Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Więcej pomocy z ZUS

Bez progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. kwoty składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to nowe rozwiązania rozszerzające tarczę antykryzysową, które weszły w życie 18 kwietnia br.

18 kwietnia weszły w życie przepisy regulujące zasady dotyczące zwolnienia ze składek i świadczenia postojowego. Ze zwolnienia mogą skorzystać firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Oznacza to, że w tym przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. 

Zmiany wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej spowodują, że więcej osób i firm skorzysta z pomocy  - Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i w marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na złożone oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, stanowiące informację, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie, nowe rozwiązania wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej umożliwiają ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. - W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu. Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu - tłumaczy rzeczniczka. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych. – informuje rzeczniczka i dodaje - Przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-21 10:14:21
jasper: PAD wczoraj zaapelowal do ludu - „ możecie być państwo spokojni, że 500 plus nadal będzie wypłacane. Będę też apelował, by jeśli komuś wystarcza środków do normalnego funkcjonowania, nie pobierał w czasie kryzysu 500 plus „. Zapomnial jeszcze powiedziec, ze w spolkach Skarbu Panstwa zredukuja swoje pensje do 20 tys. zl.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: