Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Witaj Wiosno! Witej jor!

Wprawdzie dziś początek wiosny astronomicznej, jutro (21.03.2024) kalendarzowej, ale można oficjalnie powitać czas cieplejszych i dłuższych dni.

Początek wiosny może być określany na dwa różne sposoby, np. astronomicznie i kalendarzowo. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają jednakową długość, a słoneczne promienie padają prostopadle do równika. Ten moment nastał  dziś ( 20 marca 2024) o godzinie 4:07. 

Z kolei wiosna kalendarzowa, także nazywana meteorologiczną, zaczyna się 21 marca według kalendarza gregoriańskiego.

Jor, jar - wiosna

W gwarze cierzyńskiej zachowała siędawna słowiańska nazwa wiosny, czyli  jar, jarz (na Śl rodz ż) 'wiosna': Wcziaszno jor, nieskorno jor, kiejszi ta jor przidżie Jaworzynka ciesz; Śl pd, Mp pd. JR (Mały Słownik Gwar Polskich, Kraków 2010).

Prasłowiański trzon jar- oznacza siłę i krzepkość – nic dziwnego, że okres wiosenny nazywano tym mianem.

Marzanna czy chodzyni po morzanie, albo zrzucanie Judosza z wieży?

W wielu krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, popularnym zwyczajem związanym z nadejściem wiosny jest topienie Marzanny. Marzanna to lalka wykonana z gałęzi, słomy i ubrań, symbolizująca zimę. Zwyczajowo topi się ją w rzece lub stawie, co ma przynieść zapowiedź wiosny i pozbycie się zimowych złych duchów. Jak zauważa jednak prof. Karol Daniel Kadłubiec w „Małym Leksykonie Kultury Ludowej Śląska Cieszyńskiego”

W tzw. Czornym Tydniu, rozciągającym się od Niedzieli Śmiertelnej (Czarnej) do Palmowej (Kwietnej) chodziły po Trójwsi, Hyrczawie, Bukowcu, rzadko po Łomnej dwie dziewczyny w czarnych hackach (wełnianych chustach), jedna z koszykiem druga ze szmacianą lalką. Mówiono, że chodzą po morzanie, jakby z marzanną.  W ich repertuarze były dwie pieśni, jedna kościelna ( Podziękujmyż Chrystu Panu a cześć, chwała niech mu będzie daną), druga obrzędowa (Marzanna, marzanna coś w poście jodała) […] Poza Beskidami zwyczaj chodzenia z marzanną, kukłą symbolizującą zimę, martwotę, na ziemi cieszyńskiej nie był znany, a jej topienie 21 marca, w dzień początku wiosny, jest zwyczajem wtórnym, nie autentycznym, upowszechnianym od 2 poł. XX wieku przez telewizję i podchwyconym przez szkoły, czasem zespoły regionalne.

Tradycyjne topienie Marzanny chrześcijaństwo próbowało zastąpić innym zwyczajem - w XVII i XVIII wieku pojawił się kościelny zwyczaj zrzucania Judasza z kościelnej wieży lub palenia go na stosie (jak to ma miejsce w Skoczowie – gdzie w Wielki Piątek odbywa się „Chodzyni z Judoszym”).

Dzień Wagarowicza

W niektórych krajach, zwłaszcza w Polsce, istnieje zwyczaj obchodzenia tzw. "Dnia Wagarowicza" przez uczniów szkół. Jest to dzień, w którym uczniowie opuszczają lekcje – wagarują - i udają się na wycieczki, pikniki lub inne formy zabawy na świeżym powietrzu, ciesząc się pierwszymi ciepłymi dniami wiosny.

Wiosna była i zawsze będzie źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy, również tych z regionu, poniżej wiersz poetki spod Czantorii, Wandy Mider:

„Wiosna”

Idzie uśmiychnióno przez ustróński grónie
Wiónek polnych kwiotków ustrojił ji skrónie
Idzie krajym lasu pomiyndzy paprocie
Chłodzi bose nóżki w kryształowej rosie
Kroczo tak wiesioło aż serce sie śmieje
Rozdowo po ceście wiare i nadzieje
Toteż zanim z wieży usłyszymy zwóny
A pieśń Wielkanocno echym sie rozzwóni
Zróbmy rozrachunek swojigo sumiynio
Niech nas złónczy dobroć i gest wyboczenio

 

Nie ważne czy zamierzacie topić marzannę, czy uczcić ten dzień wagarami, a może popełnić z okazji jej przyjścia wiersz - powitajcie Wiosnę po swojemu i cieszcie się tym pierwszym wiosennym dniem.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: