Wernisaż wystawy: Księżne Śląskie - Kobiety wcale nie bez znaczenia
3.06.2026 22:01
3 czerwca 2026 r. o godz.16 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, odbył się wernisaż wystawy: ''Księżne Śląskie - Kobiety wcale nie bez znaczenia''. Wystawa poświęcona jest niezwykle aktualnemu, ale w kontekście dotychczasowych studiów śląskich słabo zbadanemu zagadnieniu, dotyczącemu fenomenu kobiet na dworach książęcych, zwłaszcza Piastów i Podiebradów. Na wybranych przykładach księżnych ze wspomnianych rodów przedstawia różne aspekty ich codziennego życia, środowiska rodzinnego, prowadzenia gospodarstwa domowego, spraw publicznych oraz związane z tym role – od posłusznych i buntowniczych córek, opiekujących się sióstr, przez idealne żony i matki, niekiedy wdowy samodzielnie zarządzające powierzonymi im dobrami, aż po regentki i suwerenne władczynie terytorialne oraz propagatorki pamięci dynastycznej. Wystawa powstała we współpracy Centrum Badań Historii Kultury Śląska i Europy Środkowej Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie w ramach międzynarodowego projektu „Zmierzch śląskich dynastii" finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki: nr grantu 22520329, www.visegradfund.org Gości wernisażu przywitała Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Fot. Piotr Górecki
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły:
33