Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 2/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Istebnej

W 1781 roku cesarz Józef II wydał tzw. Patent tolerancyjny, który zakończył okres prześladowań ewangelików. Luteranie od razu przystąpili do budowy nowych kościołów ewangelickich oraz szkół. Niestety, inaczej wyglądało to na obszarze źródeł Olzy i Czadeczki.

W Istebnej, Jaworzynce i w Koniakowie pozostały jedynie małe resztki ludności ewangelickiej. O budowie własnego kościoła czy szkoły nie było mowy ze względu na brak funduszy i ludzi. Trójwieś przyłączono najpierw do zboru w Bystrzycy, a później do Nawsia, gdzie pozwolono na utworzenie parafii w 1785 roku. Jak zrelacjonował długoletni pastor zboru, ks. senior Franciszek Michejda - zborownicy z Trójwsi należeli do najpilniejszych kościelników. To tam chrzcili swoje dzieci, uczęszczali na naukę konfirmacyjną, zawierali związki małżeńskie i przeżywali inne doniosłe uroczystości.

Sytuacja trwała do 1920 roku, kiedy dokonano przeprowadzenia granicy między Polską a Czechosłowacją. To spowodowało, że ewangelicy z Trójwsi zostali odłączeni od macierzystego zboru. Zborownicy mieli co prawda przepustki graniczne i nadal uczęszczali do kościoła w Nawsiu, lecz stało się to bardzo uciążliwe. Z każdą chwilą, życie patafialne i duchowe Trójwsi powoli zaczęło zamierać.

Po wielu rozmowach, ówczesny duszpasterz nawiejskiego zboru ks. Karol Krzywoń stanął na czele komitetu budowy kościoła. Wkrótce rozpoczęto prace przygotowawcze. Plan budowy wykonał znany architekt inż. Tadeusz Michejda z Katowic. Przed dwa lata prowadzono domową zbiórkę ofiar i poszukiwano ofiarodawców zewnętrznych. Koszty budowy rosły ze wzlędu na odległość kościoła od dworca kolejowego. Materiał budowlany transportowano wozami.

3 sierpnia 1930 roku odbyło się poświęcenie kościoła w Istebnej. Aktu poświęcenia dokonał ks. bp Juliusz Bursche z Warszawy - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego. Uroczystość zgromadziła liczne tłumy wiernych z obu stron Olzy. Dwa lata później Istebna została przyłączona administracyjnie do parafii w Wiśle jako filiał. Wierni z Istebnej mogli rozpocząć normalne życie duchowe.

W trakcie wojny kościół ucierpiał - jeden z pocisków artyleryjskich uderzył w wieżę. Szkodę szybko naprawiono, dach kościoła pokryto blachą cynkową, a w 1946 roku kościół zelektryfikowano. W 1949 roku powstał nowy ołtarz, w którym umieszczono obraz wiślańskiego malarza Czesława Kuryatty, który przedstawiał Jezusa modlącego się w ogrodzie Getsemane. Istebna stała się samodzielną parafią w 1967 roku, jednak jej administratorem nadal pozostawał proboszcz z Wisły. Taki stan miał miejsce aż do 1994 roku. Obecnym proboszczem jest ks. Alfred Staniek.

Parafia ewangelicka w Istebnej posiada swój własny zespół muzyczny Chrystus Daje Nadzieję, który w swoim repertuarze posiada piosenki pisane przez ks. Stańka.

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i święta o godzinie 9:00, a także w tygodniu (adwent i pasja) - w środy o 17:00. Dokładny plan dostępny jest na stronie: http://www.istebna.luteranie.pl/nabo/plan/plan.php.

Kancelaria parafialna jest czynna we wtorki (10:00 - 12:00), piątki (15:00 - 17:00), soboty (16:00 - 18:00) oraz w niedziele po nabożeństwie.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Istebnej
Istebna 1023
43-470 Istebna
tel: (33) 855 60 28
http://www.istebna.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: