Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wernisaż wystawy "Jo je stela, jo je psym"

W czwartek (23.07) w kawiarni Presso w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Jo je stela, jo je psym”. Prace przygotowała Kasia Worek, artystka, starająca się w swoich pracach przedstawić problem, odpowiedzieć na pytania i skłonić do refleksji.

Wbrew pozorom tematem przewodnim wystawy wcale nie jest pies, a raczej próba określenia tożsamości, przedstawionej za pomocą odniesienia do czworonogów. W pracach przewija się temat tożsamości regionalnej, wpływu Internetu na nasze odnajdowanie się w rzeczywistości i przestrzeni oraz poczucie więzi, oraz odrębności z innymi ludźmi.

- Wyjściowym pytaniem, które postawiłam sobie budując tę wystawę jest: jak Internet wpłynął na nasze poczucie tożsamości? Od początku jasnym było dla mnie, że w jakiś sposób wpłynął, natomiast nie byłam w stanie sobie odpowiedzieć jak. Zastanowiło mnie również, co stało się z naszym poczuciem tożsamości regionalnej, Czy w erze globalizacji zostało ono zmarginalizowane? – mówiła artystka w czasie wernisażu, wyjaśniając, że prace są wariacją na temat tożsamości, a opisy przy nich zawarte skłaniają do refleksji.

Jak wyjaśniała artystka, tożsamość regionalna jest szczególnym przypadkiem tożsamości społecznej, która opiera się na tradycji danego regionu (ściśle określonego i zidentyfikowanego). Różne obszary wykształcają na przestrzeni wieków swoje własne, odrębne formy społeczne i kulturowe, mają również określoną historię, krajobraz, architekturę, często nawet cechują się określonymi właściwościami ekonomicznymi i politycznymi.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: