Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła: dokładamy się do dróg powiatowych

Na wczorajszej (28.03) sesji Rady Miasta Wisła, burmistrz Tomasz Bujok odniósł się do sprawy poruszanej na sesji radnych w Skoczowie. Mowa o decyzji powiatu, który nie położy nowych nawierzchni na drogach powiatowych w trytonowym grodzie w 2019 roku.

O sprawie szerzej pisaliśmy tutaj. Burmistrz Tomasz Bujok odniósł się do stwierdzenia Rajmunda Dedio (przewodniczącego rady), który w ubiegłym tygodniu powiedział- jak czytałem uchwałę z Wisły, to tam do drogi powiatowej dołożyli 50 czy 100 tys. na kilka milionów inwestycji. Tyle z budżetu gminy. A my dajemy 50% od zawsze. 

Burmistrz Wisły szeroko skomentował słowa przewodniczącego- drodzy Państwo, przez ostatnie 4 lata do każdej inwestycji powiatowej Wisła dokładała się w 50%. We wszystkich uzgodnionych kwestiach realizowaliśmy po 50%. Mało tego, często realizując jeszcze inne zadania, na które musieliśmy zaoszczędzić środki z bieżącego utrzymania, gdzie też moglibyśmy bardzo mocno dyskutować, czy kwoty przeznaczone na bieżące utrzymanie dróg powiatowych w Wiśle powinny być mniejszymi kwotami, niż np. w Cieszynie czy innych miejscowościach. Ktoś kiedyś obrał sobie taki współczynnik wyliczania takich dotacji i fajnie się teraz dyskutuje patrząc na aspekt utrzymania zimy i odśnieżania dróg, gdzie przez ostatnie 4 lata żadna z gmin chyba poniżej Ustronia tych środków nie musiała wydawać na odśnieżanie lub tak naprawdę na posypanie ewentualnie solą. My musieliśmy akcję zimową prawie codziennie i co zimę wydawaliśmy z bieżących środków na tego typu pracę, a inne miejscowości nie musiały tego realizować. 

Tomasz Bujok dodał także, że słowa przewodniczącego Dedio były dla niego dość emocjonalne - trochę mnie zabolała ta wypowiedź, bo przez 4 lata jako miasto (bo powiat zawsze używał sformułowania, że to miasta dopłacają w 50%), przypomnę, że jako miasta tj. Ustroń, Wisła, Skoczów, Cieszyn - zawsze była informacja, że wszystkie te miejscowości ze strony powiatu dopłacają w 50%. Więc nie wiem skąd informacja, że tylko Skoczów dopłaca w 50%. Uważam, że to nieuczciwe. 

Włodarz grodu pod Baranią Górą mówił także, że remont ul. Czarne nie jest "świeżą" sprawą- nie moją winą jest, że powiat projektował drogę do Czarnego przez 6-7 albo 8 lat i mało tego - te środki były przekazywane na drogę powiatową przez Zarząd Dróg. Państwo pamiętacie, że droga do Czarnego miała być remontowana ze względu na to, że pełen ruch przy przebudowie ulicy Kubalonki był prowadzony przez ul. Czarne. I wtedy była już deklaracja powiatu, że wyremontują tą drogę. Nie naszą winą jest to, że czekaliśmy przez 8 lat na realizację tego przedsięwzięcia. Teraz, jak kwoty poszły do góry, to mamy taką możliwość, jaką mamy i wydatkujemy nie 100 tys., tylko 700 tys. na 3 lata. Oczywiście zadeklarowaliśmy, że po zdaniu z wykonania budżetu za rok ubiegły i za półrocze bieżącego powrócimy do analiz, czy możemy jeszcze powiatowi pomóc. Jeśli nie, to będziemy chcieli dorównać do tych 50% w roku czwartym lub piątym.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: