Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła ma dożynki w ten weekend

Na tradycyjne dziękowanie za polny zaprasza Wisła. W najbliższy weekend od 3 do 5 września odbędą się Dożynki, Dni Wisły i Święto Miodu, więc okazji do świętowania nie zabraknie.

- Dni Wisły, Dożynki i Święto Miodu rozpoczną się w piątek 3 września. O godzinie 18:00 w wiślańskim amfiteatrze odbędzie się wręczenie nagród Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Po uroczystym wręczeniu nagród czekają nas koncerty, najpierw zagrają Vołosi a później Renata Przemyk - informuje Tadeusz Papierzyński, szef referatu promocji wiślańskiego magistratu.

Sobota to przede spotkanie z beskidzkimi góralami i folklorem w ramach Roku Górali w województwie śląskim. Sobotni program rozpocznie się od uroczystego obrzędu dożynkowego, po nim na scenie usłyszymy koncerty kapel góralskich, będziemy mogli usłyszeć Zespół Regionalny „Wisła Plus”, Kapelę Wałasi i grupę Sokół Orchestra. Także w ramach Roku Górali odbędzie się tego dnia rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "Dzieci siedmiu dolin - góral wczoraj i dziś" i uroczyste wręczenie nagród.
- Bardzo się cieszymy, że w ramach tegorocznych Dożynek i Dni Wisły będziemy mogli zaprosić na występy kapel oraz zespołów regionalnych, prezentujących kulturę górali. Koncerty, organizowane w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim, będziemy mogli usłyszeć dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego –  mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

W niedzielę w wiślańskim amfiteatrze wystąpią z kolei zespoły Redlin i Dikanda. Podczas tego weekendu odbędzie się też Jarmark Rękodzieła na Placu Hoffa a Park Kopczyńskiego w sobotę dożynkową zamieni się w Park z Tradycją, gdzie będzie można zapoznać się z tradycyjnymi pracami beskidzkich górali. Oprócz tego od godziny 12:00 na Placu Hoffa odbędzie się Expo Zdrowie, czyli promocja zdrowego stylu życia. Będzie można wykonać badania profilaktyczne, odwiedzić stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Także przy okazji Dni Wisły i Wiślańskich Dożynek Zespół Regionalny "Wisła" serdecznie zaprasza do udziału w Wiślańskim Festynie Dożynkowym. W sobotę 4 września od godziny 12:00 w Parku Kopczyńskiego będzie można wziąć udział w licznych warsztatach m.in. obróbki wełny, ubijania masła, tańca góralskiego. Odbędą się również pokazy wyrobu sera i pokaz dotyczący wiślańskiego stroju. Od godz. 19:00 przed głównym wejściem do amfiteatru rozpocznie się potańcówka z kapelami góralskimi. Wiślański Festyn Dożynkowy jest współfinansowany z Budżetu Samorządu Wojewódzkiego w Ramach Konkursu na Zadanie Publiczne Promujące Wojewódzki Program - Owca Plus do Roku 2027.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc w amfiteatrze jest ograniczona.

Szczegółowy program:


3 września 2021 r. - piątek
g. 18:00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Wręczenie nagród Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki "Trzy smreki"
Koncerty zespołów:
Vołosi
Renata Przemyk


4 września 2021r. - sobota
godz. 12:00 - 17:00
Park Kopczyńskiego - Park z Tradycją
warsztaty, stoiska rękodzielnicze,  pokaz robienia sera, wyrabiania masła, kolyba z owcami i lokalnymi specjałami
godz. 14:00
Przejście Orkiestry Dętej Henryka Itnera z Pl. B. Hoffa do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny i koncert
godz. 15:00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Uroczystości Dożynkowe
uroczyste rozpoczęcie, modlitwa ekumeniczna
Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła"
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "Dzieci siedmiu dolin - góral wczoraj i dziś", wręczenie nagród
Występy prezentujące kulturę górali:
Zespół Regionalny "Wisła Plus"
Kapela Wałasi
Sokół Orchestra

Główne wejście do amfiteatru: Festyn dożynkowy z kapelami i zespołami prezentującymi kulturę górali, godzina 19:00.


5 września 2021 r. - niedziela
Pl. B. Hoffa
godz. 12:00 - 16:00
EXPO Zdrowie
Promocja zdrowego stylu życia, możliwość wykonania profilaktycznych badań, stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, Ciuchcia Zdrowia dla dzieci
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
godz. 16:00
Koncerty zespołów:
Redlin
Dikanda
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Ilość miejsc w amfiteatrze ograniczona.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-02 18:48:51
Andrzej Dupa: wspaniałe święto będzie, podziękują gospodarze PB za obfite zbiory, i Adrianowi że na polecenia prezesa głodem bierze tych trzydziestu barbarzyńców na białoruskiej granicy co nasz kraj chcieli ograbić i zniszczyć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: