Koncert „Karol Stryja in Memoriam”
2.03.2008 0:00
Już po raz 7. w przedświąteczną środę 19 marca o godz. 18.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbędzie się koncert „Karol Stryja in Memoriam” poświęcony wielkiemu Cieszynianinowi. Koncert organizowany jest corocznie przez Filharmonię Śląską w Katowicach przy współudziale Miasta Cieszyn i COK Dom Narodowy.
Wykonawcy:
Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej
Andrzej AFFELTOWICZ - dyrygent
Nina NOWAK - sopran
Kamila KIEŁBIŃSKA - słowo
Jarosław WOLANIN - przygotowanie chóru
Program:
- A. Vivaldi - Sinfonia in C
- A. Vivaldi - Stabat Mater
- G. F. Haendel - Recitativ i Aria "Ombra mai fu" z opery "Xerxes" HWV 40
- G. F. Haendel - Largo z opery "Xerxes" HWV 40
- W.A. Mozart - Ave Verum Corpus
- F. Schubert - Ave Maria
Śląska Orkiestra Kameralna powstała w roku 1981 jako trzeci, obok Orkiestry Symfonicznej i Chóru, zespół Filharmonii Śląskiej, w którego skład weszli utalentowani smyczkowcy, wychowankowie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od początku kierownikiem artystycznym zespołu był jego współtwórca prof. Jan Wincenty Hawel - kompozytor, dyrygent i pedagog, wieloletni rektor katowickiej uczelni, który nadał orkiestrze specyficzny koloryt i emocjonalne zaangażowanie. Krytycy sięgali nieraz po wysokie oceny kameralistów z Katowic. Podkreślano, że zespół "gra pełnym, jednolitym brzmieniem", że "demonstruje dużą skalę dynamicznych odcieni" a powierzone "zadania artystyczne wykonuje z młodzieńczą pasją".
Repertuar Śląskiej Orkiestry Kameralnej stanowią dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz twórców współczesnych. Z utworami kameralnymi J. Brahmsa, P. Czajkowskiego, F. Schuberta, F. Mendelssohna, D. Szostakowicza w opracowaniu na orkiestrę smyczkową oraz z muzyką sakralną, tworzą szeroki wachlarz programowy zespołu. A Śląska Orkiestra Kameralna z wielkim powodzeniem wykonuje też własne aranżacje utworów.
Koncertowała w najważniejszych ośrodkach kulturalnych w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Słowacji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech, grając w tak prestiżowych salach koncertowych, jak: Złota Sala Ratusza w Augsburgu, Stadthalle w Bayreuth, Sala Verdi del Conservatorio di Milano, Teatro di Brescia, Aula dell' Universita di Pavia. Uczestniczyła również w wielu festiwalach muzycznych (m.in. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Czeskim Krumlowie).
Śląska Orkiestra Kameralna współpraca z tak wybitnymi muzykami, jak Bruno Canino, Eugene Indjic, Ivan Monighetti, Garrick Ohlsson, Jeffrey Swann, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Jadwiga Rappe, Tadeusz Wojciechowski, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł, Jadwiga Kotnowska.
W ostatnich latach orkiestra odbyła kilka koncertowych tournées po Niemczech, gdzie wydała też płytę z koncertami fortepianowymi W. A. Mozarta w wykonaniu pianisty Christopha Soldana. Owocem stałego cyklu koncertów w studio Polskiego Radia w Katowicach jest wysoko oceniana przez krytykę płyta z utworami Bacha, Piazzoli i Komedy, nagrana z udziałem Waldemara Malickiego pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka. W 2006 roku Śląska Orkiestra Kameralna nagrała dla Firmy Fonograficznej DUX płytę z Koncertem wiolonczelowym Stanisława Moryty, która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2006. Najnowszą jest płyta, na której znalazły się: serenady smyczkowe P. Czajkowskiego, A. Dvořáka i E. Elgara pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Na jubileuszowym koncercie 25-lecia istnienia orkiestra z Konstantym Andrzejem Kulką dała światowe prawykonanie koncertu skrzypcowego Jana Wincentego Hawela.
W maju 2007 r. Śląska Orkiestra Kameralna wraz z wybitną, młodą polską skrzypaczką, zwyciężczynią XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu - Agatą Szymczewską, pod dyrekcją Massimiliano Caldiego wystąpiła z wielkim powodzeniem w koncercie inaugurującym Muzyczny Festiwal w Łańcucie.
Od sezonu 2006/2007 kierownikiem artystycznym i dyrygentem Śląskiej Orkiestry Kameralnej jest znakomity włoski dyrygent, laureat I nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach w roku 1999 - Massimiliano Caldi. Prowadzi on zespół ukształtowany, o wyraźnym własnym obliczu artystycznym, który przez ćwierćwiecze Jan Wincenty Hawel wywiódł na wiele estrad krajowych i zagranicznych.
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: