Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wędrowali do źródeł Olzy

W sobotę, 29 czerwca prawie setka polskich turystów pieszych i kolarskich z obu stron Olzy ruszyła na szlaki, by spotkać się u źródła Olzy.

 Miłośnicy wędrówek pieszych szli z Koczego Zamku, początkowo szlakiem niebieskim na Gańczorkę, by pod przewodnictwem Haliny Twardzik, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego Beskid Śląski w Republice Czeskiej odbić zeń w leśne ścieżki prowadzące do źródła rzeki dzielącej Śląsk Cieszyński granicą państwową, ale także łączącej jego mieszkańców choćby poprzez tego typu wspólne akcje.

Warto podkreślić, że jesienią z kolei organizowane są tylko rowerowe rajdy do ujścia Olzy. Oba przedsięwzięcia wspólnie realizują Klub Kolarski PTTK Ondraszek z Cieszyna oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Sportowe Beskid Śląski w Republice Czeskiej, jego sekcje zarówno piesza, jak i działające w jego ramach Towarzystwo Rowerowe Olza. 

Gdy obie grupy spotkały się u źródła. Zbigniew Pawlik z Klubu Kolarskiego Ondraszek udzielił zgromadzonym informacji krajoznawczych o Olzie, jak to, że jej źródła znajdują się na zboczach Gańczorki, że zasila ją 49 dopływów, a nim stanie się w swoim biegu granicą między dwoma państwami jest granica między dwoma pasmami górskimi – Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego, w granicach Polski płynie zaledwie 16 km rzeki. 

Turyści, stojąc u źródeł rzeki będącej symbolem Śląska Cieszyńskiego, odśpiewali wszystkie 9 zwrotek Płyniesz Olzo, której słowa, pod nazwą Nad Olzą, w 1899 roku napisał Jan Kubisz. Władysław Kristen odczytał wiersz Henryka Jasiczka o Olzie. Nim ruszyli w dalszą drogę, napili się krystalicznie czystej wody ze źródełka.  Dalej turystów pieszych Halina Twardzik poprowadziła do leśnej drogi wiodącej do PTSM Zaolzianka. Kolarze natomiast ruszyli w tym samym kierunku, gdyż oni stąd właśnie do źródła dotarli, zostawiając przy tejże drodze rowery. 

Zakończenie rajdu przygotowano w PTSM Zaozlianka, gdzie posilono się kiełbaskami z grila, a także zorganizowano konkurs wiedzy krajoznawczej o Olzie i wręczono puchary i nagrody. Puchar dla najliczniej przybyłej grupy zorganizowanej odebrała w imieniu PTTS BŚ w RC Halina Twardzik, zaś upominki dla najmłodszego uczestnika rajdu 5-letni Kuba z Ameryki, który na rajd wybrał się z dziadkami, u których spędza wakacja oraz 6-letni Bogdan Rusnok z Nydku. Spośród kolarzy zaś pucharami uhonorowano najstarszego, którym był Józef štirba (rocznik 1936), oraz najmłodszego, Łukasza Pawlika (rocznik 1982). W konkursie wiedzy krajoznawczej z kolei 1 miejsce zajął Czesław Byrtus, 2. Władysław Niedoba i Roman Cichy, 3. Natomiast Lenka Veliká, Jan Letovski oraz Jan Walek.

Turystów przywitała wice wójt Istebnej ciesząc się, że tak licznie przybyli do jej miejscowości i chcą rozsławiać miejsce narodzin rzeki będącej symbolem regionu. 

Po raz pierwszy także wspólnie zeszli się u źródeł turyści z obu wspomnianych organizacji oraz członkowie Miejscowego Koła PZKO Czeski Cieszyn Centrum, którzy dotychczas wycieczkę do źródeł Olzy organizowaną przez Władysława Kristena robili zawsze we wrześniu. 
Niespodzianką i wielką atrakcją zakończenia rajdu był występ kapeli Jetelinka.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: