Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wejście w medyczną przeszłość w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Stare narzędzia chirurgiczne, muzealny sprzęt medyczny, książki medyczne z XIX wieku - to wszystko można zobaczyć w cieszyńskim szpitalu. Na poziomie -2 w Pawilonie Diagnostycznym szpitalna Biblioteka od środy, 5 lutego br., umożliwia medyczną podróż w czasie.

Historia szpitala sięga końca XIX wieku, a biblioteki, która zawierała 1000 tomów dzieł lekarskich, 1933 roku. To data pewna, jednak najprawdopodobniej można ją przesunąć nawet do końca XIX wieku: - Przyjmując podany, przez doktora J.Kubisza, rok, można śmiało powiedzieć, że Biblioteka Medyczna Szpitala Śląskiego istnieje  co najmniej od 81 lat - stwierdza Barbara Karnas ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: - Pewne, jednak, ślady wskazują na fakt, że biblioteczne zbiory istniały w Szpitalu Śląskim zdecydowanie wcześniej. W książce: Jahrbuch der Wiener K.K. Kranken – Anstalten herausgegeben von der K.K.N.-O Statthalterei, I Jahrgang 1892, Wien und Lepzig, Wilhelm Braumüller K.U.K. Hof- und Universitäts – Buchhändler 1893,  znalazłam trzy pieczątki, pierwsza o treści: DIRECTION des allg. Krankenhauses in Teschen oraz drugą pieczątkę o treści: Bibliothek des  schles. Krankenhauses in Teschen, na której położono następną o treści: Śląski Szpital – Cieszyn – Biblioteka Lekarska.

Teraz szpitalna biblioteka mieści nie tylko woluminy, ale i dawny sprzęt: - Można stanąć obok wiekowego stołu operacyjnego, wziąć do ręki narzędzia chirurgiczne, obejrzeć starą wagę apteczną z mikroskopijnymi odważnikami  czyli "na żywo" zobaczyć czym leczono naszych dziadków i rodziców. Nasza biblioteka posiada również w swych zbiorach wydawnictwa medyczne sprzed 1900 roku. Znajduje się na poziomie "-2" w Pawilonie Diagnostyczno - Zabiegowym - informuje B. Karnas i zaprasza:- Zapraszamy serdecznie do odwiedzin i wejścia na chwilę w przeszłość.

Tel. kontaktowy do Biblioteki Medycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie - 33/ 854 92 18 lub wewn.218

To nie jedyne miejsce w regionie, gdzie można zobaczyć, jak dawniej leczono - w 2012 roku wSląskim Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Chirurgii. Jest to wierne odtworzenie sali operacyjnej z lat 60-tych, w której odwiedzający uczestniczą w wirtualnej operacji.

Pisaliśmy: Wejdź na salę operacyjną (wideo)

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: