Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła-Jabłonków - podsumowali projekt

Wczoraj (12.12) w Wiśle i Jabłonkowie podsumowano partnerski projekt „Wisła - Jabłonków: pieszo-rowerowa turystyka bez granic”. Zaprezentowano polską oraz czeską część projektu. Pomimo zimowej aury uczestnicy spotkania przespacerowali się pieszo-rowerową ścieżką w dolinie Czarnego. Jak przyznali przedstawiciele partnerów, projekt zakończył się sukcesem.

Pierwszy punktem wczorajszego (12.12) spotkania podsumowującego projekt „Wisła - Jabłonków: pieszo-rowerowa turystyka bez granic”, była wizyta polskiego partnera w Jabłonkowie. Zaprezentowana została tam czeska część projektu. Jabłonków jako partner wiodący w projekcie, wykonał edukacyjną ścieżkę w Lasku Miejskim. Tego samego dnia polski partner zabrał gości na pieszo-rowerową ścieżkę w dolinie Czarnego. Goście mogli zobaczyć jak prezentuje się w zimowej aurze. Ostatnim punktem programu była konferencja podsumowująca w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Spotkanie otworzył Sylwester Foltyn sekretarz miasta. Wisła to miasto, które stawia na ruch, zdrowie, sport – dlatego takie trasy pieszo - rowerowe wpisują się w politykę naszych działań. Zrealizowaliśmy ponad 0,5 km. Trasa jest utwardzona. Znajdują się tam ławeczki, tablice informacyjne. Jest też mostek nad potokiem Białej Wisełki – przyznał w rozmowie z OX.PL Foltyn.

Budżet projektu po przetargach wyniósł ponad 370 366,55 zł. Był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa. Plac budowy w Wiśle przekazano początkiem sierpnia br. Odbiór nastąpił pod koniec listopada.

Podczas konferencji wspomniano również o innych projektach partnerskich, które zrealizowano wspólnie od 2010 roku. Wymieniono: ścieżkę zdrowia, projekt „Jesteśmy blisko siebie”, pumptracki bez granic, warsztaty fotograficzne „Wisła i Jablunkov kliszą malowane – cztery pory roku na beskidzkim pograniczu”, projekt „Wisła i Jabłonków – połączeni przez rzekę” oraz projekt „Atrakcyjni razem”.

Oprócz podsumowań wspomniano także o planach na przyszłość. Wskazano na nowe projekty takie jak: „ Wisła-Jabłonków - Historia nas łączy” (stworzenie dwóch skwerów – zieleńców, związanych tematycznie z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i Czechosłowację w 1918 roku), „Etno-Land” (nowoczesne muzeum dawnych rzemiosł w Jabłonkowie oraz w Wiśle nadbudowa amfiteatru) „Cyklo-Beskidy. Stworzenie beskidzkiej magistrali rowerowej elementem rozwoju turystyki rowerowej na Śląsku Cieszyńskim”. To na razie plany – próbujemy, poszukujemy źródeł dofinansowania, składamy wnioski. Bardzo byśmy chcieli, aby udało się te kolejne projekty zrealizować – przyznała Paulina Szotkowska z Referatu Rozwoju Gospodarczego i Środowiska UM Wisła. Czy projekty uzyskają dofinansowanie prawdopodobnie będzie wiadomo w pierwszym kwartale 2019 roku.

Podczas wczorajszego (12.12) spotkania padła również deklaracja zawarcia umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Wisłą, a Jabłonkowem. Współpracujemy już od wielu lat. Doszliśmy do wniosku, że wypadałoby to sformalizować. Dlatego też w grudniu opracujemy umowę, którą uroczyście podpiszemy. W Jabłonkowie prawdopodobnie w grudniu, a u nas w Wiśle w styczniu podczas koncertu noworocznego. Myślę, że tak to powinno wyglądać. Tym bardziej, że ta nasza współpraca nie jest przypadkowa. Chcemy ją rozwijać i mam nadzieję, że będą tego wymierne efekty – zaznaczył Burmistrz Tomasz Bujok.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: