Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła wnioskuje do rządu. Miliony na mieszkania

W Wiśle Kopydle może powstać nawet 36 mieszkań na wynajem, które po 15 latach mogłyby przejść na własność osób je wynajmujących.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe (SIM) to nowopowstająca spółka, którą zawiązuje pięć gmin z województwa - Bielsko-Biała, Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Kuźnia Raciborska i Racibórz. Do tego grona dołączyć ma Wisła, ale nie tylko. - Z powiatu cieszyńskiego "rzutem na taśmę" dołączy gmina Strumień - mówił na ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Tomasz Bujok.

SIM ma odpowiadać za budowę mieszkań z niskimi czynszami. Lokale miałyby być dostępne dla osób, których zarobki nie pozwalają na ubieganie się o mieszkania komunalne. Do kogo zatem mogłyby one trafić? Jak podkreśla Bujok, w przypadku Wisły wszystko będzie zależało od decyzji Rady Miasta i ratusza. - Myślę, że po procedurze utworzenia spółki stworzymy takie badanie rynku w kontekście młodych mieszkańców, seniorów czy osób które będą chciały - być może - się tu przeprowadzić. Trzeba będzie jednak wspólnie to wypracować z Radą Miasta. Może być też tak, że część tych mieszkań przejęłoby miasto, aby opróżnić te najgorsze budynki komunalne i sprzedać ten trudny do zabudowania teren albo prowadzić na nim jakiś proces inwestycyjny z wyburzeniem budynków i ich postawieniem na nowo, co często jest trzykrotnie bardziej opłacalne niż ich remont - wyjaśniał.

Mieszkania na wynajem miałyby powstać na Kopydle, na terenie zlokalizowanym w pobliżu kościoła i dawnej "Centrostali". Wstępne szacunki wskazują, że mogłyby pomieścić nawet 36 lokali. - Wszystko będzie zależało od procesu projektowania i założeń dotyczących choćby wielkości tych mieszkań. My sami będziemy mieli wpływ na to, czy będziemy chcieli 36 mniejszych, czy 27 większych mieszkań - dodawał Bujok. 

Podjęta na sesji uchwała umożliwia burmistrzowi złożenie wniosku do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa o przyznanie wsparcia w wysokości 3 mln zł. Pieniądze te potrzebne są do wykupienia udziałów w SIM-ie.

Nagranie z sesji Rady Miasta dostępne jest na Youtube:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: