Wścieklizna w Skoczowie!
W Skoczowie doszło do zarażenia wścieklizną domowego kota przez chorego nietoperza. Zdarzenie miało miejsce na ul. Słonecznej w Skoczowie.
Za obszar zagrożony wścieklizną został uznany przez lek.wet. Bogusława Kubicę, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie (Rozporządzenie z dnia 27 czerwca 2016 r. nr 1/2016 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny, sposobu oznakowania tego obszaru oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tym obszarze) teren:
- od strony północnej ul. Bielską od mostu drogowego na rzece Wiśle do torów kolejowych łączących Skoczów z Katowicami;
- od strony wschodniej i południowej – wzdłuż torów kolejowych łączących Skoczów z Katowicami od przejazdu drogowego przez tory na ul. Bielskiej do mostu kolejowego na rzece Wiśle;
- od strony zachodniej- wzdłuż rzeki Wisła od mostu kolejowego do mostu drogowego na ul. Bielskiej
- Zwracamy się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia swoich zwierząt przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania – szczepić przeciw tej chorobie – apelują władze miasta.
Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie dot. postępowania w obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza
Nie wolno:
1. Pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru.
2. Przywozić do obszaru i wywozić z obszaru zagrożonego psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie. Zwierzęta takie można chwilowo wywieźć w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi zwierzętami wyłącznie do najbliższej lecznicy weterynaryjnej celem zaszczepienia tego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.
3. Dokarmiać bezdomnych zwierząt do czasu uznania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie ogniska choroby za wygasłe i uchyleniu rozporządzenia o obszarze zagrożonym.
4. Dotykać i/lub podnosić zauważonych padłych zwierząt (nietoperze, wiewiórki , kuny, myszy itp.). O takich znalezionych zwierzętach należy powiadomić Straż Miejską w Skoczowie 33 853 32 36 lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie – tel. kom. 694 446 876.
Zaleca się zaszczepienie kotów i doszczepienie psów przeciwko wściekliźnie na zasadach opisanych w punkcie 2.
5. Psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy.
6. Koty należy trzymać w zamknięciu.
7. Natychmiast zawiadamiać Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie o każdym nietypowym zachowaniu się zwierzęcia domowego – dot. zwłaszcza objawów agresji lub niemożności przyjmowania pokarmów lub wody.
Uwaga wścieklizna jest chorobą zakaźną i śmiertelną!
W zagrożonym wystąpieniem wścieklizny obszarze strażnicy miejscy będą rozdawać mieszkańcom ulotki informujące o powyższych zaleceniach dotyczących postępowania w zaistniałej sytuacji.
Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii (pdf)
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.