Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Węgla ciągle brak...

Wicepremier Jacek Sasin powiedział dwa dni temu, że zwrócono się do samorządów, by zaangażowały się w dystrybucję węgla do mieszkańców. W grę wchodzą m.in. spółki komunalne, które mogłyby „czarne złoto” kupować u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem. Przedstawiciele miast i gmin na Śląsku Cieszyńskim przyznają jednak, że nie ma w tej sprawie żadnych prawnych regulacji, dotyczących współpracy samorządów ze spółkami węglowymi.

 Część samorządowców podkreśla, że jeżeli dojdzie do rozwiązań prawnych w tej kwestii, gminy zostaną obciążone kolejnym zadaniem. Na to są potrzebne pieniądze, bo ludziom, którzy będą się tym zajmować, trzeba zapłacić.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły wyjaśnił, że kilka tygodni temu podjął działania, aby firma, która w okolicy dystrybuuje węgiel, mogła sprzedawać go po cenie korzystnej dla mieszkańców. - Sprawę kontynuuje jeden z naszych przedsiębiorców i mam nadzieję, że niebawem towar będzie dostępny po cenie podobnej do tej, na stronie PGE - wyjaśnił.

Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia podkreślił, że kilka tygodni prowadził ze spółkami węglowymi na Śląsku rozmowy, dotyczące sprzedaży węgla po korzystnej cenie. - Pytałem, czy przedsiębiorcy, prowadzący na terenie naszego miasta składy opału, nie mogliby kupić polskiego węgla po normalnej cenie. W rozmowach podkreślałem, że Ustroń jest jednym z dwóch miast uzdrowiskowych w województwie śląskim, trzecim jeżeli chodzi o obsługę ruchu uzdrowiskowego w kraju. Istotne jest to, czym tu ludzie palą i wolelibyśmy, aby nie grzali, spalając cokolwiek.wyjaśnił burmistrz.

Dodał, że w przypadku Ustronia chodzi o pakiet np. około dwóch tysięcy ton węgla. Na razie jednak rozmowy ze spółkami węglowymi nie odniosły efektu. Jednocześnie podkreślił, że samorząd nie może kupić węgla i dystrybuować go do mieszkańców.

Z jego informacji wynika też, że włodarze miast na Górnym Śląsku sami mają problemy zaopatrzenia w węgiel spółek komunalnych, które przesyłają ciepło do mieszkańców.

Burmistrz Ustronia w pełni rozumie problemy mieszkańców, którzy stanęli przed koniecznością kupienia drogiego węgla. Przypomniał jednak, że w Polsce prawo dotyczące norm jakości palenia nie przestaje obowiązywać i tych przepisów należy przestrzegać. - Jak co roku w sezonie grzewczym będą kontrole.- podkreślił. 

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-05 08:59:02
hanbes: Cóż innego można napisać gdy w jakąkolwiek "akcję" rządową jest zaangażowany taki dyletant jak wicepremier Sasin. Począwszy od wyborów "kopertowych" czego dotknie to spierdzieli. Prawdziwy pisowski Midas, tylko że tamten zamieniał wszystko w złoto a on w gówno. Tępy, mierny ale wierny. Gdyby nadzorował nad złożami piasku na Saharze to jestem gotów założyć się że po 3 miesiącach go braknie. Energia elektryczna daje się już w znaki policji: MSWiA zastanawia się czy zamiast paralizatorów nie stosować pokrzyw! No ale przecież jest tak fajnie gdy przysłuchuje się obwoźnym występom pana naczelnika po Polsce...
2022-10-05 09:40:18
Artur_z_bažin: ten portal to ruska agentura, szerzy defetyzm i dezinformację - powszechnie wiadomo, że węgla mamy na 200 lat plus jeden statek z Kuby, właśnie płynie
2022-10-05 09:43:28
Artur_z_bažin: jest tu jeszcze paru zdeklarowanych piśców na tym forum, powinniście od razu meldować wybrańcom narodu typu Kałuża, Kawulok, Kopeć, Pięta, Puda, Szwed itd o takich wybrykach, oni zameldują do centrali a centrala szybko zrobi porządek z wichrzycielami, miejmy nadzieję....
2022-10-05 11:10:16
Halos: Myślałem, że ten Pisowski debil już mnie niczym nie zaskoczy i osiągnął już dno, ale jednak zaczął się przebijać niżej...
2022-10-05 14:22:00
Marx.: powiedzmy sobie szczerze - każdy kto na nich głosuje to debil, jeszcze większy niż oni sami
2022-10-05 15:21:34
tom lem: ...powiedzmy sobie szczerze - niestety każdy debil uważa że jest najmądrzejszy ;-)
2022-10-05 20:22:56
św. Patryk.: może nie każdy, ale ten z hażlaskiej tak ma
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: