Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekendowe propozycje rowerowe (WPR, trasa 19). Do źródła Olzy

Śląsk Cieszyński, nasza mała ojczyzna, to najbardziej na południe wysunięta część Śląska. To tutaj z gór wypływają m.in. rzeki Wisła i Olza. Ta druga, tak bliska sercu wielu Cieszyniaków, dzieli co prawda dwa państwa, ale i na swój sposób łączy nasze Księstwo. Olza wypływa w Istebnej spod Gańczorki, która leży w paśmie Baraniej Góry. Tam też poprowadzi nas dzisiaj Daniel Pipień.

Przez pierwsze 16 km płynie przez terytorium Polski. Potem przepływa przez obszar Czeskiej Republiki. Od Cieszyna do Karwiny i od Zawady po ujście do Odry korytem rzeki biegnie granica polsko-czeska. Gdzie jednak jest jej właściwe źródło i jak tam dotrzeć?

Poprzednia proponowana przeze mnie trasa prowadziła do ujścia Olzy. Tym razem trasa zawiedzie nas do źródła Olzy. Będzie nieco górzysta, ale za to bardzo malownicza i widokowa.

Z Cieszyna jedziemy do Ustronia, a następnie bulwarami nad rzeką Wisłą przez Ustroń do Wisły. Stamtąd kierujemy się do Wisły Czarnego na zaporę. Dalej przez Dolinę Czarnej Wisełki na Stecówkę. Na Stecówce możemy zobaczyć odbudowany już drewniany kościółek (poprzedni spłonął w 2013 r.).


Podjazd na Stecówkę

Kościół na Stecówce

Stecówka


Stamtąd zjeżdżamy do Istebnej Zaolzia, przez co z dorzecza Wisły przenosimy się na teren dorzecza Odry. Jadąc ciągle w dół, warto skręcić przy sklepie i szkole podstawowej na 2 w prawo, aby zobaczyć odległy o dosłownie minutę następny drewniany kościółek na Mlaskawce. Zjazd kończymy przy dawnym schronisku młodzieżowym Zaolzianka, gdzie skręcamy w lewo i wkrótce widzimy po prawej stronie niedużą rzeką Olzę.


Kościół na Mlaskawce

Dawne schronisko Zaolzianka



Jedziemy teraz cały czas Doliną Olzy, lekko pod górę do zbiornika wodnego Gańczorka. Miejsce to potrafi urzec, tym bardziej, że panuje tu cisza i nie spotkamy raczej tłumów turystów.


W dolinie Olzy

Zbiornik Gańczorka

Zbiornik Gańczorka

Zbiornik Gańczorka


Olza wpływająca do zbiornika jest już niewielkim strumykiem. Jedziemy kawałek dalej do niewielkiej drewnianej chatki przy rozstaju dróg. Nieopodal łączą się też dwa główne strumyki. Lewy potok ma swoje źródło nieco poniżej siodła, które znajduje się między Gańczorką i Karolówką. Prawy potok zasilają strumyki spływające ze zboczy Gańczorki i Małej Gańczorki. Za właściwe źródło Olzy uznano miejsce na zachodnim zboczu Gańczorki na wysokości ok 840 m n.p.m., gdzie wypływająca spod ziemi woda daje początek strumieniowi.


Chatka w dolinie Olzy


Dojście nie jest oznakowane i źródło nie jest łatwe do znalezienia. Być może dlatego, aby miejsca nie zadeptali turyści.
Od drewnianej chatki do źródła jest ok 700 m. Jeśli rowerzystów jest więcej to proponuję, aby ktoś został z rowerami, a pozostali udali się pieszo. Mówiąc w skrócie, od rozwidlenia: prawą drogą 400 m., a potem w lewo i 300 m., trzymając się ścieżki biegnącej pod górę. Dotrzemy w ten sposób do oznakowanego źródła Olzy, nad którym piętrzy się szczyt Gańczorki 909 m.


Źródło Olzy na mapie Wernhera z 18 w.
(kliknij, żeby powiekszyć)

Źródło Olzy

Źródło Olzy

Źródło Olzy

Widok z miejsca, gdzie znajduje sie źródło


Nazwa szczytu, według lokalnego podania, pochodzi od garncarza (gańczorza), który miał tutaj mieszkać w samotności lepiąc garnki i tu miał umrzeć samobójczą śmiercią. W podaniu występuje jeszcze wielki gad, który zamieszkiwał skalną grotę i porywał pasące się kozy.

Skały na Gańczorce oczywiście występują, a i kilka jaskiń też jest. Od Koczego Zamku przez szczyt Tynioka i Gańczorkę na Baranią Górę w dawnych czasach prowadziła granica pomiędzy Księstwem Cieszyńskim a Królestwem Polskim.


Gańczorka

Gańczorka

Gańczorka - jaskinia

Gańczorka - jaskinia


Po odpoczynku, nabraniu wody ze źródła i nacieszeniu oczu widokami wracamy do byłego schroniska młodzieżowego Zaolzianka tą samą drogą. Dalej mamy już prawie cały czas w dół, jadąc doliną Olzy koło wyciągów na Złotym Groniu i Zagroniu.


Istebna Zaolzie

Istebna Zagroń


Koło Biedronki i stacji benzynowej przecinamy drogę prowadzącą na Kubalonkę i kierujemy się w stronę czeskiej granicy i do Bukowca. Jedzie się tutaj bardzo przyjemnie w dół przez las i po niedługiej chwili przekraczamy most na Olzie.


Źródełko w dolinie Olzy

Olza w Bukowcu

Wylądujemy po czeskiej stronie przy restauracji i wyciągu Na Kempie (Kempland) oraz przy parku bajkowych postaci.


Bukowiec - świat bajek

Bukowiec - świat bajek

Jest tu też początek czeskiej trasy rowerowej nr 10 prowadzącej do Cieszyna wzdłuż Olzy. Tak też wracamy przez Jabłonków, Bystrzycę i Trzyniec.


Piosek

Jabłonków Lasek Miejski

 


Gródek ścieżka rowerowa nr 10


Trasa w całości liczy ok 88 km.

Tekst i zdjęcia: Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:

 

Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę  do Cierlicka i Żermanic

źródło: OX.PL
dodał: NG,DaPi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: