejny etap rozbudowy sieci wodociągowej. Chodzi o Kończyce Wielkie i Zamarski. W sumie udało się ułożyć kilometr wodociągu. Kolejni mieszkańcy dzięki temu mają bieżąca wodę. Ale też jedna z działalności gospodarczych na tym skorzysta – zaznacza wójt Hażlacha Karol Folwarczny.
 
Inwestycję realizowała gmina, jednak 30% kosztów pokryły Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej. Całość prac kosztowała około trzystu tysięcy złotych. Jedynie same przyłącza do budynków mieszkańcy finansowali we własnym zakresie. Po tych inwestycjach można stwierdzić, że nie ma problemu z dostępem do wody w naszej gminie– dodaje wójt.
 
 
 
 
Jednak o ile prościej układa się wodociąg, o tyle gorzej już jest ze stanem kanalizacji w gminie. Ale i tak, jak mówi wójt, co roku coś w tym temacie się działa. W większości skanalizowano już Pogwizdów. Podobnie jak i osiedla Kończyc i Hażlacha mają już dostęp do kanalizacji.
 
Jednak wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej trzeba było pomyśleć także o oczyszczalniach. Te powstały w Pogwizdowie, ta o wydajności 600 m3 na dobę oraz w Hażlachu, która podwoiła swoją przepustowość o kolejne 170 kubików na dobę. Ta inwestycja kosztowała ponad 2 miliony złotych, z czego większą część stanowiła dotacja unijna oraz pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo gmina zakupiła wóz asenizacyjny, świadczone są więc usługi polegające na czyszczeniu szamb.
 
Białe plamy na mapie kanalizacyjnej gminy to jednak jeszcze Zamarski. Najpilniejsze to centrum, aby tam doprowadzić kanalizację – dodaje Folwarczny. Ale jak zaznacza, niestety w tej chwili skończyły się środki unijne i trzeba trochę odczekać, zanim pojawią się kolejne programy. Mimo to gmina zamierza własnymi środkami, w miarę możliwości rozbudowywać infrastrukturę.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: