Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiertła pójdą w ruch! Prace przy renowacji otworu solankowego w Jaworzu zostaną wznowione

Jeden z istniejących odwiertów „słonej wody” w Jaworzu na ulicy Zdrojowej. Ma zostać pogłębiony do głębokości 1650 m. W czwartek 6 czerwca 2024 r. w Urzędzie Gminy Jaworze podpisano umowę na rewitalizację odwiertu geotermalnych wód solankowych.

Umowę, w obecności przewodniczącej Rady Gminy Jaworze Agnieszki Nieborak, skarbnika gminy Krzysztofa Śliwy, podpisali Anna Skotnicka-Nędzka – wójt gminy Jaworze oraz Zbigniew Deręgowski – prezes zarządu spółki ALGEO. Złożone podpisy na dokumentach oznaczają formalne rozpoczęcie współpracy i umożliwiają rozpoczęcie prac nad rewitalizacją odwiertu. Wartość umowy opiewa na kwotę 7,85 mln zł brutto.

Ta kluczowa dla naszej gminy inwestycja ma na celu nie tylko poprawę życia mieszkańców poprzez dostęp do zasobów solankowych, ale także rozwój turystyki uzdrowiskowej, co w konsekwencji przyniesie korzyści ekonomiczne dla jaworzańskiej społeczności. To także kamień milowy w kierunku odzyskania statusu uzdrowiska. Jestem pełna optymizmu, że ta inwestycja przyniesie wiele korzyści dla gminy Jaworze – powiedziała Anna Skotnicka-Nędzka po podpisaniu umowy.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, całość prac inwestycyjnych powinna się zakończyć w III kwartale 2025 roku.

Przypomnijmy, że podczas wcześniejszej realizacji praz związanych z rewitalizacją odwiertu [Pisaliśmy: Będą wiercić], w wyniku oględzin stanu technicznego wylotu otworu wiertniczego w strefie płaszcza cementowego na wylocie przestrzeni międzyrurowej natrafiono na problemy techniczne. Po przeanalizowaniu różnych wariantów – zarówno pod kątem technologicznym i finansowym podjęta została decyzja o zabezpieczeniu odwiertu i rozwiązaniu umowy z poprzednim wykonawcą, firmą UOS Drilling S.A. z Warszawy. Konieczne stało się pozyskanie większych środków na dalsze prowadzenie prac. W wyniku starań gminy udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, co pozwoliło na dalsze działania w kierunku rewitalizacji odwiertu, a co za tym idzie na ogłoszenie przetargu w nowym, szerszym zakresie prac, natomiast finalnie do podpisania nowej umowy z wybranym wykonawcą. Pisaliśmy: Ponad 7 mln dla Jaworza

Docelowo, pozyskiwana z odwiertu „słona woda” będzie mogła zostać użyta w tężniach. Niestety, solanka, którą naturalnie dysponuje Jaworze ma zbyt niską temperaturę, aby mogła być wykorzystywana w basenach termalnych. Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w. jako jeden z dwóch otworów głębinowych znajdujących się na terenie Jaworza. Ze względu na profil geologiczny, stan techniczny i prawny, do rewitalizacji wytypowany został otwór Jaworze IGH-1, zlokalizowany w odległości kilkudziesięciu metrów od ulicy Zdrojowej. W trakcie pierwotnych robót wykonano prace wiertnicze na głębokość 1525 m, Wykonawca, z którym podpisano umowę, będzie odpowiadać m.in. za pogłębienie tego otworu do głębokości 1650 m.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: