Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Właścicielu posesji sprawdź jaki masz obowiązek zimą!

Właściciele posesji mają obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Dotyczy to wszystkich budynków bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Droga przed posesją powinna być czysta i bezpieczna dla innych uczestników ruchu.

Usunięcie śniegu i lodu z chodnika to nie jedyny obowiązek właścicieli posesji. Właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz zarządzający lub użytkujący nieruchomość oprócz usuwania śniegu i lodu z chodnika muszą także zlikwidować lód z bramy i podwórza swojej nieruchomości, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. - Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują. – informują mundurowi. Za nieodśnieżenie chodnika przy posesji grozi dotkliwa grzywna.

red.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-14 09:35:26
Remigius: Dlaczego mam sprzątać coś (tu chodnik), co nie należy do mnie? A jeżeli z powodu stanu zdrowia nie jestem tego sam wykonać to np. muszę wynająć człowieka i mu jeszcze zapłacić.
2018-12-14 09:52:34
Janosik71: Ten przepis był dobry 30 lat temu lub więcej, dzisiaj żeby wykonywać jakieś prace w pasie drogowym czyli na chodniku trzeba najpierw uzyskać pozwolenie od zarządcy danej drogi, a jeżeli chodnik należy do miasta czy powiatu itp. to właściciel powinien dbać oto by nikt się nie poślizgnął żeby nie trzeba było płacić odszkodowania itd.
2018-12-14 10:20:46
manbest: https://www.youtube.com/watch?v=-y2KXrSviCc
2018-12-14 10:42:38
Władek na skuterze: Jestem wladek i Jestem nieuprzejmyi jezdze na skuterze dla mnie sytuacja bardzo dziwna bo np.przez lato trawa kolo drogi na katowickiej slabo wykoszona ,chidniki ktore naleza do miasta np na katowickiej kolo kohinora w kierunku hazlacha kilka dni temu nie byly odsniezone ,takze dla mnie to niedorzeczne wymagac a samemu sie nie wywiazywac z swoich obowiazkow
2018-12-14 10:56:02
utopiec: Jaki mam obowiązek właśnie się dowiedziałem. A jaki mam przywilej?
2018-12-14 13:12:10
koza: Ja, istny cyrk. Pozamiastej i odśnież a podatki płać, na utrzymanie zieleni i na zimowe odśnieżanie też . Za chwile nom korzom jeszcze świycić lampe na dródze koło swoji posesyji :( na swój koszt :(
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: