Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wernisaż wystawy ,, Plebiscyt 1920 / Plebiscit 1920 " w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

6 maja 2022 r. o godz.17 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy ,, Plebiscyt 1920 / Plebiscit 1920 ". Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Slezská univerzita v Opavě zorganizowały wystawę ,, Plebiscyt 1920 / Plebiscit 1920 ", powstałej w ramach projektu Těšínské Slezsko / Śląsk Cieszyński 1920-2021, realizowanego przez Slezskou univerzitu v Opavě oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. .Kuratorem wystawy jest dr Tomáš Rusek. Wystawa przedstawia jeden z najbardziej skomplikowanych i tragicznych rozdziałów historii Śląska Cieszyńskiego - okres plebiscytowy. Wystawa jest w całości dwujęzyczna, polsko-czeska. Fot. Piotr Górecki
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-07 14:39:53
danton: Plebiscyt 1920? Plebiscyt na Śląsku Cieszyńskim nie doszedł do skutku. Nie pozwoliła na to Praga/Praha, która niejasności związane z uczciwym podziałem terenu byłego Księstwa Cieszyńskiego postanowiła rozwiązać na drodze militarnej. W trakcie dokonanej agresji czeskiej dochodziło do zbrodni wojennych i terroryzowania ludności cywilnej. Temat przez dekady był pomijany.
2022-05-07 14:50:42
danton: Polacy na terenie Śląska Cieszyńskiego zajętym przez Czechosłowację spotykali się z rozlicznymi szykanami. Byli degradowani bądź zwalniani z tych bardziej intratnych stanowisk, wywierana była na nich presja np. posyłania dzieci do czeskich szkół. Miejscowi polscy aktywiści zmuszeni zostali do opuszczenia zamieszkiwanej dotąd części Śląska Cieszyńskiego i emigrowali na polską stronę. Los ten spotkał m.in. rodzinę Henryka Flame. Z drugiej strony służby czechosłowackie podejmowały się działań mających na celu ściąganie pod wszelkim pozorem na teren Czechosłowacji działaczy polskich, którzy uprzednio szkodzili czeskim interesom — w jakim celu? Praga teren Śląska Cieszyńskiego zasiedlała osadnikami z głębi Czech i prowadziła celową politykę wymazywania wszelkich związków z Polską. Już po rozpoczęciu II wojny światowej Polska i Czechosłowacja, a od 1992 r. Republika Czeska, znajdują się w tych samych blokach państw, co skutecznie uniemożliwiało swobodne wyjaśnienie sprawy przynależności Śląska Cieszyńskiego. Polska i Republika raczej są sojusznikami i przyjaciółmi z przypadku niż z dobrej woli. Z całą pewnością sytuacja ta była na korzyść strony niesłusznie posiadającej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: