Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła: zmarł Jerzy Kufa

Wczoraj (13.09.2022) zmarł Jerzy Kufa, działacz społeczny, badacz historii Wisły, prawdziwa skarbnica wiedzy o Wiśle i jej mieszkańcach.

Jerzy Kufa urodził się w 1944 roku w Cieszynie. Od dziecka mieszka w Wiśle. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie. To długoletni pracownik związany z branżą turystyczną, przez wiele lat prowadził szeroką działalność społeczną na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego z Wisły.

Jerzemu Kufie szczególnie bliscy zawsze byli ludzie, którzy w dziejach Wisły odcisnęli niezatarty ślad. Pamięć o nich utrwalał m.in. poprzez organizowanie wystaw w Galerii „Kufa Jama”. Trzeba podkreślić, że była to pierwsza artystyczna galeria na terenie Wisły. W ciągu 13 lat Jerzy Kufa zorganizował tam ponad 50 wystaw.

Przez 25 lat działał w Komitecie Organizacyjnym TKB, w komisji do spraw zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Był radnym Rady Miasta Wisła przez trzy kadencje, pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury, Sporty, Turystyki i Promocji Rady Miasta Wisły.

Przez dwie kadencje był również członkiem Rady Muzeum w Cieszynie. Od wielu lat zaangażowany był w prace zespołu redakcyjnego „Monografii Wisły”. Uczestniczył w pracach zespołu redakcyjnego miesięcznika „Echo Wisły”, do pisma przekazywał także spisane wspomnienia na temat różnych, znanych lub mniej znanych, osobowości z Wisły.

Był też członkiem grupy dyskusyjnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, wspierał też działaność Towarzystwa Miłośników Wisły.

Za swoją działalność zawodową i społeczną Jerzy Kufa otrzymał już wiele nagród, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Turystyki, Złotą Odznakę „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”, czy Srebrną Cieszyniankę. Był też laureatem Nagrody Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2021.

red./wisla.pl

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: