Skoczów: kiedyś i dziś. Część 26/16
Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez Drugą Międzynarodówkę (organizację założoną przez partie socjaldemokratyczne z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii) dla upąmiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, podczas których w amerykańskim mieście doszło strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
W Polsce międzynarodowe święto klasy robotniczej jest świętem państwowym od 1950 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się one wbrew woli zaborców. Po zakończeniu wojny rząd komunistycny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. Nieodłącznym elementem tego dnia w czasach PRL-u były pochody pierwszomajowe - oficjalne manifestacje. W Skoczowie bardzo często kończyły się one w okolicach parku nad Wisłą, przy Trytonie, gdzie odbywały się świąteczne festyny.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Podczas tego święta organizowane są różne akcje i manifestacje patriotyczne, np. tworzenie ogromnych biało-czerwonych flag.
Jak wspominacie dawne pochody w naszym mieście? Jak oceniacie dzisiejsze inicjatywy z okazji majowych świąt? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.