Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik

W czerwcu 2019 roku informowaliśmy o planach wykonania pomnika hrabiny Gabrieli Von Thun-Hohenstein, który ma znaleźć się obok kończyckiego kościoła. Aktualnie pomnik został już ukończony, a dobra Pani ma zasiąść w swojej ukochanej miejscowości już w październiku.

Pomnik przedstawia siedzącą „Dobrą Panią” z Kończyc. Jego wielkość odpowiada rozmiarom dorosłego człowieka, hrabina jest więc rozmiarów naturalnych. Pomnik ma pojawić się w Kończycach Wielkich już w październiku 2019 roku – chcemy zdążyć do 18-tego, czyli do daty śmierci hrabiny. Wkrótce będziemy przygotowywać podłoże (brukowane) oraz oświetlenie – wyjaśnia Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Gabriela Von Thun-Hohenstein to ostatnia właścicielka majątku ziemskiego, zlokalizowanego w Kończycach Wielkich. Dała się poznać, jako osoba dobra, współczująca i zawsze chętna do niesienia pomocy, stąd też jej przydomek – „Dobra Pani z Kończyc”. Znana była ze swojej działalności filantropijnej. Ufundowała m.in. jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala. Nawet w obliczu konfiskaty jej majątku, była zadowolona, że w pałacu, w którym dotąd zamieszkiwała, stworzono Dom Dziecka.

W Kończycach istnieje już ścieżka Hrabiny. Jak podkreśla wójt, gminę zamieszkiwało wiele znanych i zasłużonych osób i bez wątpienia hrabina jest jedną z nich. Zdaniem lokalnych władz i działaczy, osoba hrabiny Gabrieli Von Thun-Hohenstein zasługuje na upamiętnienie, w związku z czym podejmowane są odpowiednie działania w tym kierunku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-29 10:03:04
wyśmienity cwaniaczek: a który to ten pomnik ??? ta paniczka z czekolady czy ten panoczek z mlekiem pod nosem ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: