Wisła - trwa remont dworca

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

W połowie grudnia ubiegłego roku podpisano umowę na remont wiślańskiego dworca kolejowego. W zamkniętym przez ostatnie kilka lat obiekcie wreszcie jest ruch. -Wykonawcy pracują pełną parą, roboty rozbiórkowe w znacznej części już są zakończone. W tej chwili trwają jeszcze drobne uzgodnienia z PKP – informuje Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. O planach przebudowy pisaliśmy już w maju 2016 roku – Wisła – taki będzie dworzec.

Jak zaznacza burmistrz, budynek ma zostać oddany do użytku w sierpniu, ale bez części komercyjnej. - Obecnie pojawiło się już ogłoszenie o wynajęciu lokalu. W lecie będzie to stan surowy i gotowy do wynajęcia. Najemca dostosuje obiekt do własnych potrzeb – dodaje burmistrz.

Remont dworca kolejowego oznacza powstanie w tym miejscu węzła przesiadkowego, bo władze planują w te okolice przenieść również przystanki autobusowe. Mieścić się one mają na dużym parkingu w okolicach Straży Miejskiej. - Tam autobusy by wjeżdżały, mają wystarczającą ilość miejsca do zawracania – przekonuje włodarz.

Czy prace na dworcu kolejowym oznaczają, że miasto nie jest już zainteresowane terenem w okolicach dworca autobusowego? - Te rozmowy były bardzo trudne i strasznie długie. Teraz kiedy dysponujemy terenem przy dworcu PKP, kiedy będziemy mieli część przesiadkową, poczekalnie, toalety, część usługową – wydaje się zasadne umieszczenia węzła przesiadkowego w całości na terenie dworca PKP. Ze względów ekonomicznych, ale i komfortu korzystania z tego. Teren jest też bliżej centru. Jest mi szkoda trochę tego terenu przy dworcu autobusowym, ale może potrzeba jeszcze czasu, by firmę Intermarche przekonać do odsprzedania tego terenu – mówi Bujok. Ale już nie na cele dworca a na przykład budowę wielopoziomowego parkingu.

Miasto do końca roku dzierżawi od firmy Intermarche teren dawnego PKS-u. Rocznie to koszt około 140 tysięcy złotych. Jesienią zaplanowano przeprowadzkę dworca autobusowego w okolice remontowanego dworca kolejowego.

W okolicach remontowanego dworca kolejowego ma powstać także przejście podziemne pod ulicą 1-Maja. Tak, aby piesi bezpiecznie i bez zatrzymywania ruchu mogli dotrzeć z centrum miasta do węzła przesiadkowego. Te plany jednak związane są z modernizacją drogi przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Przejście pod drogą najprawdopodobniej powstanie za dwa lata.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-17 22:20:55
Burak: O , oooooooooOOO!<br />A może Miasto Wisła pójdzie o krok dalej i toalety przy nowym dworcu zostaną uruchomione wcześniej, w dodatku będą darmowe i czynne całą dobę?<br />Po cóż podróżni mają przysrywać i przysiurywać wokół dworca nielegalnie acz za darmo, kiedy można legalnie.<br />W końcu Miasto Wisła na turystach zarabia krocie, a oni sami nie zwykli za toaletę płacić.<br /><br />Panu Burmistrzowi i Radzie Miasta Wisła polecam przyjrzeć się, projektowi ZDW Katowice dość krytycznie, albowiem w miejscu w którym planują wkopać się z tunelem jest stare koryto rzeki - żwirowisko, o czym już od ponad pół wieku uczono dzieci w lokalnej podstawówce.<br />Basen otwarty jest, ma być lepszy - użyteczny, w innym miejscu miasta. Przecież.
2018-02-18 10:19:30
N1H1: Burak, chciałbyś mieć darmowe toalety czynne całą dobę? Do dwóch tygodni hanysy wszystko zdemolują i będzie jak przed remontem.
2018-02-19 12:41:48
Klubowiczka007: N1H1<br />Nie obrażaj hanysów!<br />Popatrz na siebie buraku!<br />Perła Beskidów trochę późno się wybudziła...<br />Teraz dopiero sie im przypomniało że należałoby wyremontować PKP bo to troche wstyd! Lepiej w ciągu niecałego miesiąca postawić LIDLA i inne durne sklepy zeby bić dodatkową kase! Zenada! PANIE Tadeuszu Bujok prosze jeszcze pamietac o PKSie ktory sie sypie noi oczywiście o kąpielisku tzw pięknym basenie ktory rowniez nie zachwyca swoim wygladem! Co to za atrakcje w tej Wisle burdele w kolo i same pijaczyny! Prosze sie tak nie unosic tym ze macie Małysza mistrza swiata skoro Wisla zamiast świecić straszy!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją