Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry

Większość z nas zauważając u swojego dziecka wysypkę, swędzenie i częste drapanie myśli o uczuleniu na to co je. Nie zawsze jest to prawdą. Podobne objawy są związane z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS). Choroba ta na pewno nie należy do tych, które powinniśmy świętować ale przy okazji o niej coś powiedzieć w Światowym Dniu AZS, który przypada właśnie 14 września..

Jak podają media: „Atopowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna dermatoza o nawrotowym przebiegu z towarzyszącym świądem, która może współistnieć z innymi chorobami atopowymi, dlatego konieczne jest multidyscyplinarne i holistyczne podejście do każdego pacjenta z tą chorobą.”

Hasłem przewodnim dzisiejszego dnia jest: „Światowy Dzień AZS w obliczu niezaspokojonych potrzeb terapeutycznych dzieci i nastolatków z atopowym zapaleniem skóry”.

Częstość występowania AZS wśród dzieci sięga 15–20%. Do rozwoju AZS dochodzi na skutek współdziałania czynników genetycznych, środowiskowych, uszkodzenia bariery skórnej i zaburzeń układu immunologicznego.

U ponad 90% chorych pierwsze objawy pojawiają się do 5. rż. Z definicji choroby wynika, że jest to przewlekła dermatoza z objawami remisji i zaostrzeń. U około 10% chorych AZS utrzymuje się w wieku dorosłym. Wśród rekomendacji wynikających z raportu „Sytuacja osób dorosłych chorujących na atopowe zapalenie skóry w Polsce” przygotowanego przez Fundację Amicus w 2020 roku znajdujemy m.in.: „Opracowanie i wprowadzenie modelu kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentem, która uwzględniać będzie konsultacje specjalistyczne (dermatolog, alergolog, pulmonolog etc.) oraz opiekę psychologiczną. W ramach modelu niezbędne jest wyznaczenie i określenie roli koordynatora procesu leczenia”.

Jak mówią eksperci w dziedzinie dermatologii: – U pacjentów chorujących na AZS obserwuje się liczne zaburzenia sfery emocjonalnej i psychicznej, takie jak m.in. unikanie aktywności życiowych (szkoły, zatrudnienia, życia towarzyskiego, sportu itp.), zaburzenia adaptacyjne, anhedonia, napady złości i agresji, wysokie ryzyko rozwoju depresji, umiarkowane lub niskie ryzyko samobójstwa, zaburzenia snu, wynikające głównie ze świądu skóry.

Osoby z terenu całej Polski chorujące na AZS mogą szukać pomocy w Polskim Towarzystwie Chorób Atopowych oraz Amicus Fundacji Łuszczycy i ŁZS. Serdecznie życzymy aby się przełamać.

AK, inf. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: