Biegali w Dusznikach

Duszniki Arena to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. W sobotę i niedzielę 18-19 lutego można było oglądać tam zmagania młodych zawodników i zawodniczek startujących w Pucharze Grupy AZOTY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich ''Bieg na Igrzyska'', wśród których nie zabrakło biegaczy i biegaczek stela.

Duszniki-Zdrój były gospodarzem siódmych i ósmych zawodów Pucharu Grupy AZOTY. 18 lutego na trasach Duszniki Arena rozegrano biegi ze startu wspólnego, trasa była ciężka, a śnieg w narciarskim slangu, jak kasza.

Juniorzy A mieli w sobotę do pokonania 10 km. Najlepszy był Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka/SMS Szczyrk), który przebiegł 10 km w czasie 28:27.6. Mateusz stoczył zacięty pojedynek z Michałem Skowronem (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra / SMS Szklarska Poręba), którego pokonał o zaledwie 0,8 sekundy. Trzeci był Wojciech Fojcik (NKS Trójwieś Beskidzka).

Wśród Juniorek podium obsadziły zawodniczki stela. Na najwyższym stopniu stanęła Agata Warło z NKS Trójwieś Beskidzka, druga była jej koleżanka klubowa, Jana Kawulokova, a trzecia Natalia Bury (WSS Wisła/SMS Szczyrk).

Juniorzy B biegali na dystansie o połowę krótszym. Pierwszy na metę przybiegł Marek Welusz (SSR LZS Sokół Szczyrk / SMS Szczyrk) , drugi był Wiktor Czaja (KS Jedność Nowy Sącz / SMS Zakopane), a trzeci Oskar Wysocki (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra / SMS Szczyrk).

Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacji w kategorii juniorka B z udziałem Moniki Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski). Przypomnijmy, że Monika to świeżo upieczona mistrzyni Polski seniorek, na Kubalonce 16-latka dosyć niespodziewanie wygrała sprinty. Najlepsza w tej kategorii wiekowej okazała się jednak Eliza Rucka (MKS Istebna), która przebiegła 5-kilometrową trasę w czasie 16:22.7. - Było ciężko, ale jestem szczęśliwa - cieszyła się na mecie.

Także juniorki C do pokonania miały dwie pętle po 2,5 km każda. Najlepsza była Sabina Lizis (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) z czasem 17:47.5 Pechowo przewróciła się Ewa Gazur (NKS Trójwieś Beskidzka/SMS Szczyrk), przez co straciła do pierwszej zawodniczki nieco ponad 5 sekund i zajęła drugie miejsce. Drugą najlepszą zawodniczką z regionu była Laura Legierska (NKS Trójwieś Beskidzka/SMS Szczyrk), która zajęła piątą lokatę.

W grupie Junior C nie poszczęściło się też naszym chłopakom, najlepszy był Antoni Juroszek (MKS Istebna), który zajął miejsce tuż za podium.

Za to dwa pierwsze miejsce w kategorii Junior D zajęli: Łukasz Gazurek NKS Trójwieś Beskidzka i Jan Zawada MKS Istebna, którzy prowadzą również w klasyfikacji generalnej. W tej samej grupie dziewcząt – najlepsza regionalna biegaczka, Małgorzata Szalbot WSS Wisła była piąta.

W niedzielę (19.02) na trasach kompleksu Duszniki Arena rozegrane zostały biegi interwałowe techniką dowolną. Młodym sportowcom dopisała w niedzielę pogoda. Na niebie pojawiło się słońce, temperatura oscylująca wokół zera stopni Celsjusza sprawiła, że trasy były szybkie.

Wśród zawodniczek rywalizujących w kategorii juniorka A pojawiła się Agata Warło (NKS Trójwieś Beskidzka). Warło nie startowała w tym sezonie w Pucharze Grupy AZOTY, pojawiła się dopiero na zawodach w Dusznikach-Zdroju. Podobnie jak w sobotę, także dzień później była najlepsza. - Muszę startować w zagranicznych zawodach, żeby mierzyć się z najlepszymi, zdobywać doświadczenie. Na razie wyniki nie są jeszcze takie, o jakich marzyłam – powiedziała.

Walkę w kategorii Junior A wygrał Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka/SMS Szczyrk), na drugim miejscu zakończył rywalizację Wojciech Fojcik (NKS Trójwieś Beskidzka).

W kategorii juniorka B najlepsza była Monika Skinder (MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski), nie dała szans drugiej na mecie Elizie Ruckiej (MKS Istebna), z którą wygrała o ponad pół minuty. Trzecie miejsce wybiegała Klaudia Pytel (SSR LZS SOKÓŁ Szczyrk / SMS Szczyrk).

W grupie C  słabszy dzień naszych biegaczy i biegaczek – najlepszy wśród chłopaków był Antoni Juroszek (MKS Istebna), który zajął piąte miejsce, zaś wśród dziewcząt Karolina Kohutova (NKS Trójwieś Beskidzka), która zakończyła rywalizację na szóstym miejscu.

Świetnie spisali się za to juniorzy D, którzy zajęli całe podium: pierwszy był Łukasz Gazurek (NKS Trójwieś Beskidzka), tuż za nim Jan Zawada (MKS Istebna), a na trzecim stopniu podium miejsce wywalczył Kamil Kajzar (MKS Istebna).

Finałowe zawody Pucharu Grupy AZOTY odbędą 11 i 12 marca na trasach na Polanie Jakuszyckiej.