Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ponad 7 mln dla Jaworza

Gmina Jaworze będzie kontynuowała rewitalizację odwiertu wód solankowych. Na ten cel otrzymała więcej pieniędzy.

W sierpniu ubiegłego roku okazało się, że firma, która miała rewitalizować odwiert napotkała problemy techniczne. Wykonawca zabezpieczył wówczas odwiert. Ustalono, że trzeba zwiększyć zakres robót. To oznaczało, że prace będą więcej kosztowały i konieczne będzie ogłoszenie nowego przetargu na wykonawcę tego zadania.

Radosław Hudziec, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy Urzędu Gminy w Jaworzu poinformował w poniedziałek, że umowa z wykonawcą, który wyłoniony został w 2022 roku, została rozwiązana za porozumieniem stron. - Jednocześnie gmina ze źródeł zewnętrznych, również Polskiego Ładu, pozyskała zwiększone środki na realizację zadania związanego z rewitalizacją odwiertu. To 7,1 mln zł – wyjaśnił.

Naczelnik dodał, że aktualnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji przetargowej na potrzeby realizacji zadania. -  Planowany termin ogłoszenia przetargu to I kwartał bieżącego roku – powiedział.

Firma z Warszawy, która zrezygnowała z rewitalizacji odwiertu, za całość prac miała otrzymać 5,68 mln zł. Umowa z pierwszym wykonawcą obejmowała rewitalizację odwiertu oraz opracowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych. Ma ona zbyt niską temperaturę, by wykorzystywać ją w basenach, ale może być używana w tężniach.

Za pierwszym razem samorząd pozyskał z Polskiego Ładu w wysokości 4,4 mln złotych.

Jaworze, pod rządami zmarłego tragicznie w maju ubiegłego roku wójta Radosława Ostałkiewicza, zabiegało o przywrócenie statusu uzdrowiska. Gmina, która się o to stara, musi spełnić szereg warunków, między innymi mieć własne naturalne surowce o właściwościach leczniczych, w tym przypadku solankę.

Niezbędny jest odpowiedni klimat. To w przypadku Jaworza poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Ma on właściwości lecznicze przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej - w Jaworzu działa sanatorium.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: