Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiosenne spotkanie nestorów

We wtorek (20.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej ''Cieszynianka'' odbyło się wiosenne spotkanie nestorów. Na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni ''nestorzy'', czyli osoby, które ukończyły 75. rok życia a zamieszkują na osiedlu Pogórze w Cieszynie.

- Miło mi, że mogę spędzić tutaj czas z państwem, nestorami z naszego osiedla i cieszę się, że mogę państwa poznać, ponieważ prezesem spółdzielni jestem od niedawna. Korzystając z okazji chciałam państwu życzyć dużo zdrowia i energii, a także szczęśliwych i radosnych nadchodzących Świąt Wielkanocnych – powitała zgromadzonych gości prezes SM „Cieszynianka”, Beata Lorek.

Następnie nestorów powitał przewodniczący rady osiedla Pogórze, który zauważył, że liczba osób na osiedlu, które ukończyły 75. rok życia od ubiegłego roku powiększyła się. W czasie poprzedniego spotkania nestorów było około 100., teraz zaproszenia powędrowały do 128 osób. Oznacza to, że osiedle jest miejscem, w którym seniorzy czują się dobrze.

Z pewnością na jakość życia seniorów na osiedlu Pogórze pozytywnie wpływa lokalizacja Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, usytuowanego przy ulicy Kossak-Szatkowskiej, w którym często odbywają się spotkania Uniwersytetu Trzeciego wieku oraz różnego rodzaju wykłady, prelekcje i zajęcia, skierowane właśnie do seniorów.

Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na prelekcję zaproszonego gościa. Henryk Pasterny, chociaż wiele lat mieszkał poza Śląskiem Cieszyńskim, zajmuje się tematem gwary. Jest autorem książek o tematyce gwary Śląska Cieszyńskiego a także poezji gwarą pisanej. W czasie prelekcji opowiedział o różnicach w gwarze pomiędzy poszczególnymi miejscowościami (np. gwara cieszyńska nieco różni się od ustrońskiej) a także przybliżył dawne utwory folklorystyczne.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: