Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

WIOŚ wyjaśnia co wpadło do Bobrówki

W czwartek (23.07) informowaliśmy o nietypowym kolorze na który zabarwiła się woda w rzece Bobrówka przy ulicy Stawowej w Cieszynie. Chociaż rdzawo-czerwony osad budził niepokój, finalnie okazało się że nie ma skażenia, a osad to najprawdopodobniej wynik korozji w rurach. Prawdopodobnie stało się tak wskutek prac przy kanalizacji.

W czwartek (23.07) rano na Stawowej pojawiła się straż pożarna i policja, którzy otrzymali wiadomość, że woda w Bobrówce przebarwiła się na kolor rdzawy. Na miejscu przeprowadzono wstępne badania i w celu sprawdzenia, czy nie doszło do skażenia, poinformowano delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej. Na miejscu pojawili się specjaliści z WIOŚ i pobrali próbki — Zanieczyszczenie miało pomarańczowe zabarwienie i tworzyło osad na dnie potoku, jego źródłem był wylot z kanału burzowego należącego do Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie (MZD).Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Cieszyn oraz MZD, jako administratora zanieczyszczonej nitki kanalizacji, a także zastępy straży pożarnej z JRG1 w Cieszynie. Zmierzony przez nich odczyn (pH) zanieczyszczonej w potoku wody był neutralny i wynosił 7 – wyjaśniają przedstawiciele WIOŚ.

Po przyjeździe ekipy dyżurnej z WIOŚ w Bielsku-Białej na miejsce, wpływ zanieczyszczenia powoli ustępował, a woda powoli odzyskiwała normalny kolor. Widoczny był jeszcze przepływ wody ze śladami zanieczyszczenia, we wcześniejszych studzienkach nie stwierdzono jednak anomalii. Już na początku pojawiły się głosy, że może to być zanieczyszczenie okresowe, które może mieć związek z prowadzeniem prac kanalizacyjnych. O sprawie poinformowano również Nadzór Wodny w Cieszynie i pobrano próbki do badań. Miasto Cieszyn opublikowało informację, o poszukiwaniu sprawcy zanieczyszczenia, w tym przypadku jednak najprawdopodobniej był to wynik remontu kanalizacji — Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia mogły być prace prowadzone na dalszym odcinku tej kanalizacji, gdzie często dochodziło do niedrożności sieci. Substancją zanieczyszczającą mogły być tlenki żelaza (w postaci rdzawej zawiesiny, która następnie osiadła na dnie koryta na odcinku kilkuset metrów poniżej wylotu). Obecnie prowadzone są analizy pobranych do badań prób wody oraz czynności mające na celu potwierdzenie tych informacji – wyjaśniają przedstawiciele WIOŚ w Katowicach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-24 17:24:01
tom lem: ... precyzja godna humanisty z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej - "...prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia mogły być..." - ciekawe co na to raki ryby i inne wodne stworzenia, gdy zanieczyszczone w rzece wody, był neutralny - nic tylko proponować kąpiel w tym neutralnym środowisku, mądralom z jednostek samorządowych i państwowych ;-))
2020-07-24 17:42:26
: rzeczne żyjątka uwielbiają rdzę z MZD
2020-07-24 20:51:18
kriskis: No to mamy w Cieszynie małą aferę na wzór tej Warszawskiej z oczyszczalnią w tle . Może by tak Panią Burmistrz o to obwinić? Tak się robi w dużych miastach. Dla Cieszyna była by to nobilitacja;)
2020-07-25 00:51:58
miminko11: strzeliłech se ostatnio kloceczka do tego potoczka, zrobiła sie piekno gnójoweczka
2020-07-25 08:03:09
tom lem: ... kriskis, czyżbyś chciał nobilitować samorządowych celebrytów, walczących z zanieczyszczeniami w rzekach, płynących przez ich jurysdykcję. Tłumaczenie jest identyczne, osad osiądzie na dnie i "nic się nie stało" ;-) to ostatnie, to chyba motto celebransów własnego władztwa nad miastami.
2020-07-25 09:11:48
kriskis: Nie tom lem. Nie w tym rzecz. Podpuszczam tych chętnych do krytyki. Oni zawsze czegoś szukają... a wcześniej to była IRONIA.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: