Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wielki Piątek - najważniejszy dzień w roku

 Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w Kościele Ewangelicko – Augsburskim. W tradycji ewangelickiej jest to dzień wolny - święto, dzień  postu i osobistej pokuty.

- W Wielki Piątek idziemy do spowiedzi, pościmy, rozpatrujemy mękę i śmierć Pana Jezusa ! Przystępujemy do sakramentu Komunii Świętej. Jest powaga, nie pracujemy, nie sprzątamy, nie kupujemy, towarzyszy nam wyciszenie i rezygnacja z gwaru życia. To dzień śmierci i pogrzebu Jezusa ! Jeśli umiera ktoś bliski to nie w głowie nam zakupy, sprzątanie, praca, zabawa - wyjaśnia ks. Marek Londzin proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie - Co się stało w Wielki Piątek ? Bóg w swej wielkiej miłości do człowieka dokonał wypełnienia planu zbawienia. Bowiem poprzez upadek w grzech pierwszych ludzi Adama i Ewy została zerwana osobista relacja Boga z człowiekiem. Następstwem tego było to, że grzeszny człowiek musi ponieść karę śmierci fizycznej i duchowej. Ale Bóg nie chce śmierci człowieka, On nas kocha i chce aby wszyscy byli zbawieni czyli mogli być w osobistej relacji z Bogiem docześnie i kiedyś już wiecznie. Bóg wiedział, ze człowiek swoją pobożnością, religijnością nie osiągnie sam zbawienia. Dlatego to On sam uczynił ten pierwszy krok i identyfikując się z człowiekiem, stał się jednym z nas... Dla wielu dziś mowa o krzyżu jest głupotą ale dla prawdziwie wierzących jest mocą Bożą. Dlatego Wielki Piątek to czas zadumy nad grzechem człowieka, śmiercią, złem i bezradnością wobec śmierci, która nie musi oznaczać koniec ale może stać się nowym początkiem - nowym życiem!

Po czasie smutku jest czas radości...

- Jednak nie z obficie zastawionego wielkanocnego stołu i jedzenia, nie z "zajączka", nie z wolnego dnia i czasu odpoczynku, nie z relaksu na łonie natury czy rodziny, nie ...Jako chrześcijanie świętujemy największe zwycięstwo na całym świecie - Jezus pokonał moc śmierci - podkreśla  ks. Marek Londzin, dodając - W Polsce 40% chrześcijan nie wierzy w zmartwychwstanie, paradoks, czy ... Dlatego każdy wierzący powinien być w te dni na nabożeństwach, aby przeżywać radość zwycięstwa życia nad śmiercią!

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: