Wielka Środa - dzień ostatnich porządków i palenia mioteł
Nasi przodkowie, żyjący w zgodzie z tradycją ludową nie mieli w życiu łatwo. Na każdym kroku obowiązywały ich nakazy i zakazy, a wszystkie prace musieli przeprowadzać z odpowiednim wyprzedzeniem – które dziś jest nie do pomyślenia.
Przykładem takich sytuacji jest właśnie Wielki Tydzień - W tym dniu należało zakończyć wszystkie większe prace związane ze sprzątaniem i spalić wszystkie śmiecie, posprzątać całe obejście, powyciepować gnoje (usunąć obornik) od wszystkich zwierząt. Kto tego zaniedbał, narażał się na różne niebezpieczeństwa – wyjaśnia Czesław Stuchlik miłośnik historii i tradycji ludowej.
Dziś w większości domów świąteczne porządki wykonywane są w piątek i sobotę. Dawniej jednak pracowano we własnych domach, na własnych zasadach – praca etatowa nie była tak popularna. W związku z tym gospodynie mogły zająć się tylko domem (i kobiecymi pracami w gospodarstwie) i rozplanować sobie pracę w taki sposób, aby z wszystkim zdążyć.
Tego dnia należało również spalić zużyte miotły – często wtedy biegano z nimi (polanymi smołą lub naftą), obrazując w ten sposób poszukiwania Jezusa w ogrodzie Getsemanii. Popiół ze zużytych mioteł rozrzucano po polach, co miało zapewnić dobry urodzaj.
Tradycyjnie tego dnia palono również kukłę, która miała symbolizować Judasza.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



.jpg)

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
