Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wiara w naturze zaklęta

Śląsk Cieszyński od wieków kojarzy się z wielokulturowością i wielowyznaniowością. Chociaż dominują nurty chrześcijańskie, to szczególnie na wsiach można zaobserwować ślady dawniejszych tradycji. I nie mówimy tu o dożynkach.

Oaza spokoju

Wokół nas rosną wysokie drzewa, przed nami znajduje się pole rzepaku. Za plecami pasą się kozy pilnowane przez psy pasterskie. Kawałek dalej stoi drewniana chata zbudowana bez użycia choćby jednego gwoździa. Na małej polanie po środku stoi rzeźba przedstawiająca kobietę trzymającą kłosa zbóż i łańcuch z suszonej żurawiny. Po prawej stronie straszy pal, który wieńczą zwierzęce czaszki. Po lewej widzimy czterogłowy posąg, każda jego twarz patrzy w inną stronę.

- To jest najlepsze miejsce. Dużo osób sobie tam przychodzi posiedzieć, pomyśleć. Te emocje tam zostają. Czasem sobie tam idę i mam takie poczucie, jakby mnie ktoś tulił - mówi nam Katarzyna "Katla" Czylak z osady Białogród w Strumieniu.

Jak się dowiadujemy, rzeźba w centralnym miejscu to personifikacja Matki Ziemi, znana tutaj jako Mokosz. Figury po obu jej stronach to oczywiści Świętowit i Weles. Gdy podchodzimy do posągów czuć pewną aurę tajemniczości i swoisty spokój. - To takie ciche miejsce dla nas, ale nie tylko. Przychodzą tu czasem też osoby, które w inny sposób docierają do starych wierzeń. Mamy np. znajomego, który jest zainteresowany indiańskim szamanizmem i on też mówił, że to jest dobre miejsce. Mieliśmy też gości z Ameryki Południowej, był też szaman, robił warsztaty medytacyjne i też je doceniał. Ono w zasadzie samo się "robi" dzięki tym ludziom - dodaje Katla.

Kościół, czy wiara?

Nasza rozmówczyni przyznaje, że wyznaje tzw. Rodzimą Wiarę. To odradzający się w Polsce, ale nie tylko, ruch religijny związany z tradycyjnymi słowiańskimi bóstwami. - Dowiedziałam się o Rodzimej Wierze z rekonstrukcji. Zaczęliśmy jeździć na święta przedchrześcijańskie, to się mówiło, że "pogańskie", pod Kraków najczęśniej. Tam dopiero dowiedziałam się, że jest coś takiego - wspomina.

Istnieje kilka organizacji religijnych, które skupiają wyznawców dawnych wierzeń. Jedną z nich jest grupa wyznaniowa Rodzima Wiara, której centrala mieści się we Wrocławiu. Funkcjonuje od 1996 roku i należy m.in. do Europejskiego Kongresu Religii Etnicznych, a ponadto jest wpisana do polskiego Rejestru Kościołów i innych zwiazków wyznaniowych. - Jako związek wyznaniowy Rodzima Wiara posiada rozbudowaną podstawę filozoficzną, która zachowując zasadnicze oblicze od niemal 20 lat ewoluuje wraz z nami zgodnie z wyznawaną zasadą ciągłego rozwoju. Zajmuje nas nie tworzenie dogmatów, ale nieustająca debata nad najważniejszymi aspektami życia duchowego jednostki i społeczeństwa, zgodnie z duchem naturalnej mądrości naszych Przodków - czytamy na stronie internetowej grupy.

Jednak nie wszyscy rodzimowiercy są zwolennikami takiej instytucjonalizacji wiary. - Powstają gromady i w nich tworzy się hierarchia, obowiązują konkretne zasady. Z jednej strony to dobrze, bo ma to jakieś "ręce i nogi", ale ja wolę tą bardziej prymitywną wersję, w której nic nie wiadomo, wszystko robisz na intuicję - mówi nam Katla.

W jaki sposób przejście na Rodzimą Wiarę wpłynęło na jej życie? - Na nowo zaczęłam się modlić. Jak np. zaginęła nam suczka to dowiedziałam się, że robiło się takie motanki [słowiańskie plecione laleczki - dop.red.] i ofiarowywało się je np. Mokoszy, żeby ją poprosić i żeby pomogła. To w końcu też jej dziecko, tak samo jak ja. To na tym polega wiara - wierzysz, że jak się pomodlisz, poprosisz, dasz jakąś ofiarę, to coś zyskasz. Nawet na polu człowiek-Bóg też zawsze w naszym myśleniu jest "coś za coś". Tak samo we wszystkich aspektach naszego życia. Tak nas nauczyli i tak wszyscy chyba mamy - jak nie dasz niczego od siebie, to nic nie dostaniesz. A jak dostajesz coś za darmo, to patrzysz na to podejrzanie, nie? - wnioskuje.

Historyczny problem

Z wiarą słowiańską jest ten problem, że zachowało się bardzo niewiele dawnych źródeł pisanych. Co więcej, w historii pojawiały się pewne fałszerstwa dotyczące dawnych wierzeń. Pisał o tym już w 1918 roku Aleksander Brückner, polski wybitny slawista i historyk literatury. - Im mniej o mitach wiemy, tym bujniej rozrosła się umiejętność o nich, mitologia; niestety, koło, jakie ona dotąd zatacza, zupełnie błędne. Brak bowiem istotnych wiadomości zastąpiły mrzonki i rojenia. Tak zmyślili kronikarze miejscowi niemieccy w XV i następnych wiekach, gdy wszelki ślad po mitach zaginął, cały Olimp słowiański i poopisywali nawet szczegółowo posągi bóstw, co nigdy w istocie nie istniały. Tak samo postępowali u nas Długosz i Miechowczyk, a w Prusach autorowie agendy pruskiej kościelnej z r. 1530. Nie mając najlżejszego wyobrażenia o mitach polskich, których w wieku XV i śladu nie było, albo pruskich, z których w XVI niewiele więcej ocalało, ośmielili się zmyślić cały Olimp polski i pruski, a inni im ślepo uwierzyli - czytamy w jego "Mitologii Słowiańskiej". Całą książkę można bezpłatnie przeczytać tutaj - LINK.

XVI i XVII wiek to czas ruchów reformacyjnych oraz kontrreformacji. Dlatego też nie dziwi fakt, że ówcześni kronikarze próbowali ograniczyć i zmarginalizować pierwotne i stare wierzenia "pogańskie". Dlatego też współczesne rodzimowierstwo opiera się w dużej mierze na współczesnej literaturze i autorach, którzy poddawali analizie zachowane przekazy obrzędowości i tradycji. - Najwięcej książek pochodzi z lat 70. i późniejszych. Wiadomo, że trzeba je czytać przez pryzmat tego, jak się te książki wtedy pisało, inaczej trzeba było dobierać słowa - zauważa Katla.

W związku z taką sytuacją, rodzimowiercy często opierają swoje wierzenia na pewnych stałych wartościach charakterystycznych dla innych religii. - W każdej religii u źródła jest to, żeby kochać i nie krzywdzić. Tutaj jednak dotyczy to nie tylko ludzi [ale także zwierząt i roślin - dop.red.]. Przykładowo - obiecałam Mateczce, że nie wyrzucę na ziemię żadnego śmiecia. Głupstwo, drobiazg, nie? Ale to ma dla mnie to ma znaczenie dodatkowe. A obrzędowość? Jest dużo przesądów, np. nie wolno się kąpać przed Kupałą. Od jesieni do Kupały nie można się kąpać, to znaczy np. pływać w jeziorach - mówi Katarzyna Czylak.

Warto dodać, że właśnie przesądy słowiańskie często opierały się na zwykłej praktyce życia codziennego. - Przed Jarymi Godami, jak Mokosz jeszcze śpi, nie wolno było wbijać nic do ziemi. Nie wolno jej przeszkadzać, bo śpi. To są fajne zasady, bo faktycznie, jak przekopiesz ogródek, to nie jest najlepszy, bo chwasty na nowo rosną, bo im nic nie szkodzi. Jak już zaczną rosnąć, kiedy Mokosz się obudziła, to wtedy jak przekopiesz, to chwasty sobie zgniją i masz mniej roboty - opowiada nasza rozmówczyni.

Rodzima Wiara nie tylko dla rodzimowierców

Dla wyznawców Rodzimej Wiary ważne jest także, aby dzielić się wyznawanymi przez siebie wartościami. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby kogokolwiek przekonywać i nakłaniać do zmiany religii. - To nie jest tak, że my chcemy na siłę narzucać sposób myślenia. Jeśli masz inną religię, ale nie krzywdzisz nikogo - to w porządku, wierz sobie w co chcesz. W momencie, jak zaczniesz krzywdzić, to twoja religia nie ma znaczenia, tylko znaczenie ma to, co zrobiłeś - mówi "Katla".

Swoimi zasadami dzieli się ze wszystkimi, którzy przychodzą do osady "Białogród" w Strumieniu. - Ten podstawowy aspekt, czyli bądź dobry dla przyrody, bo dzięki niej żyjesz, szanuj matkę, szanuj starszych, bo oni są mądrzejsi i więcej przeżyli i cię uczyli - powinno się przyjąć tę naukę, nawet jeśli się z nią nie zgadzamy. To jest kwintesencja tego wszystkiego. Popatrz, jak mało ludzi szanuje starszych. Praktycznie nie ma czegoś takiego jak szacunek dla białej głowy, dla siwych włosów. I dla mnie to jest straszne. Dlatego podoba mi się siedzieć tutaj, bo jak tu zrobi coś ktoś złego, to mogę mu powiedzieć, że tak nie wolno. Dzieciaki cały czas przyjeżdżają - uczymy je, że nie wolno dokuczać zwierzętom, wyrywać kwiatków tak sobie, żeby je wyrzucić. Jak już je zerwałeś, to miej je po coś, choćby dla ozdoby, żeby były w jakimś naczyniu - kończy nasza rozmówczyni.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

67
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-18 19:27:23
donekT: Oferta skrojona na miarę krzysztof.mm i jasper.
2019-05-18 19:54:59
koszor: "Ja jestem" jest moim Bogiem, który z miłości wezwał nas do istnienia. Życie, miłość i dobro. Reszta jest robotą złego, który jest pełen pychy i zazdrości. Zwodzi całą zamieszkałą ziemię, aby ludzie oddali mu pokłon. Tylko Bogu należy się pokłon, cześć i posłuszeństwo.
2019-05-18 20:28:16
marian1951: Bardzo ciekawy i pouczający artykuł , szczególnie przeznaczony dla psujów przyrody. Szacunek dla matki Ziemi zarzucony przez tzw. nowoczesne społeczeństwa odbija się czkawką , delikatnie mówiąc. O kulturze i szacunku dla starszych ludzi nie wspominając. Nie mówię tu o wyjątkach , co oczywiste.
2019-05-18 20:47:45
bronek91: Wypowiedź wymaga kilku sprostowań, tylko proszę nie traktować tego jako atak personalny, wychodzę z założenia, iż każdy ma prawo wolności sumienia, wyznania i religii. Co nie oznacza, iż krytyczne podejście względem poniektórych poglądów w przestrzeni publicznej, należy traktować jako jakikolwiek atak, raczej jako próbę obiektywnego przyjrzenia się sprawie.
2019-05-18 20:52:30
bronek91: Wbrew zapewnieniom RODZIMOWIERCÓW, ich religia, bo tak to zjawisko można określić, nie stanowi kontynuacji dawnych wierzeń i nie można tego traktować jako ich ODRODZENIE/RENESANS, chodzi o dawne religie tradycyjne. Rodzimowierstwo wpisuje się w szerszy nurt religijny, określany jako NEOPOGAŃSTWO (choć z pogaństwem ma niewiele wspólnego) i gdzieniegdzie, zwłaszcza w przypadku CELTÓW wiązany z NEW AGE. Rodzimowierstwo stanowi lokalną wersję NEOPOGAŃSTWA i do dawnych wierzeń jedynie próbuje nawiązywać, co nie oznacza, iż stanowi ich kontynuację. Rodzimowierstwo, to NOWA FORMA RELIGIJNOŚCI. W przeciwieństwie do CHRZEŚCIJAŃSTWA nie ma charakteru DUALISTYCZNEGO, tylko MONISTYCZNY i zawiera elementy PANTEIZMU.
2019-05-18 20:58:44
bronek91: Rodzimowierstwo stanowi formę TEIZMU, czyli założenia o istnieniu Istoty Wyższej, a w dalszej kolejności jest klasyfikowane w zależności od podejścia jako przykład POLITEIZMU lub HENOTEIZMU. Mimo wszystko powinniśmy się zastanowić, co sprawiło, iż dawniej WIERZENIA MONOTEISTYCZNE wyparły RELIGIE POLITEISTYCZNE, przy czym nie bez powodu rozróżniłem WIERZENIE od RELIGII. W przypadku światopoglądu MONOTEISTYCZNEGO mamy do czynieni z jednolitym, spójnym systemem wartości, moralności, etyki, posiadamy jedno odniesienie, które jest traktowane absolutnie. To ułatwia określenie zachowań pożądanych ze społecznego punktu widzenia, co sprzyja tworzeniu aksjologii prawa i form organizacji państwa, aparatu państwa i społeczeństwa.
2019-05-18 21:00:35
jasper: Zgadzam sie marian1951 z Toba. Ciekawy artykul o naszych korzeniach. Brak szacunku dla matki Ziemi zaczyna odbijac sie coraz mocniej. Jak wypada to w przypadku religii katolickiej ? W Biblii nie znajdziemy zadnej wzmianki na temat chrztu niemowlat, spowiedzi, komunii swietej , bierzmowania, kultu Marii, krzyza i obrazow. Zadnych ksiezy , kapelanow wojskowych, arcybiskupow, kardynalow i papiezy. Bozego Ciala, Bozego Narodzenia, Wielkanocy i Swieta Zmarlych, piekla i  czyscia. Czy ma to jednak jakies znaczenie ? Biblia odpowiada: „Nie wolno wykraczac ponad to, co zostalo napisane” (1 Koryntian 4:6). Jak jest ? widzimy kazdego dnia.
2019-05-18 21:01:00
bronek91: W przypadku ŚWIATOPOGLĄDU/RELIGII POLITEISTYCZNYCH lub HENOTEISTYCZNYCH, trudno określić jednolity system norm, zasad, wartości i etyki. Wszelkie zachowania, nawet te społecznie niepożądane i destrukcyjne dla funkcjonowania społeczeństwa, państwa, aparatu państwa można uzasadnić przykładem zachowania konkretnego bóstwa. To utrudnia tworzenie aksjologii jednolitego systemu prawnego i wpływa na RELATYWIZM, który może okazać się destrukcyjny dla funkcjonowania społeczeństwa lub państwa.
2019-05-18 21:05:57
bronek91: Co do mitów, mitologii i tym podobnych podań, zarówno MONOTEIZM, jak i POLITEIZM ma swe odpowiedniki i każde społeczeństwo, naród czy państwo odnosi się do własnego zasobu. Należą do tego przykłady opowieści o Krakach, Wandach, Trzech Braciach i podobnego rodzaju bajeczki, o rzekomych Niemcach, którzy w Lesie Teutoburskim powstrzymali napór Rzymian czy Rumunach wywodzących się od Daków. Takowe są tworzone również współcześnie, wystarczy przyjrzeć się historii Ukrainy lub Słowacji.
2019-05-18 21:23:23
bronek91: Co nie oznacza, iż powinniśmy akceptować REWIZJĘ HISTORII POLSKI dokonywaną przez niektóre RODZIMOWIERCZE i nawiązujące DO RODZIMOWIERSTWA ŚRODOWISKA. Tym bardziej, iż te mają niewiele wspólnego z dawnymi wierzeniami. In plus, dawne wierzenia przejawiały postawę nieprzychylną wobec kształtującego się państwa i dokonywały działań antypaństwowych z obecnej perspektywy. Mało tego, NASI PRZODKOWIE NIE ZNALI KSIĘGI WELESA, którą jako swą ŚWIĘTĄ KSIĘGĘ traktują RODZIMOWIERCY a w rzeczywistości stanowi fałszerstwo. Mało tego, wystarczy prześledzić historię RODZIMOWIERSTWA w Polsce, niektóre środowiska zyskały wsparcie w latach 90. XX wieku ze strony pozostałości słusznie minionej wówczas linii poglądowej w związku z posiadaniem wspólnego wroga, PEWNEGO KOŚCIOŁA, stanowiącego ostoję antykomunistycznej opozycji. Nie bez powodu tematyka RODZIMOWIERCZA i SŁOWIANSKA jest lansowana ze strony wydawnictwa BELLONA.
2019-05-18 21:28:39
bronek91: jasper- W Biblii jest mowa nie tylko o chrzcie dzieci, również praktyce chrztu zmarłych... jasper, ignorancie, nie wypisuj bzdur. A dlaczego Jezus wykraczał ponad to, co zostało zapisane? W tym wątku powinieneś powoływać się na KSIĘGĘ WELESA, a nie BIBLIĘ, której nie znasz. KSIĘGĘ WELESA jasper czytałeś?
2019-05-18 21:32:26
bronek91: .......NEW AGE ...... cytat "od niemal 20 lat ewoluuje wraz z nami zgodnie z wyznawaną zasadą ciągłego rozwoju. Zajmuje nas nie tworzenie dogmatów, ale nieustająca debata nad najważniejszymi aspektami życia duchowego jednostki i społeczeństwa, zgodnie z duchem naturalnej mądrości naszych Przodków"cytat........ NEW AGE......
2019-05-18 21:38:50
bronek91: cytat" jak nie dasz niczego od siebie, to nic nie dostaniesz." cytat ...DO UT DARE...Skąd to znamy?
2019-05-18 21:43:41
bronek91: cytat"To na tym polega wiara - wierzysz, że jak się pomodlisz, poprosisz, dasz jakąś ofiarę, to coś zyskasz. "cytat Dzięki ISTOCIE WYŻSZEJ, są/jest taka grupa wyznań, w których JEDNA OFIARA ZOSTAŁA ZŁOŻONA i DARMO się otrzymuje, a wiara polega na czymś zupełnie innym...
2019-05-18 21:47:07
bronek91: NEW AGE ..... cytat"W każdej religii u źródła jest to, żeby kochać i nie krzywdzić. Tutaj jednak dotyczy to nie tylko ludzi [ale także zwierząt i roślin - dop.red.]." cytat.... NEW AGE
2019-05-18 21:55:09
krzysztof.mm: a oto co dostaliśmy w zamian:✍https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/omerta-czyli-wszystkie-kregi-koscielnego-piekla,216,3714✍
2019-05-18 21:57:40
bronek91: Co do nawiązywania do dawnych wierzeń, zainteresowanych odsyłam do zgłębienia tematu OSTARA (czasopismo) i środowiska skupionego wokół tego.
2019-05-18 21:57:42
bronek91: Co do nawiązywania do dawnych wierzeń, zainteresowanych odsyłam do zgłębienia tematu OSTARA (czasopismo) i środowiska skupionego wokół tego.
2019-05-18 22:00:07
bronek91: krzysztof.mm może przy okazji przypomnisz, jak wg badaczy dawni Słowianie traktowali wdowy???
2019-05-18 23:41:30
krzysztof.mm: Tomasz Golonka OP, przeor katowickich dominikanów po filmie "Tylko nie mów nikomu":✍Był rok 1984, miałem dziewiętnaście lat, byłem studentem AGH w Krakowie. Byłem młodym mężczyzną, wierzącym, pobożnym, ideowym. Byłem już po decyzji, by wstąpić do dominikanów, po rozmowie z nieżyjącym już duszpasterzem akademickim w krakowskiej Beczce i po słowie z ówczesnym magistrem nowicjatu. Wybrałem się pociągiem z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej na Dróżki Kalwaryjskie – drogę krzyżową Pana Jezusa. Jestem sam w przedziale. W pewnym momencie wchodzi do przedziału ksiądz w sutannie. Wstaję – byłem dobrze wychowanym młodym człowiekiem, z szacunkiem do księdza i Kościoła. Ksiądz podaje mi rękę. Witam się. Ksiądz zaczyna mnie całować po rękach i łapie za genitalia. Zaprasza mnie do swojego mieszkania w Krakowie. Wyrywam się [...]✍ mówią na to "ruszyła lawina"...
2019-05-19 00:14:54
jasper: Sukces filmu Sekielskiego, ofiary przestaly sie bac.
2019-05-19 00:15:09
donekT: Róża Thun należała do opozycji demokratycznej w latach 1976–1980, a także do duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, które angażowało się w życie polityczne i społeczne, a jego członkowie założyli w 1977 roku Studencki Komitet Solidarności – Róża Thun była jego rzecznikiem w latach 1978–1979.
2019-05-19 07:34:50
john: bronek91- Ty masz etat na ox.pl ? Robiąc kopiuj-wklej ?
2019-05-19 09:58:36
jasper: John, to juz wiadomo od dawna, ze bronek91 to etatowy pisiewicz ox.pl
2019-05-19 10:17:20
krzysztof.mm: ⛪i proszę, oto już powiało w episkopacie watykańską grozą: po rozmowie z papieżem Franciszkiem pierwszy z polskich biskupów, Libera, udaje się na długi urlop do eremu u kamedułów - nie podano płatny czy bezpłatny ⛪ o biskupie ks. Isakowicz-Zaleski pisze tak: ⛪jako osobisty sekretarz nuncjusza Józefa Kowalczyka, a później Konferencji Episkopatu Polski brał udział w tuszowaniu afery z molestowaniem kleryków przez abp. Juliusza Paetza i w tłamszeniu lustracji, która mogłaby ujawnić nie tylko współpracę wielu ważnych biskupów i duchownych z komunistyczną bezpieką, ale i skandale obyczajowe (głównie homoseksualne) [...] Osobną sprawą są ciągnące się za biskupem sprawy majątkowe. Był w tej kwestii przesłuchiwany w sądzie. Przypomnę afery z s. Tadeuszem Nowokiem z Bielska-Białej i z b. funkcjonariuszem SB Markiem P., który był pełnomocnikiem wielu instytucji kościelnych (także Bazyliki Mariackiej w Krakowie)”.⛪
2019-05-19 10:47:21
tom lem: ... i proszę, są tacy co grosza na tace nie dadzą a jedynym zmartwieniem czy bp. ma urlop płatny czy bezpłatny. Jedno jest pewne
2019-05-19 11:10:14
krzysztof.mm: przede wszystkim witam wiernych czytelników, dzień dobry...ヅ kwestia urlopu wbrew pozorom ważna - ⛪ wszak kościół finansowany jest w _ c a ł o ś c i _ z _n a s z y c h_ pieniędzy, i cóż złego w tym by wiedzieć, jak i na co są wydawane? ⛪ czy ktoś na tym forum zna jakiekolwiek źródło wiedzy o dochodach biskupów, albo choćby o tym, czy Libera będzie dostawał nasze pieniądze na urlopie?... póki co kościół nie chce się takimi informacjami z nami dzielić, a potem wychodzą na jaw takie kwiatki, że np. Paetz mieszka sobie w luksusowej rezydencji, a Dziwisz wraz z kamerdynerem z Włoch [???] zajmują całą kamienicę w centrum Krakowa - a to bez wątpienia tylko skromne, przypadkowe przebłyski całej prawdy o rozpasaniu polskich hierarchów
2019-05-19 11:13:00
jasper: tom lem(G), rozumiem, ze twoim glownym zmartwieniem jest, zeby pedofilom w sutannach jak nadluzej udalo sie ukryc swoj proceder. Urlop platny pokrywany jest z podadku wszystkich obywateli. Podsunales dobry temat - oplacac duchownych powinni tylko wierni. Napewno jestes za.
2019-05-19 11:20:12
tom lem: ... to należy się spodziewać, że wilki w owczej skórze, będą liczyć paluszki kapturka ...;-)
2019-05-19 11:21:47
tom lem: ... cóż jasper-Q , jak zwykle nic nie rozumiesz....:-)
2019-05-19 11:47:50
jasper: Za to tom lem(G) rozumie wszystko a w szczegolnosci biednych biskupow, ktorzy chowali pod dywan a teraz wyszlo na swiatlo dzienne, co przez setki lat ukrywano. Nastepnym razem jak bedziesz calowal paluszki z pierscieniem, wez na wszelki wypadek chusteczki higieniczne, jezeli moge z dobrego serca podpowiedzec :)
2019-05-19 11:55:00
tom lem: ... nie wiem czy chusteczka higieniczna wystarcz, bo gdyby jasper'ek mówił nie pisał, parasol miałby za małe wymiary ;-)
2019-05-19 12:37:56
jasper: A wspolzycie z aniolami plci meskiej jest dozwolone dla ksiezy ? Bo w Biblii ten aspekt nie zostal dostatecznie wyjasniony, tomlimku(G) :) Rozumiem aluzje z parasolem ;) pod dywanem juz sie brudy nie mieszcza, pozostaje parasol :)
2019-05-19 13:06:58
antyfaszysta.: Pozdrawiamy moderację, zboczenie poniektórych przechodzi ludzkie pojęcie.
2019-05-19 13:09:43
tom lem: ... doskonale, gdy jest potwierdzenie zrozumienia, wówczas nic nie pozostaje tylko :-)
2019-05-19 16:48:20
pogromca ciemnoty: Te, bronuś 91 - streszczaj się w tych komentarzach, chłopie, bo nikt tego nie czyta.
2019-05-19 16:48:48
krzysztof.mm: i ci co na tacę dają, i ci co nie - jedni i drudzy także ze swoich podatków utrzymują kościół katolicki, a sumy idą rocznie w m i l i a r d y
2019-05-19 16:55:46
pogromca ciemnoty: I wszystko jasne: https://img2.dmty.pl//uploads/1263250711_by_samotnik_600.jpg
2019-05-19 17:37:53
bronek91: pogromca ciemnoty, Wolałbym, abyś odniósł się do tematu artykułu. Zdaje się, iż u Ciebie pogromca ciemnoty LOGIKA KULEJE. Zatem po co mam się streszczać, skoro Twoim pogromca ciemnoty zdaniem nikt tego nie czyta?
2019-05-19 17:41:47
bronek91: pogromca ciemnoty, Jaki jest związek Leona X czy Chrystusa z Rodzimowierstwem? pogromca ciemnoty czyżbyś sugerował jakoby Rodzimowiercy poszerzyli swój Panteon?
2019-05-19 17:55:28
jasper: antyfaszysto - molestowanie, gwalcenie dzieci przez ksiezy , ktorzy uwazaja sie za moralistow na ziemi to jest dopiero zboczenie. Nie uwazasz ?
2019-05-19 20:44:26
antyfaszysta.: Z kierunku netowych zamulaczy to już nie tylko zboczenie co zwyrodnienie. Pozdrowienia dla moderacji.
2019-05-19 21:18:25
jasper: No to jestesmy zgodni antyfaszysto. Tez tak uwazam, ze broniacy tych zboczencow to zwyrodnialcy . Pozdrawiam rowniez moderacje.
2019-05-19 21:35:04
krzysztof.mm: Pozdrawiam moderację. Bardzo celnie podsumował sytuację Robert Biedroń: Czas wyspowiadać grzeszny kler.
2019-05-19 21:36:57
krzysztof.mm: i dalej: Wczoraj minął tydzień, odkąd 20 mln ludzi, nie tylko w Polsce, zobaczyło skalę pedofili w Kościele katolickim w Polsce. Poznaliśmy mechanizmy ich ochrony, które przez wiele lat funkcjonowały dzięki temu, że politycy postawili nad nimi, księżmi pedofilami, parasol ochronny. 20 mln Polek i Polaków zobaczyło krzywdę dzieci. Panie ministrze Brudziński, minął tydzień, kiedy bracia Sekielski na tacy podali panu nazwiska winnych. Minęło wiele miesięcy, od kiedy fundacja "Nie lękajcie się" podała listę hańby, tam są nazwiska ludzi, hierarchów, którzy ukrywali lub współuczestniczyli w tej zbrodni.
2019-05-19 21:37:38
krzysztof.mm: "Wszędzie tam, gdzie na liście hańby znajdują się imiona i nazwiska sprawców, gdzie są osoby, na które może ciążyć odpowiedzialność za ukrywanie winnych pedofilii, złożymy doniesienie do prokuratur. Zrobimy to za was."
2019-05-20 07:47:08
jasper: Wiara, ziemia jak to idealnie pasuje do obecnej sytuacji w Polsce. Dzisiaj czytam - https://wiadomosci.onet.pl/kraj/gazeta-wyborcza-jak-mateusz-morawiecki-okazyjnie-kupil-dzialke-warta-miliony-zlotych/7gvej3q . Mariaz KK i obecnej wladzy dzieje sie nie od dzis. Zakup dzialki w 2002 roku przez obecnego premiera Morawieckiego za 700 tys. zl. a wartej wtedy 4 mln zl. po informacji od kardynala Gulbinowicza. Dzialke ta otrzymala parafia sw. Elzbiety e Oporowie po upadku komunizmu. Co ciekawe - dokumenty z tej transakcji zniknely. Cud ?
2019-05-20 07:55:14
tom lem: ... a mówią, że cudów niema, są tylko zbiegi okoliczności ;-)
2019-05-20 09:28:21
jasper: Tak, tak szemrane interesy z Kosciolem i zacieranie tropow to zbieg okolicznisci wedlug pisiewiczow. Bajeczki to mozna opowiadac i puszczac w TVP ciemnemu ludowi, jak mowil i robi pan Kurski.
2019-05-20 09:52:42
krzysztof.mm: bolszewicy i złodzieje - cała Polska z was się śmieje,z was, którzy na nich głosowaliście
2019-05-20 10:18:10
tom lem: ... czyżby jasper sugerował wybuch i zamach w kościele, i jakieś trupy? krzysztof-Q.mm jeszcze trochę pokory, jeszcze niecała Polska a czy "większa połowa", okaże się za tydzień.
2019-05-20 11:14:01
jasper: Premier Polski Morawiecki kupuje tanie dzialeczki, a ty ciemny ludzie kupuj tanie buleczki i bajeczki :)
2019-05-20 13:13:13
jasper: Z serii prawdy i klamstwa pana premiera. To z wywiadu z ub. roku z Piotrem Zaremba w „Gazecie Prawnej“ - „ Wielu ludziom, w tym i mnie, oczy otwierały się coraz szerzej, kiedy patrzyliśmy, jak pod płaszczykiem haseł wolnego rynku następuje uwłaszczenie postkomunistów i osób dokooptowanych do systemu III RP”. Uwlaszczenie pana premiera - za 700 tys. za grunty, warte obecnie 70 mln zl. No to teraz innym tez sie otworza oczy panie premierze. Nam sie tez nalezy !!! https://www.google.de/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1389460,morawiecki-chcialem-byc-w-ekipie-naprawy-polski-likwidowania-patologii-iii-rp-wywiad.html
2019-05-20 13:17:05
krzysztof.mm: Morawiecki już w 2006 roku przyznał, że działki naraił mu kardynał Gulbinowicz, z którym się "dobrze znali" - dziś Gulbinowicz na liście oskarżonych o tuszowanie pedofilii wśród księży, Morawiecki szefem rządu, a jego partyjni koledzy Ziobro z Kaczyńskim zapowiadają, że będą "ścigać i surowo karać"... koń by się uśmiał i marzanna popłakała - gdyby nie to, że w tle tragedie dzieci, korupcja, przekręty na wielomilionową skalę
2019-05-20 13:35:16
krzysztof.mm: ⛪ sitwa, mafia, gang, klika, szajka, kasta, koteria, zorganizowana grupa przestępcza, polityczno-koleżeńskie układy - różne znamy określenia na podobne zjawiska, najbardziej eleganckie w tym przypadku to "mariaż tronu i ołtarza" ⛪
2019-05-20 14:00:20
tom lem: ... proszą Państwa, przed wyborami wzrasta, jak widać wyżej, zapotrzebowanie na garść suszonych borówek lub 10g węgla drzewnego. Niektórzy w wyborczym amoku, przerabiają własny tron na ołtarze i jeszcze trochę a będzie jak było.
2019-05-20 16:55:05
antyfaszysta.: Pozdrowienia dla moderacji.
2019-05-20 18:02:55
krzysztof.mm: ⛪ Odprawiał pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej, obraził prezydenta Komorowskiego, był zaufanym człowiekiem Antoniego Macierewicza. A wcześniej sprzedał kościelne działki Mateuszowi Morawieckiemu i jego żonie, spieniężając je za połowę wartości. To ksiądz Sławomir Żarski, cichy generał Wojska Polskiego i idol części prawicy. W materiałach, które opublikowała dziś Gazeta Wyborcza, przewija się nazwisko księdza Sławomira Żarskiego. To ówczesny proboszcz cywilno-wojskowej parafii p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu. Właśnie ten ksiądz zawarł umowę sprzedaży dwóch działek o powierzchni prawie 15 hektarów i zażądał za nią – wedle informacji Wyborczej – sumy połowę niższej, niż rzeczywista wartość tych gruntów...⛪
2019-05-20 18:03:20
krzysztof.mm: ⛪ Sławomir Żarski to ciekawa postać, która w życiu politycznym, wojskowym i kościelnym przewija się już od wielu lat. W marcu 2018 roku dostał nawet awans generalski od Andrzeja Dudy. Wniosek w tej sprawie złożył jeszcze Antoni Macierewicz, podtrzymał go Mariusz Błaszczak. Sam awans na generała ks. Żarski odebrał z rąk szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Stało się to dopiero w grudniu 2018 roku – nikt nie kwapił się do tego zaszczytu, a i cała sprawa miała być raczej dyskretna... ⛪
2019-05-20 18:03:50
krzysztof.mm: ⛪ Chodzi o to, że ksiądz był wcześniej pułkownikiem – oczywiście z armią jako taką nie mając nic wspólnego. Przez ostatnie lata nie pracował w ogóle w wojsku. Ostatnim jego kontaktem z tą instytucją było pełnienie funkcji proboszcza parafii cywilno-wojskowej w Legionowie. Zbiegło się to w czasie z działalnością w tej parafii księdza-pedofila Jacka S. Zmuszał on nieletnie dziewczęta do seksu, zgwałcił 14-latkę, a jedną z poszkodowanych nakłaniał do aborcji. Jednocześnie nie wiadomo, czy jego proboszcz (czyli właśnie ks. Żarski) wiedział o jego przestępczym procederze. Potem Żarski zajmował wyłącznie cywilne stanowiska. Może też dziwić fakt, że był stosunkowo często przenoszony. Od 2010 roku pełnił funkcję proboszcza w kilku już parafiach.⛪
2019-05-20 18:04:18
krzysztof.mm: ⛪Na karierze ks. Żarskiego najmocniej zaważyło jego kazanie, jakie wygłosił w Święto Niepodległości w 2010 roku. W obecności władz państwowych przejechał się po nich, zarzucając im brak patriotyzmu i wiele innych grzechów. Mówił m.in. o tym, że zamiast patriotyzmu głównym stwierdzeniem III RP było sformułowanie, że "aby zostać bogaczem, to pierwszy milion trzeba ukraść". Prezydent Bronisław Komorowski skomentował na szybko to kazanie, twierdząc, że jest zawiedziony i zaskoczony. W efekcie Żarski mógł zapomnieć o stanowisku biskupa polowego – czyli najwyższego duchownego w wojskowej hierarchii. Był najpoważniejszym kandydatem do objęcia tego etatu. W trybie ekspresowym pożegnał się ze strukturami Ordynariatu Polowego i trafił do cywilno-wojskowej parafii w podwarszawskim Legionowie. Jego awans na stanowisko generalskie uważano za chęć nagrodzenia kapłana za wspieranie partii rządzącej, a także prztyczek wysłany przez Antoniego Macierewicza głównemu wojskowemu kapelanowi – bp. Józefowi Guzdkowi. Guzdek odmówił bowiem Macierewiczowi odprawiania comiesięcznych "mszy smoleńskich".⛪
2019-05-20 18:04:40
krzysztof.mm: ⛪Co robił ks. Żarski we Wrocławiu? Trudno dziś o szczegóły – w każdym razie w 2002 roku ks. prałat pułkownik Sławomir Żarski jako proboszcz parafii św. Elżbiety we Wrocławiu sprzedał Mateuszowi Morawieckiemu i jego żonie dwie działki za 700 tysięcy złotych. Są one dziś przedmiotem zainteresowania mediów – bo premier opowiada, iż do kupna namówił go kardynał Henryk Gulbinowicz. Wyborcza pisze, że Morawieccy kupili wtedy grunty za połowę ich rzeczywistej wartość. A ta po kilku latach wzrosła do nawet 70 milionów złotych. To 100 razy więcej, niż państwo Morawieccy zapłacili za działki – są to bowiem tereny inwestycyjne, o których wiadomo było, iż będą drożeć. W tym samym czasie inni nabywcy również kupowali działki od Kościoła, posuwając się nawet do oferowania łapówek.⛪
2019-05-20 18:04:58
krzysztof.mm: i tak, proszę Państwa, powoli wyłania się nam słynny u k ł a d, którego poszukuje od lat tow. Kaczyński... ⛪ https://innpoland.pl/152551,kim-jest-ks-zarski-to-zaufany-macierewicza-sprzedal-dzialki-morawieckim
2019-05-20 18:05:38
krzysztof.mm: p.s. pozdrowienia dla antyfaszysty - jestem za!...ヅ
2019-05-20 18:36:25
tom lem: ... dobrze że krzysztof.mm umieszcza wybiórcze przedruki, inaczej PISmaki z Czerskiej musieliby kosić trawę na działkach pod Wrocławiem. Ciekawy ten zarzut z obrazą byłego prezydenta, widocznie musiał ksiądz popsuć szampański humor podczas ceremonii pogrzebowej Cesarzowi lub Szogunowi;-)
2019-05-20 19:40:03
antyfaszysta.: Pozdro dla moderacji!
2019-05-20 19:57:28
tom lem: Pozdro dla anty....ヅIstnieje prosta korelacja, jest więcej durnot, gdy jest moderacja ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: