Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekend z nocnymi atrakcjami

Tydzień po ogólnopolskich obchodach nocy muzeów, do zwiedzania zaprasza Cieszyn, Skoczów i Wisła.

Noc muzeów rozpoczyna się już dziś. W Cieszynie o 19:00 w Parku Pokoju wystrzeli armata i salwy Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego oficjalnie rozpoczynając obchody. Muzeum Śląska Cieszyńskiego będzie można zwiedzać do 22:00. Będą warsztaty dekorowania pierników, rekonstrukcje m.in. powstań śląskich i wystawa lotnicza.

W Muzeum Protestantyzmu (Cieszyn, Pl. Kościelny 6) zostanie wystawiona m.in. pierwsza mapa Śląska z 1561 r. autorstwa Martina Helwiga. Na rynku prezentować się będzie Dom Narodowy.

 

Książnica Cieszyńska (Cieszyn ul. Mennicza 46) pokaże unikalny egzemplarz „Biblii wrześniowej”. Będą pokazy konserwacji książek, warsztaty kaligraficzne oraz gra miejska „Ks. Szersznik na tropie zaginionej biblioteki/Cieszyn A.D. 1776/”.   

Noc muzeów to okazja by zobaczyć nocą Wieżę Piastowską i Rotundę. Na zamku będą warsztaty ceramiczne i projektowania dla dzieci. Otwarte dla zwiedzających będą także teatr, cieszyńska szkoła muzyczna czy też Świetlica Krytyki Politycznej.

W Skoczowie noc muzeów rozpoczyna się o 20:00. Będzie można zobaczyć stare szkolne kroniki z początku ubiegłego wieku w Szkole Podstawowej nr 1,  na byłym posterunku policji zostanie odtworzone stanowisko pracy cenzora, a w ratuszu będzie można przymierzyć się do fotela burmistrza.

Czynne dla odwiedzających będzie m.in. Muzeum Sarkandrowskie, Muzeum Morcinkowskie oraz nieznane zakątki kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła.

 

 

W Wiśle w Muzeum im. A. Podżorskiego organizatorzy zapraszają od 17:00 do 22:00.  W programie pokaz przędzenia wełny w wykonaniu Zuzanny Raszki oraz warsztaty heklowania, czyli szydełkowania Zofii Gały.

Na sportowo

Po nocy pełnej kulturalnych atrakcji czas na odrobinę relaksu. W ten weekend rusza akcja „Cała Polska biega”. Będzie się można do niej przyłączyć w Brennej, Rudniku i Dębowcu. W Brennej dystans wynosi 4 km i będzie wiódł wałami rzeki Brennicy. Start o 10:00, a od 8:00 rejestracja biegaczy.

Miłośnicy roweru wezmą udział w XVIII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym w Chybiu. Jego uczestnicy przejadą łącznie 33 km. W trasie zaplanowano również postój. Finał ok. 15:00 w amfiteatrze w Chybiu

 

 

Wiosennie i piknikowo

W Strumieniu w sobotę dzieci z miejscowej szkoły podstawowej organizują tradycyjny piknik rodzinny. Będą dziecięce występy, swoje umiejętności zaprezentuje pies policyjny, a harcerze pokażą jak udzielać pierwszej pomocy. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Sporadyczni. Nie zabraknie pysznych ciast i grillowych specjałów. Wszystko rozpoczyna się o 15:00 w parku miejskim w Strumieniu.

W Skoczowie zaplanowano piknik kolejowy. W sobotę na stacji PKP będzie można zobaczyć jak myje się lokomotywę. Będzie wystawa modeli i makiet kolejowych oraz przejażdżki drezyną. Start o 9:00.

Zielono, wiosennie i pysznie będzie w Brennej Jatnym. Tam tradycyjne zielonoświątkowe smażenie jajecznicy. Prowiant każdy zabiera ze sobą, organizatorzy zapewniają kociołek i ognisko. Początek o 10:15.

Koncertowo – weekendowo

W Skoczowie rozpoczęła się wczoraj XIX Panorama Muzyki Chrześcijańskiej Musica Sacra. Przed nami jeszcze wiele ciekawych koncertów. Już dziś o 17:00 wernisaż wystawy prof. Jerzego Fobera „Ekspresja drewna”, a o 18:00 w Teatrze Elektrycznym film „Świadectwo” na podstawie książki ks. kadr. Stanisława Dziwisza. Jutro zaplanowano koncert kameralny „Słowa i dźwięki” w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Skoczowie. Swoje poezje przeczyta ks. bp Paweł Anweiler. Finał w niedzielę koncertem poświęconym matce. Zaśpiewa wybitna sopranistka Agnieszka Piass.

W Cieszynie w sobotę w ramach cyklu „Ratujemy organy Kościoła Jezusowego” Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej wykonają Mszę luterańską G-Dur BWV 236 Jana Sebastiana Bacha. Wstęp wolny.

Z kolei w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie w niedzielę koncert dla mam. Wystąpi Ewa Uryga i Brian Fentress, a towarzyszyć im będzie orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Cieszynie pod dyrekcją Krzysztofa Durlowa.

 

HBB

źródło: ox.pl
dodał: HBB,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: